قیمت بالای نفت به رشد اقتصادی در خاورمیانه دامن می زند

,
قیمت بالای نفت به رشد اقتصادی در خاورمیانه دامن می زند

 به گزارش بازار نفت و گاز، قیمت بالای نفت برای دومین سال متوالی باعث رشد در کشورهای خاورمیانه شده است. انتقال انرژی با سرمایه گذاری در راه حل های انرژی سبز تسریع می شود. کشورهای حوزه خلیج فارس فشار زیادی برای ترکیب هوش مصنوعی و سایر فناوری های نوظهور دارند.

 در سالی که نااطمینانی اقتصاد جهانی ناشی از تورم، بحران‌های ژئوپلیتیکی و ناامنی زنجیره تامین بود، خاورمیانه شاهد دومین سال متوالی رشد اقتصادی بود و کشورهای منطقه روی فناوری‌ها و پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کردند که می‌تواند یکپارچگی بیشتر را در سال‌های آینده منعکس کند.

 در حالی که پیش‌بینی می‌شود رشد تولید ناخالص داخلی جهانی از 6 درصد در سال 2021 به 2/3 درصد در سال 2022 کاهش یابد، قیمت‌های بالای نفت پایدار رشد تولید ناخالص داخلی خاورمیانه را از 4.1 درصد در سال 2021 به 5 درصد در سال 2022 خواهد رساند. صندوق بین المللی پول اگرچه توسعه اقتصادی منطقه تا حدودی به 3.6 درصد در سال 2023 کاهش می یابد، با این وجود این رقم از رقم جهانی پیش بینی شده 2.7 درصد پیشی می گیرد.

 کشورهای تولیدکننده نفت در شورای همکاری خلیج فارس بیشترین عملکرد منطقه را در سال جاری داشتند: انتظار می رود تولید ناخالص داخلی کویت در سال 2022 به میزان 8.7 درصد افزایش یابد و پس از آن عربستان سعودی (7.6 درصد)، امارات متحده عربی (5.1 درصد) و عمان (4.4 درصد) قرار بگیرند. در همین حال، عراق شاهد رشد تولید ناخالص داخلی 9.3 درصدی به پشتوانه نفت بود، در حالی که مصر (6.6 درصد) و الجزایر (4.7 درصد) به بهبود پس از همه گیری کووید-19 ادامه دادند.

 درآمدهای بادآورده حاصل از درآمدهای نفتی باعث ایجاد انعطاف‌پذیری مالی بیشتر و مازاد توازن خارجی شده است و به اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس اجازه می‌دهد به تأمین مالی تلاش‌های متنوع‌ سازی خود ادامه دهند، در حالی که بهبود روابط دیپلماتیک امکان افزایش یکپارچگی منطقه‌ای و جهانی را فراهم کرده است.

قدرت مالی

 اعضای شورای همکاری خلیج فارس در آستانه ورود به سال جدید در موقعیت قوی قرار دارند. قیمت های بالای انرژی در سال 2021 به بزرگترین اقتصاد خلیج فارس، یعنی عربستان سعودی کمک کرد تا اولین مازاد بودجه خود را در هشت سال گذشته برای سال 2022 پیش بینی کند. با این وجود، بسیاری از کشورها پس از دو سال هزینه های مرتبط با بیماری همه گیر، تمرکز خود را بر متعادل کردن بودجه خود حفظ کردند – روندی که تا پایان سال 2022 ادامه یافت.

 در دوره های گذشته قیمت های بالای نفت به عنوان مثال، در سال های 2002-08 و 2011-14 دستمزدهای بخش دولتی در شورای همکاری خلیج فارس به ترتیب 51 و 40 درصد افزایش یافت. به گفته صندوق بین المللی پول، با این حال، این بار، افزایش هزینه ها، به ویژه در دستمزدها، با وجود اینکه منطقه در سال 2022 در مجموع 100 میلیارد دلار مازاد داشت، محدود شد.

 اصلاحات در بخش بانکی عامل دیگری برای بهبود ترازهای مالی بود، زیرا بانک‌های شورای همکاری خلیج فارس از شرایط اقتصاد کلان محافظت می‌کردند و اقداماتی را برای تضمین ثبات آینده انجام دادند. ارائه دهندگان خدمات مالی خلیج فارس با استقبال از دیجیتالی شدن، متنوع کردن منابع مالی و ایجاد شبکه های مالی پایدار که به محافظت در برابر خطرات اجتماعی و زیست محیطی کمک می کند، در تلاش هستند تا خطرات آتی را کاهش دهند.

 سرمایه گذاری در امنیت سایبری یکی دیگر از روندهای قابل توجه در سال 2022 بود، زیرا حملات سایبری در پی تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافت. در ماه مه، سازمان ملی امنیت سایبری عربستان سعودی، پورتال ملی خدمات امنیت سایبری را برای توسعه و مدیریت خدمات سایبری، پشتیبانی از مکانیسم های ارتباطی و افزایش ظرفیت های امنیت سایبری برای بیش از 400 نهاد ملی راه اندازی کرد.

مسیرهای متنوع سازی

 ترازهای مالی مثبت در سال های آینده – انتظار می رود کشورهای شورای همکاری خلیج فارس 33 درصد از درآمد نفتی خود را از سال 2022 تا 2026 پس انداز کنند – خلیج فارس را برای تأمین بودجه تلاش ها برای تنوع بخشیدن به درآمدهای هیدروکربن ها قرار می دهد. سال گذشته به دلیل علاقه به فناوری‌های جدید یا نوظهور مانند هوش مصنوعی (AI) که می‌تواند بخش‌های با ارزشی مانند انرژی، امور مالی و خدمات دولتی را بهبود بخشد، قابل توجه بود. شرکت ملی نفت ابوظبی (ADNOC) قبلاً از یادگیری ماشینی برای استخراج داده های تاریخی و فعلی خود برای تولید سناریوها و عملیات پیش بینی استفاده کرده است.

 تولید، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، خودرو، خرده‌فروشی، تجارت الکترونیک و حمل‌ونقل از دیگر حوزه‌های اقتصادی هستند که می‌توانند از چنین فناوری‌هایی بهره‌مند شوند که تخمین زده می‌شود تا سال 2030 حدود 320 میلیارد دلار برای این منطقه تولید کند. در سال‌های اخیر، مصر، قطر، امارات و عربستان سعودی استراتژی‌های جاه‌طلبانه و دولت محور برای توسعه هوش مصنوعی همراه با سرمایه‌گذاری قابل توجه در آموزش منتشر کرده‌اند.

 با تقریباً سه چهارم اهداف چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی که شامل داده‌ها و هوش مصنوعی می‌شود، این پادشاهی قصد دارد تا پایان این دهه 20000 متخصص داده و هوش مصنوعی را آموزش دهد.تلاش‌های متنوع‌سازی در منطقه همچنین بر تقویت امنیت غذایی در پاسخ به اختلالات زنجیره تامین ناشی از حمله روسیه به اوکراین متمرکز شده است. پیش از همه گیری کووید-19، شورای همکاری خلیج فارس برای تامین 85 درصد از نیازهای غذایی خود به واردات متکی بود. بودجه عمومی قابل توجهی برای حمایت از انعطاف‌پذیری زنجیره تامین و همچنین فناوری کشاورزی برای تولید نوآوری و راه‌حل‌های محلی، از جمله انواع جایگزین از محصولات تخصیص داده می‌شود.

 عربستان سعودی، بزرگترین واردکننده مواد غذایی شورای همکاری خلیج فارس، دو صندوق به ارزش مجموع 2.5 میلیارد SR (666 میلیون دلار) تأسیس کرد – یکی بر ارائه تضمین وام برای صادرکنندگان کالاهای کلیدی و دیگری متمرکز به کشاورزان محلی. در همین حال، مصر، علیرغم اینکه یک نیروگاه کشاورزی است، برای نزدیک به 70 درصد واردات گندم خود به روسیه و اوکراین متکی است و چندین شرکت نوپا در زمینه فناوری کشاورزی در کنار دولت برای رفع این کمبود کار می کنند.

درآمد باعث انتقال انرژی می شود

 تلاش‌ها و موفقیت‌های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در هدایت سیاست تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نقش اساسی در بالا نگه داشتن قیمت نفت داشته است. زمانی که اقتصاد جهانی در ماه سپتامبر به ویژه شکننده به نظر می‌رسید و قیمت‌های بالای نفت فشارهای تورمی را به کشورهای مصرف‌کننده اضافه می‌کرد، کشورهای تولیدکننده نفت در خلیج فارس علیرغم فشارهای آمریکا علیه این اقدام، کاهش بیشتری تولید را به عهده گرفتند، زیرا دیدند که تقاضا به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. تضعیف شود.

 قیمت نفت واقعاً در ماه‌های بعدی کاهش یافت، به این معنی که اگر اوپک به تولید در سطح تابستان ادامه می‌داد، رهبری خلیج‌فارس ممکن است از سقوط احتمالی قیمت جلوگیری کند. این سیاست درآمد انرژی قوی را تضمین کرده است، که به نوبه خود به سمت سرمایه گذاری در انتقال انرژی، به ویژه در ظرفیت به کارگیری فن آوری های جذب، استفاده و ذخیره کربن و تولید هیدروژن هدایت شده است.

 عربستان سعودی اعلام کرد که قصد دارد در تولید هیدروژن در جهان پیشتاز باشد و قصد دارد تا سال 2030 سالانه 2.9 میلیون تن (tpa) و تا سال 2035، 4 میلیون تن در پاسکال تولید کند. در ماه مارس ساخت نیروگاه هیدروژنی با انرژی 5 میلیارد دلاری با انرژی بادی و خورشیدی را در خود آغاز کرد. مگا پروژه NEOM این تاسیسات پس از تکمیل، بزرگترین کارخانه هیدروژن در جهان خواهد بود که روزانه 650 تن تولید می کند.

در ماه مه، ADNOC یک مشارکت انرژی جدید با BP برای توسعه مراکز هیدروژن در امارات متحده عربی و بریتانیا اعلام کرد. ADNOC قرار است سهامی در پروژه هیدروژن H2Teesside BP به دست آورد، در حالی که BP در کارخانه هیدروژن سبز ADNOC در مصدر ابوظبی سرمایه گذاری خواهد کرد. کشورهای خلیج همچنین متعهد شده اند که با پشتوانه پتانسیل خورشیدی فراوان منطقه، منابع انرژی تجدیدپذیر تولید کنند. به عنوان مثال، عربستان سعودی قصد دارد تا سال 2030 50 درصد برق خود را از انرژی های تجدیدپذیر تولید کند.

 در سال 2023، منطقه به دنبال استفاده از این مناطق مورد توجه در انتقال انرژی است زیرا امارات متحده عربی میزبان کنفرانس COP28 سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوا است. نقش امارات متحده عربی به عنوان میزبان این کنفرانس که میزبان طیف وسیعی از نوآوری‌های انرژی پاک و آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر است، دستور کار را شکل می‌دهد که قرار است بر کربن‌زدایی پنج بخش – نیرو، حمل‌ونقل جاده‌ای، فولاد، هیدروژن و کشاورزی – تمرکز کند. کاهش هزینه های انرژی و افزایش امنیت غذایی

 با توجه به اینکه ساختمان و سیمان مسئول بیش از 50 درصد انتشار جهانی است، COP28 احتمالاً شامل تلاش هایی برای کربن زدایی این مناطق از اقتصاد جهانی نیز می شود.رشد تجارت آینده چشم انداز اقتصادی بهبود یافته، کشورهای خلیج فارس را تشویق کرد تا در پروژه هایی سرمایه گذاری کنند که می تواند یکپارچگی اقتصادی و تجارت منطقه ای بلندمدت را تقویت کند.

 یکی از پیشرفت‌های امیدوارکننده احیای پروژه راه‌آهن شورای همکاری خلیج فارس بود که از شهر کویت در شمال، از طریق جبیل و دمام در عربستان سعودی و پیش از عبور از منامه در بحرین و دوحه در قطر انجام می‌شد. سپس این خط به عربستان سعودی باز می گردد و از مناطق عمده امارات – ابوظبی، دبی و فجیره – می گذرد و سپس به سمت جنوب به مسقط در عمان حرکت می کند. توانایی جابجایی کالاهای در مقیاس بزرگ از طریق راه آهن، اتصال و تجارت منطقه ای را افزایش می دهد.

 در دسامبر گذشته، شش رهبر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس موافقت کردند که اداره راه آهن شورای همکاری خلیج فارس را برای نظارت بر پروژه ایجاد کنند. در حالی که این پروژه قبلاً توسط فشارهای مالی با مانع مواجه شده بود، این اقدامات می تواند منادی افزایش یکپارچگی اقتصادی منطقه ای باشد.

 در این بین، قطر، عربستان سعودی و امارات اقداماتی را برای بهبود شبکه ریلی داخلی خود در سال 2022 انجام داده اند. شورای همکاری خلیج فارس همچنین مذاکراتی را با بریتانیا در ژوئن برای یک توافقنامه تجارت آزاد در سطح منطقه آغاز کرد که به دنبال تقویت انرژی های تجدیدپذیر و امنیت غذایی است. هیچ جدول زمانی رسمی برای تکمیل توافق وجود ندارد، اما هر دو طرف مذاکرات را در سال 2022 ادامه دادند و امیدوارند تا پایان سال 2023 به توافق دست یابند. .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *