تعیین قیمت نفت روسیه توسط آمریکا و متحدانش

,
تعیین قیمت نفت روسیه توسط آمریکا و متحدانش

به گزارش بازار نفت و گاز، آمریکا و متحدانش امیدوارند با توجه به تعیین قیمت نفت روسیه بالاتر از نرخ معین شده فروخته نشود.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، مقامات آمریکا و متحدین آن درباره نرخ ۶۰ دلار در هر بشکه به عنوان سقف قیمت برای نفت روسیه گفتگو می کنند و قرار است روز جاری برای رسیدن به توافق درباره سقف قیمت نفت دیدار کنند.

 با این حال، یک منبع آگاه به رویترز گفت: تصمیم نهایی راجع به سقف قیمت نفت، روز چهارشنبه یا پنج شنبه پس از دیدار با سفرای اتحادیه اروپا گرفته خواهد شد.

از پنجم دسامبر برنامه گروه هفت برای اعمال تعیین قیمت نفت روسیه برای صادرات اجرایی می‌شود و همزمان، اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را ممنوع می‌کند.

تحریم اتحادیه اروپا ممکن است باعث مختل شدن تجارت ۲.۵ میلیون بشکه در روز یا بیشتر نفت دریابرد به اروپا شود. روسیه هفته جاری تهدید خود درباره عدم عرضه نفت به کشورهایی که تحت مکانیزم سقف قیمت عمل می‌کنند را تکرار کرد. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت: روسیه حتی ممکن است تولیدش را در واکنش به استراتژی سقف قیمت، کاهش دهد.

گروه هفت هفته گذشته تقلا می‌کرد پیش از مهلت پنجم دسامبر، ساز و کار مکانیزم خود را مشخص کند. مقررات اتحادیه اروپا برای فعالیت بازارهای نفت پس از مهلت پنجم دسامبر، هنوز تعریف یا نهایی نشده و در انتظار مشخص شدن سقف قیمت است. طرح تعیین قیمت نفت روسیه، خریداران را ملزم می‌کند نفت روسیه را بالاتر از نرخ مشخص شده، خریداری نکنند. هدف از این طرح، محدود کردن درآمد نفتی روسیه و همزمان فراهم کردن تداوم تامین نفت از روسیه برای مصرف کنندگان است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نرخ ۶۰ دلار در هر بشکه، حدود ۳۰ دلار پایین‌تر از قیمت فعلی نفت برنت خواهد بود و به منزله یک تخفیف خوب برای هر خریداری است. یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه شنبه گفت: با توجه به اعمال سقف قیمت نفت برای صادرات نفت روسیه توسط کشورهای گروه هفت، نرخ سقف قیمت به جای ماهانه، چند بار در سال تنظیم خواهد شد.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *