تلاش اتحادیه اروپا برای اصلاح محتاطانه بازار برق

اصلاح محتاطانه بازار برق

اصلاح محتاطانه بازار برق

کمیسیون اروپا پیشنهاداتی را در دراز مدت برای اصلاح بازار برق اتحادیه اروپا مطرح کرده است که با یک بازنگری اساسی، گاز را به عنوان مبنای اصلی تعیین قیمت سوخت معرفی کرده و انرژی های تجدیدپذیر را تقویت می کند.

هدف از این اقدامات حمایت از استقرار سریع انرژی‌ های تجدیدپذیر در اروپا، به ویژه انرژی خورشیدی و باد فراساحلی عنوان شده است. کمیسیون اروپا همچنین اقداماتی را در حمایت از ذخیره سازی انرژی و تامین تقاضا به منظور کاهش مصرف گاز، به ویژه در دوران پیک تقاضا و افزایش قیمت ها، انجام دادند.

گیلز دیکسون، مدیرعامل وایند یوروپ، از نتیجه بخش بودن پیشنهادات کمیسیون برای طراحی بازار موجود، به جای بازنگری برخی از کشورهای عضو مانند اسپانیا و یونان، ابراز خرسندی کرد. این کمیسیون انتظار دارد در بلند مدت، این پیشنهاد با ترویج طرح قراردادهای دو طرفه متفاوت (طرح قراردادهای متفاوت مکانیسم اصلی دولت برای حمایت از تولید برق با کربن کم است) برای پروژه‌ های برق با بودجه دولتی و قراردادهای خرید برق برای کسب‌ و کارهای انرژی ‌بر، می تواند گسترش انرژی تجدیدپذیر را تقویت کند.

وی افزود: هر دو اقدام نه تنها باید منجر به افزایش سرمایه گذاری در پروژه های انرژی تجدیدپذیر در اتحادیه اروپا شود، بلکه باید اطمینان خاطر بیشتری برای تامین‌ کنندگان و مصرف ‌کنندگان برق فراهم کند و با شفاف‌ سازی درآمدهای آینده و آماده سازی بستر مناسب برای بستن قراردادهای ثابت مدت از سوی مصرف ‌کنندگان، آنها را در برابر افزایش قیمت‌ های کوتاه‌ مدت کمتر آسیب ‌پذیرتر کند. این پیشنهاد همچنین اپراتورهای شبکه را ملزم می‌ کند تا انرژی تجدیدپذیر بیشتری به شبکه‌ های خود متصل کرده و شرایط را برای تولید برق با کربن کم در اروپا ارتقا دهند.

کادری سیمسون، کمیسر انرژی اروپا، معتقد است برای اینکه اتحادیه اروپا به اهداف انرژی و آب و هوایی دست یابد، استقرار انرژی های تجدیدپذیر تا پایان این دهه بایستی سه برابر شود. این کمیسیون انتظار دارد سهم برق تولید شده از منابع تجدیدپذیر، عمدتاً خورشیدی و بادی، از 37 درصد در سال 2020 به بیش از 65 درصد تا سال 2030 افزایش یابد.

برخی شاید ناامید شوند

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، شش ماه پس از کمیسیون وعده اصلاحات “دقیق و جامع” در بازار برق اتحادیه اروپا را داد و پیشنهاد کرد که این امر مستلزم پایان دادن به نقش کلیدی گاز طبیعی در تعیین قیمت برق است.

در پی محدود شدن عرضه گاز طبیعی روسیه به اروپا را پس از چنگ اوکراین، قیمت گاز و برق در اروپا در سال گذشته افزایش یافت. با اینکه قیمت ها از آن زمان کاهش یافته است اما نگرانی ها از امنیت انرژی همچنان ادامه دارد. با این حال، هدف از این پیشنهاد قطع کامل ارتباط بین قیمت گاز و برق نیست، اگرچه کمیسیون پیش بینی می کند در بلند مدت با افزایش قراردادهای CFD (این قرارداد با سرمایه گذاری فعال امکان پذیر است) و PPA (قرارداد خرید تضمینی برق) تضعیف خواهد شد.

به ویژه اینکه، فرانسه و اسپانیا ممکن است از این پیشنهاد ناامید شوند زیرا هر دو به جداسازی بازارهای عمده فروشی برق و گاز اروپا اصرار داشتند. اما فرانسه احتمالاً با این واقعیت که به CFD برای 6 تا 14 نیروگاه هسته ای جدیدی که قصد دارد بسازد دسترس خواهد داشت، مماشات خواهد شد.

تمام نیروگاه های هسته ای جدید که در اتحادیه اروپا بودجه دولتی دریافت می کنند، باید آن را در قالب CFD بر اساس پیشنهادات کمیسیون دریافت کنند. این پیشنهادات اکنون باید توسط پارلمان اروپا و دولت های 27 کشور عضو مورد بحث و بررسی قرار گیرند. کمیسیون اطمینا خاطر دارد که آنها بسته اصلاحات را در اولویت قرار خواهند داد و “امیدوار است هر چه زودتر بتوانند آن را به تصویب برسانند”. با این تفاسیر، باید دید که آیا این قانون قبل از انتخابات پارلمان اروپا در سال آینده موفق خواهد شد از خط پایان عبور کند یا خیر.

نیروگاه (کشور، شخص یا سازمان بانفوذ و قدرتمند) های اتحادیه اروپا

فرانسه و آلمان بر سر برنامه اجرای اصلاحات دودستگی دارند؛ فرانسه خواهان تصویب آن تا قبل از انتخابات است، در حالی که آلمان قبلاً اعلام کرده بود تا پس از انتخابات بهار آینده منتظر می ماند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *