تفاوت CIF و FOB چیست؟

تفاوت CIF و FOB چیست

تفاوت بین CIF و FOB چیست؟ هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF) و رایگان در کشتی (FOB) قراردادهای حمل و نقل بین المللی هستند. CIF و FOB در حمل و نقل کالا بین خریداران و فروشندگان مورد استفاده قرار می گیرند. آنها یکی از رایج ترین 11 اصطلاح تجارت بین المللی (Incoterms) هستند که توسط اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) در سال 1936.12 ایجاد شد.

اصطلاحات CIF و FOB چیست؟

تعاریف خاص در هر کشوری تا حدودی متفاوت است، اما هر دو قرارداد CIF و FOB به طور کلی اطلاعات مبدا و مقصد را مشخص می‌کنند که برای تعیین شروع و پایان رسمی مسئولیت استفاده می‌شود. آنها همچنین مسئولیت های خریداران در برابر فروشندگان و همچنین فروشندگان در برابر خریداران را مشخص می کنند.

تفاوت CIF و FOB

کالاهایی که در سطح بین‌المللی حرکت می‌کنند باید متعلق به کسی باشد. اما به طور خاص چه کسی؟ و اگر مشکلی وجود داشته باشد، چه کسی مسئولیت را بر عهده می گیرد؟ پاسخ ها را می توان در تدارکات FOB در مقابل CIF یافت.

در برخی مواقع محصولات وارداتی که از مرزهای ملی عبور می کنند، از مالکیت فروشنده به دارایی خریدار تبدیل می شوند. اما دقیقاً کجا و چه زمانی مالکیت منتقل می شود؟ و چه کسی در قبال خطرات و هزینه ها در هنگام حمل و نقل محصولات مسئول است؟

از آنجایی که قراردادهای حمل و نقل بین المللی هزاران سال است که مورد استفاده قرار گرفته اند، قراردادهای مدرن حاصله بین خریدار و فروشنده به پاسخگویی به این سؤالات به روشی الزام آور قانونی کمک می کند.

در هر نقطه از مسیر حمل و نقل، شرایط تجارت بین المللی (Incoterms) CIF و FOB دقیقاً تعیین می کند که چه کسی مسئول مسئولیت کالا است. وقتی صحبت از تدارکات FOB در مقابل CIF می شود، کدام یک برای تجارت شما بهترین است؟

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز اصطلاحات تجاری بین المللی است که توسط اتاق بازرگانی بین المللی منتشر شده است. هدف آنها ایجاد یکپارچگی تجارت خارجی با نقش های مشخص برای خریداران و فروشندگان در بازار جهانی است. برای اولین بار در سال 1936 توسعه یافت و اصطلاحات آن بیش از 45 میلیون شرکت در بیش از 100 کشور بود.

چه تعداد اینکوترمز وجود دارد؟

تا سال 2020، 11 اینکوترمز وجود داشت. آنها Ex Works (EXW)، حامل رایگان (FCA)، حمل و نقل پرداخت شده به (CPT)، حمل و بیمه پرداخت شده به (CIP)، تحویل در محل (DAP)، تحویل در محل تخلیه (تحویل شده در محل تخلیه) هستند. DPU)، وظیفه پرداختی (DDP)، حمل و نقل رایگان در کنار کشتی (FAS)، رایگان در کشتی (FOB)، هزینه و حمل و نقل (CFR)، و هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF).

تفاوت CIF و FOB چیست؟

به طور خلاصه، تفاوت عمده بین FOB و CIF در انتقال مسئولیت و مالکیت است. با FOB، مالکیت عنوان و مسئولیت معمولاً زمانی که محموله از مبدأ خارج می شود تغییر می کند. با CIF، پس از رسیدن کالا به نقطه مقصد، مسئولیت به خریدار منتقل می شود.

تفاوت بین CIF و FOB چیست

حمل و نقل FOB چیست؟

FOB به “حمل و نقل در کشتی” یا “رایگان در کشتی” اشاره دارد. اصطلاحات FOB در دو بخش وجود دارد: جمع آوری یا پیش پرداخت، و مبدا یا مقصد. FOB Origin به این معنی است که خریدار عنوان کالا را در نقطه مبدا به عهده می گیرد. به عبارت دیگر، خریدار مسئولیت کالا را در لحظه ای که فرستنده کالا را بر روی باربری بارگیری می کند، بر عهده دارد.

مقصد FOB به این معنی است که خریدار عنوان کالا را در نقطه مقصد به عهده می گیرد. باز هم به عبارت دیگر، فرستنده مالک کالا در حین حمل و نقل است. در عمل، FOB Origin شکل رایج‌تر FOB است. خریداران از لحظه‌ای که دست فروشنده را ترک می‌کنند، تمام مسئولیت کالا را بر عهده می‌گیرند.

Freight Collect به این معنی است که خریدار مسئول هزینه های حمل و نقل است. که بیشتر اوقات چنین است. فریت پیش پرداخت به این معنی است که فروشنده هزینه ها را از قبل پرداخت کرده است. در اصطلاحات روزمره، FOB معمولاً به FOB Origin، Freight Collect اشاره می کند: خریدار مالکیت و مسئولیت محموله را پس از خروج از مبدا بر عهده می گیرد.

حمل و نقل CIF چیست؟

CIF که به عنوان “بیمه هزینه و حمل و نقل” شناخته می شود، توسط فروشندگان برای حفظ مالکیت اصلی تا زمان تحویل در بندر مقصد استفاده می شود. به عبارت دیگر، فروشنده مسئولیت حمل و نقل را بر عهده می گیرد و هزینه بیمه را تا رسیدن به مقصد با خریدار پوشش می دهد.

در لحظه عبور کالا از نرده قایق در بندر مقصد خریدار، مالکیت و مسئولیت از فروشنده به خریدار منتقل می شود. به این ترتیب، پس از خروج حمل و نقل از بندر اصلی، فروشندگان مسئول هر چیزی هستند که با حمل و نقل مرتبط است. آنها باید اسناد گمرکی لازم را برای هر دو کشور از جمله پرداخت هزینه های بیمه ارائه دهند و مسئولیت تحویل سالم محموله را بر عهده بگیرند.

تفاوت بین قراردادهای CIF و FOB

هزینه، بیمه، و حمل و نقل و رایگان در کشتی، قراردادهای حمل و نقل بین المللی هستند که در حمل و نقل کالا بین خریدار و فروشنده استفاده می شود. آنها بخشی از مجموعه ای از 11 اینکوترمز هستند که توسط اتاق بازرگانی بین المللی راه اندازی شده اند. طبق قراردادهای CIF، فروشنده مسئولیت هزینه ها و بدهی ها را تا رسیدن محموله به مقصد بر عهده می گیرد و در این زمان ریسک به خریدار منتقل می شود.

طبق قراردادهای FOB، خریدار مسئول حمل و نقل و سایر هزینه ها و همچنین بیمه به محض بارگیری کالا در کشتی و در طول سفر است. قراردادهای FOB عموما مقرون به صرفه تر هستند زیرا خریداران کنترل بیشتری بر حمل و نقل و بیمه دارند.

تفاوت اصلی بین CIF و FOB

تفاوت اصلی بین CIF و FOB در این است که چه کسی مسئولیت کالا را در طول حمل و نقل به عهده می گیرد. بر اساس یک قرارداد CIF، فروشنده هزینه ها و خطرات مربوط به حمل و نقل را تا زمان تحویل به عهده می گیرد، یعنی زمانی که خریدار مسئولیت را بر عهده می گیرد. با یک توافق نامه FOB، پس از بارگیری محموله در کشتی حمل و نقل، فروشنده تمام ریسک و هزینه ها را به خریدار منتقل می کند.

مزایا و معایب بین CIF و FOB

هر قراردادی مزایا و معایب خاصی برای هر دو طرف دارد. در حالی که فروشندگان اغلب FOB را ترجیح می دهند و خریداران CIF را ترجیح می دهند، برخی از قراردادهای تجاری یک روش را برای هر دو طرف راحت تر می دانند. برای مثال:

فروشنده ای با تخصص در آداب و رسوم محلی که خریدار فاقد آن است، احتمالاً مسئولیت CIF برای تشویق خریدار به پذیرش معامله را بر عهده می گیرد. شرکت های کوچکتر ممکن است طرف بزرگتر را ترجیح دهند تا مسئولیت را بپذیرد، زیرا این امر می تواند منجر به هزینه های کمتر شود. برخی از شرکت ها همچنین از طریق گمرک، هزینه های حمل و نقل اسنادی هنگام محاسبه مالیات و سایر نیازهایی که نیاز به توافق نامه حمل و نقل خاصی دارد، دسترسی ویژه ای دارند.

تفاوت قیمت CIF و FOB

خریداران به طور کلی توافق نامه های FOB را ارزان تر و مقرون به صرفه تر می دانند. این به این دلیل است که آنها کنترل بیشتری بر انتخاب فرستنده و محدودیت های بیمه دارند. از سوی دیگر، قراردادهای CIF می تواند گران تر باشد. از آنجایی که فروشنده کنترل بیشتری دارد، ممکن است یک فرستنده ترجیحی را انتخاب کند که ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد. آنها همچنین ممکن است محدودیت های بیمه بالاتری را انتخاب کنند، زیرا می خواهند اطمینان حاصل کنند که کالا در شرایط عالی تحویل داده می شود.

FOB یا CIF کدام بهتر است؟

توصیه می شود برای حمل و نقل از گزینه FOB استفاده کنید. زیرا خریدار بر فرآیند حمل و نقل کنترل می کند و هزینه ها نسبتاً ارزان تر است. در حالی که در حمل و نقل CIF، از آنجایی که فروشنده اختیار هزینه های حمل و نقل و ترتیب کشتی را با کمک باربری دارد، هزینه بالاتر است.

بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *