اختلاف نظر بر سر سقف قیمت گاز روسیه

,
اختلاف نظر بر سر سقف قیمت گاز روسیه

به گزارش بازار نفت و گاز، اختلاف نظر در مورد سقف قیمت گاز روسیه می تواند طرح واکنش بلوک به بحران انرژی را به خطر بیندازد. اعضای اتحادیه اروپا همچنان در تلاش برای یافتن زمینه مشترک بر سر سقفاختلاف نظر بر سر سقف قیمت گاز روسیه قیمت گاز طبیعی روسیه هستند.

طرح سقف قیمت گاز روسیه توسط اتحادیه اروپا

طرح پاسخ به بحران انرژی اتحادیه اروپا با نظرات متفاوت اعضای این اتحادیه در مورد اینکه آیا سقف قیمتی باید برای واردات گاز طبیعی اعمال شود یا خیر و اگر بله، دقیقاً چگونه این اجرا باید به نظر برسد، به چالش کشیده شده است. در حالی که مقامات اتحادیه اروپا سعی می کنند چهره شجاعی داشته باشند و سیگنال های مثبت را فقط به مردم ارسال کنند، تعداد بسیار زیاد اعضای اتحادیه اروپا و نیازها و اولویت های انرژی بسیار متفاوت آنها عواملی هستند که به اندازه کافی مهم هستند تا توافق در مورد چنین موضوع مهمی را در بهترین حالت دشوار کنند.

هنگامی که به این دو عامل انتقاد آشکار چندین عضو از ایده سقف قیمتی برای واردات گاز طبیعی را اضافه کنید، وضعیت پیچیده‌تر می‌شود و توافق سخت‌تر می‌شود. جوزف سیکلا، وزیر انرژی چک، هفته گذشته گفت: ما می خواهیم در روزهای باقی مانده سخت کار کنیم تا به توافق برسیم. اعضای اتحادیه اروپا ماه‌هاست که در حال مذاکره درباره بسته مدیریت بحران هستند، و توافق بر سر سقف قیمت گاز روسیه نزدیک‌تر از آنچه در آغاز مذاکرات بود، زمانی که 15 عضو اتحادیه اروپا درخواست کردند، به چشم نمی‌خورد.

کمیسیون اروپا نیز با تردید در مورد مزایای بالقوه سقف قیمت گاز صحبت کرده است، اما به دلیل تعداد اعضای اتحادیه اروپا که خواهان آن بودند، هفته گذشته کمیسیون پیشنهادی برای سقف قیمت گاز روسیه ارائه کرد. از یک منظر خاص، اگر اینطور نبود بهتر بود. این پیشنهاد سقف بالقوه را 275 یورو در هر مگاوات ساعت تعیین کرد: قیمتی که کمیسیون گفت باید برای دو هفته قبل از شروع سقف یک واقعیت باشد. همچنین این شرط را با شرط دیگری ترکیب کرد: قیمت گاز در اروپا باید 58 یورو باشد. در هر مگاوات ساعت بالاتر از میانگین قیمت LNG در بازار نقدی برای ده روز متوالی در این دو هفته است.

واکنش فوری و از هر طرف بود. معامله گران و صرافی ها گفتند که این پیشنهاد می تواند آسیب جدی و جبران ناپذیری به بازارهای انرژی اتحادیه اروپا وارد کند زیرا فقط بر معاملات آتی ماه اول تمرکز دارد. افزایش بیش از حد حاشیه سود در بازار فرابورس، جایی که معامله گران مجبور به فعالیت تحت سقف هستند، یکی از نگرانی های بزرگ بود.

ترزا ریبرا، وزیر انرژی اسپانیا، به FT گفت: «کشورها کشته خواهند شد» اگر مجبور باشند قیمت بنزین را تا این حد تحمل کنند و پیشنهاد کمیسیون را «شوخی بد سلیقه» خواند. به نقل از CNBC، هفته گذشته مسکوا گفت: این یک نوع شوخی برای ما است. یکی از مقامات اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده است، این پیشنهاد را “یک سقف قیمتی جعلی” خواند. وزرای انرژی اتحادیه اروپا در 13 دسامبر مجدداً گرد هم می آیند تا به نوعی توافق بر سر سقف قیمت گاز روسیه و سایر اقدامات دست یابند. با قضاوت بر اساس آخرین نشانه ها، در غیاب پیشنهاد جایگزین برای مدیریت قیمت گاز، این کار چندان آسانی نخواهد بود.

این بدان معناست که تا زمانی که اعضا بر سر یک نسخه ضعیف از پیشنهاد اصلی به توافق برسند، بحث ها ادامه خواهد داشت، همانطور که در مورد اکثر پیشنهادات بحث برانگیز کمیسیون اتفاق می افتد. یک نسخه کاهش‌یافته از سقف قیمتی نمی‌تواند امنیت انرژی اتحادیه اروپا را در سخت‌ترین زمستان چند دهه اخیر افزایش دهد. در همین حال، اعضای اتحادیه اروپا باید از قبل به فکر زمستان آینده باشند. در حال حاضر، به لطف جریان‌های پایدار روسیه در نیمه اول سال، واردات بی‌سابقه LNG آمریکا و طولانی‌تر شدن فصل پر کردن انبارهای ذخیره‌سازی، عرضه گاز تضمین شده است.

با این حال، در سال آینده، جریان نفت روسیه بسیار ضعیف‌تر از امسال خواهد بود و هیچ عرضه LNG اضافی ایالات متحده برای پر کردن این شکاف وجود ندارد. می توان استدلال کرد که وزرای انرژی اتحادیه اروپا باید به جای سقف قیمت گاز که کمیسیون به وضوح مایل به اجرای آن نیست و همچنین اعضایی مانند آلمان، دانمارک و هلند، روی آن تمرکز کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *