وضعیت روغن پایه های مختلف + جدول و نمودار

,
وضعیت روغن پایه های مختلف

وضعیت روغن پایه های مختلف/ بازار نفت و گاز:

تعمیرات تایلند و ژاپن

قیمت های روغن گروه اول SN150 و SN500 همسو با پایین آمدن قیمت های روغن های گروه دوم،کاهش یافت، در حالی که قیمت های برایت استاک براساس ترم تحویل فوب ویا CFR باثبات بود. عرضه نسبتا کم روغن های گروه یک باتوجه به انجام تعمیرات در پالایشگاههای تایلند و همچنین در یکی از پالایشگاههای ژاپن در ماه اکتبر، با کاهش تقاضا همزمان شد.

قیمت های روغن های گروه اول SN150 و SN500، در هفته منتهی به ۱۶ سپتامبر پس از اینکه یک پالایشگاه کره ای، قیمت های خود را به دلیل کاهش قیمت گازوئیل کاهش داد، کاهش یافت. خریداران مجددا از بازار کنار کشیدند و منتظر فرصت برای خرید با حداقل قیمت هستند و البته نظر بعضی از خریداران این نوع روغن، این است که بازار از پایین ترین حد قیمتی خود خارج شده است.

یکی از پالایشگاههای تایوان تخفیف زیادی برروی روغن های گروه دوم نسبت به قیمت فروش ماه قبل اعمال نموده است.در هندوستان قیمت همه انواع روغن های گروه اول ودوم به جز برایت استاک به دنبال سایر قیمت های آسیا کاهش یافت. یک گروه از خریداران تمایل داشتند با توجه به اینکه تولید کنندگان قصد دارند تولید را کاهش دهند سریعا نسبت به خرید اقدام کنند تا ذخایر خود را با روغن های ارزان تر پر کنند.

وضعیت روغن پایه های مختلف

وضعیت روغن پایه های مختلف

از نوامبر سال گذشته تا کنون قیمت روغن های پایه گروه اول ودوم، اختلافی در حدود ۱۵۰ دلار داشتند ولی به تدریج به هم نزدیک شده و در پایان سال گذشته میلادی قیمت هر دو نوع روغن به حدود ۹۰۰ دلار در هر تن رسید و این قیمت تا سه ماه بدون تغییر برای هر دو نوع روغن باقی ماند ولی از ماه مارس قیمت های هر دو نوع روغن افزایش یافت به گونه ای که در ماه جولای به بالاتر از ۱۲۰۰ دلار در هر تن رسید. اما این افزایش قیمت دوامی نداشت و قیمت ها مجددا به مرز ۱۰۰۰دلار در ماه سپتامبر رسید.

در همین دوره زمانی یعنی از نوامبر ۲۰۲۱ قیمت گازوئیل که بسیار پایین تر از قیمت دونوع روغن گروههای اول و دوم بود حرکت صعودی خود را از ۶۰۰ دلار آغاز کرد و برای مدت کوتاهی به قله ۱۳۰۰ دلاری در ماه ژوئن رسید یعنی در طی ۶ ماه دوبرابر شد که صعود مکرر قیمت مربوط به حمله روسیه به اوکراین و تحریم روسیه توسط اروپا و به هم ریختن وضعیت بازار بود.ولی پس از اینکه اروپا به خود مسلط شد کاهش قیمت گازوئیل آغاز شد وقیمت مجددا به حدود ۸۰۰ دلار در ماه سپتامبر رسید

قیمت های فروش آنی روغن های پارافینی SN150 ,SN500 و برایت استاک گروه اول در هفته منتهی به ۱۶ سپتامبر در اغلب مناطق آسیا بین ۱۰ تا ۴۰ دلار کاهش نسبت به ۴ هفته قبل داشتند. کمترین تغییرات قیمتی مربوط به برایت استاک بود که فقط در سنگاپور با کاهش ۱۰ دلاری همراه شدو در شمال شرق آسیا و هندوستان وسایر نقاط آسیا تغییری نداشت. بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به روغن SN150 در سنگاپور، آسیا و هندوستان بود.

مقایسه روغن های گروه اول بایکدیگر نشان می دهد که از نوامبر سال گذشته تا کنون قیمت روغن برایت استاک از کانال ۱۳۰۰ به کانال ۱۰۰۰ دلار وارد شده و قیمت روغن SN150 از کانال ۶۰۰ دلار به کانال ۹۰۰ دلار وارد شده است. تغییرات روغن SN500 کمتر بوده ولی هم اکنون قیمت این روغن با برایت استاک برابر و در حدود ۱۰۲۰ دلار است.

وضعیت روغن های پایه آسیا

روغنهای پایه گروه دوم در بازار آسیا با ترم تحویل CFR و فوب با توجه به تقاضای کم برای هر دو نوع خرید کاهش یافت. قیمت روغن پایه در آسیا با ترم فوب به این دلیل کاهش یافت که هیچ معامله ای با قیمت های بالا صورت نگرفت و تنها یک قیمت باقی ماند که پایین ترین قیمت بود. قیمت های CFR نیز با تاثیر پذیری از قیمت های فوب به تدریج کاهش یافتند و به حداقل خود رسیدند. قیمت های EX Tank سنگاپور نیز به پایین ترین حد خود رسید. در هندوستان نیز قیمت ها پایین بود وبالاترین قیمت ها نیز متاثر از شمال شرق آسیا کاهش یافتند.

روغن های N500 و N600 گروه دوم در بازار های منطقه آسیا با ترم فروش فوب کاهش یافته و به پایین ترین حد قیمت خود رسیدند و باتوجه به اینکه معاملات در قیمت های بالاتر انجام نشد حد بالای قیمتی وجود ندارد. حد پایین قیمت های CFR باز هم پایین تررفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *