کثیف ترین و تمیزترین پروژه های نفت در جهان

کثیف ترین و تمیزترین پروژه های نفت در جهان

پروژه های نفت در جهان

شرکت های نفت و گاز در حال پیگیری پروژه هایی هستند که تاثیر منفی کمتری بر محیط زیست دارند. تحقیقات موسسه Rock Mountain نشان می‌دهد که میدان گاز طبیعی آستراخانسکویه گازپروم کثیف‌ترین پروژه سوخت فسیلی جهان است.

میدان نفتی تگزاس ایگل فورد یکی از تمیزترین مناطق در جهان است که تنها 458 کیلوگرم CO2 در هر بشکه تولید می کند.

مدل‌سازی آب و هوا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که هنوز به صورت فرضی امکان محدود کردن گرمایش زمین به بیش از 1.5 درجه سانتی‌گراد وجود دارد. سطح مورد نظر توافقنامه پاریس – حتی با توجه به زیرساخت های متعهد انتشار سوخت فسیلی تا زمانی که زیرساخت جدیدی برای انتشار سوخت فسیلی ساخته نشده باشد.

هیئت بین المللی تغییرات آب و هوایی موسوم به (IPCC) با این دیدگاه موافق است و گزارش ششم ارزیابی IPCC خواستار «عدم سرمایه گذاری در پروژه های جدید تامین سوخت فسیلی» شده است.

متأسفانه، بحران جهانی انرژی ناشی از همه‌گیری کرونا و همچنین جنگ روسیه در اوکراین، رابطه جدا نشدنی جهان با سوخت‌های فسیلی را برجسته کرده است، به این معنی که اهداف IPCC بعید است تحقق یابد. در واقع، کمتر از هفت پروژه بزرگ نفت و گاز در سراسر جهان از زمان انتشار آن گزارش در یک سال پیش رونمایی شده است، زیرا کشورها به دنبال امنیت انرژی هستند.

معضل دیگر: سرعت سریع انتقال به منابع تجدیدپذیر تنها به نظر می‌رسد که به کل عرضه انرژی می‌افزاید، اما نمی‌تواند به میزان قابل توجهی تقاضای نفت و گاز را کاهش دهد.

در این مرحله، تلاش برای پیگیری پروژه‌های نفت و گازی که تأثیر منفی کمتری بر محیط‌ زیست دارند، واقع‌ بینانه‌تر است. همین مساله این گزارش را جذاب تر می کند. اولین تحلیل در نوع خود توسط موسسه Rocky Mountain به بررسی انتشار گازهای گلخانه ای در کل زنجیره تامین پرداخت و نشان داد که میادین نفت و گاز طبیعی در روسیه، ترکمنستان و تگزاس بدترین آلاینده های سیاره ما هستند.

بر اساس این گزارش، کثیف ترین میدان ها بیش از 10 برابر بیشتر از سایت هایی که کمترین میزان انتشار را دارند، کربن دی اکسید منتشر می کنند. مطالعه 135 منبع جهانی تولید نفت و گاز – که نیمی از ذخایر جهان را تشکیل می دهند – بر اساس تجزیه و تحلیل چرخه زندگی کامل انتشار گازهای گلخانه ای آنها در سال 2020 مورد بررسی قرار داد.

میدان گاز طبیعی آستاراخانسکویه گازپروم به دلیل نشت های فراوان در خطوط لوله و سایر زیرساخت های پایین دست، بدترین متخلف با بیشترین ردپا بود. حوضه دریای خزر جنوبی ترکمنستان دومین آلاینده است در حالی که حوضه پرمین در غرب تگزاس رتبه سوم را به خود اختصاص داده است که بیشتر انتشار آن از تولید بالادستی است. این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که انتشار قابل‌ توجهی از سوخت‌های فسیلی مستقیماً در دهانه چاه و در حین پردازش، پالایش و حمل و نقل و نه فقط در نقطه احتراق رخ می‌دهد.

کثیف ترین و تمیزترین شاخص نفت – اقلیم

ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای مقایسه انتشار کربن و گازهای گلخانه ای از میادین مختلف نفتی استفاده کنید. شاخص آب و هوای نفت (OCI) می‌گوید بر داده‌های منبع باز سازگار، قابل مقایسه و قابل تأیید در مورد نفت خام، از جمله سنجش‌های نفتی که در قالب مشخصی گزارش شده‌اند، متکی است.

با توجه به OCI،Canadian Oil Sands با نفت خام سنگین و قیر خود برخی از کثیف ترین میادین نفت و گاز در این تجارت هستند.

بر اساس شاخص آب و هوای نفت، آتاباسکا DC SO کانادا در استان آلبرتا بالاترین انتشار گازهای گلخانه ای را با 736 کیلوگرم CO2 برای هر بشکه استخراج شده دارد. این میدان نفتی روزانه 144000 بشکه نفت تولید می کند. این میدان قیر بسیار سنگین و با گوگرد بالا تولید می کند که قبل از انتقال به پالایشگاه به یک نفت خام مصنوعی متوسط ​​و شیرین (SCO) ارتقا می یابد.

یک واحد DC (ککر تاخیری) پت‌کک تولید می‌کند که برای ارتقای این روغن با حرارت بالا و هیدروژن مرتبط با پالایش آن استفاده می‌شود. این فرآیندها باعث می شود Athabasca DC SCO بیشترین میزان انتشار را در بین تمام روغن های نمونه فعلی در شاخص آب و هوای نفت داشته باشد.

از برخی منظرها، بزرگترین میدان نفتی در OCI، Ghawar عربستان سعودی، 491 کیلوگرم کربن دی اکسید در هر بشکه منتشر می کند. Ghawar روزانه 5000000 بشکه نفت تولید می کند. بر اساس OCI، انتشار نسبتاً پایین GHG غوار را می‌توان تا ترکیبی از انتشار پایین استخراج بالادست، شدت انرژی کم در طول پالایش و انتشار کم در احتراق محصول نهایی تشدید کرد.

میدان نفتی Midway Sunset کالیفرنیا کثیف ترین میدان نفتی ایالات متحده است که معادل 725 کیلوگرم CO2 در هر بشکه تولید می کند. Midway Sunset نفت ترش تولید می کند که گرانش آن از متوسط ​​تا بسیار سنگین متغیر است.

میدان نفتی Midway Sunset کالیفرنیا

میدان نفتی Midway Sunset کالیفرنیا

این یکی از قدیمی ترین و بزرگترین میدان های کشور در San Joaquin Valley است و 120 سال است که تولید می شود. انتشار گازهای گلخانه ای بالای Midway Sunset به دلیل حجم بالای بخار تزریق شده به مخزن برای جریان یافتن نفت و همچنین محتوای بالای آب در چاه ها به این معنی است که انرژی اضافی برای پمپاژ آن از زمین مورد نیاز است.

در طرف مقابل، منطقه نفتی Texas Eagle Ford Volatile یکی از تمیزترین مناطق در جهان است که تنها معادل 458 کیلوگرم CO2 در هر بشکه تولید می کند. این میدان نفتی، نفت فوق سبک و شیرین تولید می کند. این منطقه نفتی در فاز گازی در حالی که در مخزن تحت فشار است وجود دارد و نسبت گاز به نفت بالاتری نسبت به سایر منابع دارد.

منطقه نفتی، Bakken No Flare و Texas Eagle Ford Black Oil Zone با انتشار گازهای گلخانه ای به ترتیب 467 کیلوگرم، 471 کیلوگرم و 477 کیلوگرم معادل CO2 در هر بشکه، جزو پاک ترین ها هستند.

میدان وایومینگ نفت سبک و شیرین Niobrara در مرکز وایومینگ تولید می کند که نسبت گاز به نفت بالایی دارد. اگرچه انتشار گازهای خروجی و شعله ور میدان زیاد است، اما تا حدی با گاز طبیعی که در بالادست جذب و صادر می شود، جبران می شود.

OCI می گوید که انتشار گازهای گلخانه ای بالادست Bakken No Flare زمانی کم است که گاز مربوطه به خوبی مدیریت شود و شعله ور نشود یا به شکل دیگری آزاد نشود. نسبت کربن به هیدروژن میدان نیز نسبتاً کم است در حالی که انتشار پالایش و احتراق آن نیز نسبتاً کم است.

منطقه نفتی فرار تگزاس ایگل فورد نیز یک روغن سبک و شیرین با مناطق تولید از نفت تا گاز تولید می کند. نسبت متوسط ​​گاز به نفت ایگل فورد منجر به سطوح متوسطی از انتشار گازهای گلخانه ای عمدتاً از هواگیری و شعله ور شدن می شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *