پتروشیمی‌ها پیشتاز در صادرات کشور/ توسعه دیپلماسی گمرکی در اولویت قرار دارد

,
پتروشیمی‌ها پیشتاز در صادرات کشور/ توسعه دیپلماسی گمرکی در اولویت قرار دارد

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه تحقق دیپلماسی اقتصادی در گرو توسعه دیپلماسی گمرکی است، از  افزایش حداکثری در سرعت انجام تشریفات گمرکی در سال آینده خبر داد و گفت: پتروشیمی‌ها در صادرات کشور پیشتاز هستند.

به گزارش بازار نفت و گاز از گمرک ایران، محمد رضوانی فر در همایش سراسری پلیس امنیت اقتصادی، با اشاره به اینکه گمرک مرزبان اقتصادی کشور است و نقش محوری و هماهنگ کننده را در مبادی ورودی و خروجی کشور دارد از افزایش حداکثری در سرعت تشریفات گمرکی در سال آینده خبر داد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ تسهیلات و اقدامات ویژه‌ای در گمرک جمهوری اسلامی ایران در جهت افزایش حداکثری در سرعت تشریفات گمرکی انجام خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: ارائه خدمات ویژه در قالب فعالان اقتصادی مجاز (AEO)، موافقت با انتقال کالا به انبارهای اختصاصی، اخذ ضمانت‌نامه بانکی، افزایش سرعت کار و ۲۴ ساعته کردن فعالیت برخی از گمرکات از اهم مواردی است که در سال آینده در جهت تسهیلگری و روان سازی تشریفات گمرکی با سرعت بیشتری در دستور کار گمرک ایران قرار خواهد گرفت.

رضوانی فر با اشاره به آخرین وضعیت آمار تجارت خارجی کشور بیان کرد: محصولات پتروشیمی از حیث ارزش کالا، ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه تحقق دیپلماسی اقتصادی کشور در گرو توسعه دیپلماسی گمرکی است، اظهار داشت: توسعه دیپلماسی اقتصادی و گمرکی از اولویت‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال آتی خواهد بود.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: در این راستا ارتباط موثر دو جانبه با کشورهای همسایه و همچنین حضور موثر در مجامع بین‌المللی با هدف اثر گذاری و اعتلای جایگاه گمرک جمهوری اسلامی ایران در دستور کار خواهد بود.

رضوانی فر با بیان اینکه به اهمیت و جایگاه گمرک در اقتصاد کشور کاملاً روشن است، بیان کرد: به واسطه وظایف ذاتی گمرک، تعامل سازنده با سایر گمرکات کشورهای همسایه می‌تواند در تسهیل و روان سازی تجارت خارجی کشور نقش بسزایی ایفا کند.

وی گفت: به‌واسطه قدمت حضور ایران در سازمان جهانی گمرک و تجربه چند دهه‌ای گمرک، ما را مصمم کرده است که با برنامه‌ریزی مدون نقش موثر در مجامع جهانی مرتبط با گمرک داشته باشیم.

منبع : ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *