نگرانی های اقتصادی قیمت نفت را تا پایان امسال کمتر از 90 دلار حفظ خواهد کرد

نگرانی های اقتصادی قیمت نفت را تا پایان امسال کمتر از 90 دلار حفظ خواهد کرد

نگرانی های اقتصادی قیمت نفت را تا پایان امسال کمتر از 90 دلار حفظ خواهد کرد

جدیدترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد با اینکه اوپک پلاس محدودیت‌های عرضه را همچنان حفظ می‌کند و انتظار می‌رود قیمت نفت افزایش یابد اما چالش های اقتصادی قیمت هر بشکه نفت را تا پایان سال جاری زیر 90 دلار در هر بشکه نگه می‌دارد.

باتوجه به نظرسنجی از 43 نفر از اقتصاددان و تحلیلگران، پیش‌بینی می‌شود میانگین قیمت برنت در سال جاری به 84.73 دلار در هر بشکه برسد که نسبت به نرخ 87.1 دلاری آوریل کمتر است.

داده‌های تحلیلی کپلر نشان می دهد اکثر تحلیلگران انتظار دارند امسال بهای هر بشکه نفت حدود 80 دلار باشد و “نگرانی‌های اقتصاد کلان محرک اصلی قیمت‌های نفت خام در سال جاری هستند که بر فاندمنتال‌های نسبتاً ضعیف سایه انداخته‌اند”.

قیمت جهانی هر بشکه نفت تاکنون به‌طور میانگین حدود 80.95 دلار در هر بشکه در سال جاری بوده است. انتظار می‌رود میانگین قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در سال جاری به 79.20 دلار در هر بشکه برسد که کمتر از 82.23 دلاری ماه قبل است.

متیو شروود، تحلیلگر ارشد کالاهای اساسی در واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست، نگرانی‌ها از سیاست پولی انقباضی(سیاستی که در آن بانک مرکزی نرخ بهره و نسبت سپرده را افزایش می دهد تا اعتبار کمتری در دسترس باشد)، ورشکستگی بانک‌ها در ایالات متحده، خطر نکول بدهی ایالات متحده و عملکرد اقتصادی نابرابر چین را عوامل محدود کننده روند صعودی بازار دانست؛ حتی اگر در نیمه دوم سال با کسری مواجه شود.

به گفته برخی تحلیلگران، کاهش احتمالی بیشتر تولید ازسوی اوپک پلاس ، می‌تواند کف قیمت‌ها را تعیین کند. سورو سارکر، سرپرست تیم بخش انرژی در بانک DBS، گفت “به نظر می‌رسد باتوجه به عدم قطعیت‌های کلان اقتصادی و کاهش قیمت نفت در ماه می، اوپک می‌خواهد اهداف تولید را بیشتر تعدیل کند اما ازطرفی، ممکن است مجبور شود سهم بازار را به روسیه واگذار کند”.

باتوجه به اخبار متناقض درمورد اقدامات بعدی اوپک پلاس، پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی درمورد اینکه آیا این گروه با کاهش بیشتر تولید در آخر هفته پیش خواهد رفت یا اهداف تولید را به‌منظور ارزیابی اثرات کاهش‌ قبلی بدون تغییر باقی می‌گذارد، اختلاف نظر داشتند. شروود معتقد است حتی اگر اوپک پلاس در ژوئن تا زمانی‌که نفت زیر 80 دلار است تولید را کاهش ندهد، این تهدید (کاهش تولید) همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند. اوپک پلاس در آوریل با کاهش تولید که برای مدت کوتاهی باعث افزایش قیمت نفت شد، بازار را غافلگیر کرد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *