افزایش واردات نفت آسیا پیش از تحریم های روسیه

,
واردات نفت آسیا پیش از تحریم های روسیه افت کرد

واردات نفت آسیا پیش از تحریم های روسیه به شکل بی سابقه ای افزایش می یابد. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی این خبر می پردازیم.

با نزدیک شدن تحریم اتحادیه اروپا، بزرگترین خریداران آسیا در حال رقابت برای ذخیره نفت خام روسیه هستند. خریداران آسیایی در ماه نوامبر رکورد واردات نفت روسیه را داشتند. چین و هند به باند سقف قیمت نپیوسته اند و این نشان می دهد که امنیت انرژی آنها در راس استراتژی های سیاست واردات آنها قرار دارد.

بزرگترین خریداران آسیایی در ماه نوامبر رکورد واردات نفت را به ثبت رساندند، زیرا واردکنندگان بزرگ جهان در آستانه تحریم اتحادیه اروپا و سقف قیمت نفت روسیه که از 5 دسامبر اعمال می شود، عجله داشتند تا نفت خام ارزان تر را ذخیره کنند. قیمت‌های معیار پایین‌تر و فشار برای تضمین عرضه نفت قبل از تحریم‌ها علیه روسیه، ابهامات بیشتری را در زمینه خدمات حمل‌ونقل دریایی و احتمالاً کمبود نفت‌کش‌ها ایجاد می‌کند. چین، هند، ژاپن و کره جنوبی برای تحت فشار قرار گرفتن این شرایط سخت بازار در ماه نوامبر با وجود تقاضای کم در چین به دلیل محدودیت های مجدد کووید، حجم بالایی نفت خام وارد کردند.

بر اساس داده‌های Refinitiv Oil Research که توسط کلاید راسل، ستون‌نویس آسیای کالا و انرژی رویترز استناد شده، آسیا در ماه نوامبر رکورد 29.1 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرده است.

برای مقایسه، واردات آسیایی در ماه اکتبر 25.6 میلیون بشکه در روز و در سپتامبر 26.6 میلیون بشکه در روز بود. رکورد واردات در ماه نوامبر می‌تواند موقتی باشد، اما آنها نشان می‌دهند که خریداران آسیایی می‌خواستند قبل از ممنوعیت‌های 5 دسامبر که می‌تواند تجارت با محموله‌های روسیه را به دلیل مشکلات احتمالی در دسترس بودن نفت خام، سخت‌تر کند، نفت خام، از جمله از روسیه، ذخیره کنند. نفتکش ها، بیمه ها و تامین کنندگان مالی که از تجارت نفت خام روسیه حمایت می کنند.

بزرگترین خریداران نفت خام در آسیا، چین و هند، به مکانیسم سقف قیمت نپیوسته‌اند و نشان داده‌اند که امنیت انرژی و توانایی مستمر آنها برای واردات نفت خام از همه صادرکنندگان در راس استراتژی‌های سیاست واردات آنها قرار دارد. درست قبل از ممنوعیت و سقف قیمتی G7-EU برای نفت روسیه، برخی از خریداران چینی و هندی برای خرید محموله‌های روسی که پس از 5 دسامبر بارگیری می‌شوند، مردد بوده‌اند تا زمانی که جزئیات بیشتری در مورد نحوه اجرای سقف قیمت‌ها ارائه شود. جولیان لی، استراتژیست نفتی بلومبرگ، در تحلیلی اخیر نوشت، با این حال، هم چین و هم هند اکنون خواهان تخفیف های هنگفت برای نفت روسیه هستند که مایل به خرید هستند.

لی خاطر نشان می کند که در حال حاضر چین و هند حدود دو سوم صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا را به خود اختصاص می دهند و خریداران آسیایی در حال اعمال قدرت مذاکره بر روی روسیه هستند. اگر روسیه می خواهد به فروش نفت خود به مشتریان اصلی جدید خود ادامه دهد، باید با تخفیف های عمیقی که دو خریدار درخواست می کنند مقابله کند.

تا پایان هفته گذشته، عیار نفت خام روسیه، اورال، 52 دلار در هر بشکه معامله شد که 33.28 دلار نسبت به نفت برنت تخفیف داشت. این در مقایسه با میانگین تخفیف اورال به برنت در سال 2021 به میزان 2.85 دلار در هر بشکه است. بر اساس داده‌های رفینیتیو، روسیه در ماه نوامبر بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت چین و هند بود و دوباره عربستان سعودی را در رتبه اول چین شکست داد و از دیگر کشور‌های سنگین وزن اوپک یعنی عراق پیشی گرفت.

واردات نفت چین و هند

داده ها نشان می دهد واردات چین از روسیه از 1.82 میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر به 1.9 میلیون بشکه در روز در نوامبر افزایش یافت و از واردات از عربستان سعودی که در ماه گذشته 1.72 میلیون بشکه در روز بود جلوتر بود. هند به نوبه خود، حجم بالای یک میلیون بشکه نفت خام روسیه را در ماه نوامبر وارد کرد و روسیه از عراق که 960000 بشکه در روز به هند عرضه کرد، پیشی گرفت. سومین واردکننده بزرگ نفت جهان، به دلیل تقاضای قوی داخلی و عجله برای خرید نفت روسیه در آستانه تحریم‌های اتحادیه اروپا-G7، شاهد افزایش واردات نفت خام به بالاترین حد در چهار ماه گذشته در ماه نوامبر بود.

مجموع واردات نفت خام چین توسط Refinitiv در نوامبر 12.16 میلیون بشکه در روز برآورد شد که بالاترین میزان از مارس 2021 و بسیار بیشتر از واردات 10.2 میلیون بشکه در روز در اکتبر است. واردات بالای چین مطمئناً نتیجه تقاضای داخلی قوی نبود، آنها بیشتر با رقابت برای خرید نفت خام با قیمت پایین‌تر و افزایش صادرات سوخت در حال حاضر که پالایشگاه‌ها سهمیه‌های پایان سال برای محموله‌های بیشتر سوخت دارند و از پالایش خوب بهره می‌برند مربوط می‌شد. حاشیه ها در آینده، رکورد تخمینی واردات نفت آسیایی ممکن است برای ماه‌ها تکرار نشود، زیرا هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد تأثیر تحریم‌های آتی بر صادرات روسیه بر تجارت نفت وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *