کاهش قیمت نفت همزمان با آغاز تعطیلات سال جدید چینی

, ,
کاهش قیمت نفت همزمان با آغاز تعطیلات سال جدید چینی

کاهش قیمت نفت; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

قیمت نفت در آغاز معاملات روز دوشنبه به دلیل تعطیلات سال جدید چینی در شرق آسیا با افت نسبی روبرو شده است.

البته قیمت نفت توانسته است همچنان بخش مهمی از افزایش قیمت هفته گذشته خود را حفظ کند. امیدواری ها نسبت به بهبود تقاضای انرژی چین پس از لغو محدودیت های کرونایی عامل اصلی افزایش قیمت نفت طی هفته گذشته بوده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 46 سنت کاهش به 87.17 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 36 سنت کاهش 81.28 دلار داد و ستد شده است. قیمت نفت برنت هفته گذشته 2.8 درصد و قیمت نفت آمریکا نیز 1.8 درصد افزایش یافت.

تحلیلگران بر این باورند که امیدواری ها نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی چین موجب خواهد شد تا قیمت نفت بیشتر افزایش پیدا کند. آمارهای اولیه نشان می دهد لغو محدودیت های کرونایی در چین موجب افزایش 22 درصدی ترافیک جاده ای در ماه جاری نسبت به سال قبل در 15 شهر بزرگ چین شده است.

نمودار نفت برنت

نمودار نفت برنت

فاتح بیرول رئیس آژانس بین المللی انرژی نیز گفت: بازارهای انرژی امسال با کمبود عرضه روبرو خواهد شد اگر روند بهبود اقتصاد چین مطابق انتظار موسسات مالی بین المللی باشد.

افزایش تقاضای انرژی چین در شرایطی است که بازارها خود را برای تحریم های بیشتر نفت روسیه آماده می کنند. اقتصادهای گروه 7 به همراه اتحادیه اروپا و استرالیا 5 دسامبر موافقت کردند تا مانع از استفاده شرکت های بیمه، نفتکش ها و بروکرهایی شوند که قصد دارند نفت روسیه را بالاتر از سقف قیمت تعیین شده 60 دلاری خریداری کنند.

طرح گروه 7 که قرار است از 5 فوریه اجرا شود، دو مکانیسم قیمت را برای فرآورده های نفتی روسیه اعمال خواهد کرد، یک سقف قیمت برای فرآورده های نفتی که بالاتر از قیمت نفت خام معامله می شود و یک سقف قیمت برای فرآورده هایی که پایین تر از نفت خام خرید و فروش می شود.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *