بحران انرژی اروپا با اختلاف نظر سقف قیمت گاز

,
بحران انرژی اروپا با اختلاف نظر سقف قیمت گاز

بحران انرژی اروپا با اختلاف نظر در مورد سقف قیمت گاز مورد تهدید قرار گرفت. اختلاف نظر بر سر سقف قیمت گاز راه حل های بحران انرژی اتحادیه اروپا را تهدید می کند. به گزارش بازار نفت و گاز، چهار کشور اتحادیه اروپا تهدید کرده اند که بسته اقداماتی را که برای مقابله با بحران انرژی فعلی طراحی شده است، از مسیر خارج خواهند کرد.

بحران انرژی اروپا با مسدود کردن اقدامات مرتبط با انرژی

چهار کشور بلژیک، یونان، ایتالیا و لهستان تهدید کردند که کل بسته اقدامات مرتبط با انرژی که برای کاهش بحران انرژی در 27 کشور اتحادیه اروپا طراحی شده است را مسدود خواهند کرد، زیرا طرح سقف قیمت گاز طبیعی در لیست فعلی پیشنهادات جزئی گنجانده نشده است.از جمله اقداماتی برای خرید مشترک گاز طبیعی و تسریع صدور مجوز برای پروژه های انرژی تجدیدپذیر.

این تازه‌ ترین مورد از یک سری بحث‌ها بر سر مکانیسم بحث‌ برانگیز محدود کردن قیمت گاز طبیعی است و تاخیرهای مداوم می‌تواند مانع از تصویب سقف قیمتی وزرای انرژی در نشست 24 نوامبر شود که قبلاً انتظار می‌رفت.

به گزارش رویترز، چهار کشور خواستار یک پیشنهاد جامع در مورد سقف قیمت گاز طبیعی از کمیسیون اروپا قبل از آن تاریخ هستند. در غیر این صورت، این چهار نفر با کل بسته اقدامات مرتبط با انرژی که در آن تاریخ برای تصویب خواهند رفت، موافقت نخواهند کرد. این اقدامات شامل خرید مشترک گاز توسط کشورهای اتحادیه اروپا و تسریع در صدور مجوز پروژه انرژی های تجدیدپذیر است.کمیسیون اروپا نیز به نوبه خود با قول دادن به جزئیات سقف قیمت گاز به موقع برای نشست پاسخ داد.

با این حال، کمیسیون اروپا به کشورها اعلام کرد که هیچ راهی برای ایجاد سقف قیمت گاز بر خلاف درخواست رهبر اتحادیه اروپا بدون تأثیر بر قراردادهای بلندمدت موجود وجود ندارد. EC در عوض “مکانیسم اصلاح بازار” را پیشنهاد کرد. بلژیک، یونان، ایتالیا و لهستان ایده اصلی سقف قیمت گاز طبیعی را به خود اختصاص داده‌اند، اگرچه کارشناسان و تحلیلگران صنعت سؤالاتی را در مورد امکان‌پذیری چنین سقف قیمتی مطرح کرده‌اند.
کمیسیون اروپا هرگز با سقف قیمت موافقت نکرد، اگرچه بیش از نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ایده سقف قیمت گاز حمایت کردند.

جدول قیمت گاز

اعضای اتحادیه اروپا در مورد اهداف ذخیره‌سازی گاز طبیعی و اقدامات همکاری در اوایل سال به توافق رسیدند تا برای زمستان احتمالی بدون گاز طبیعی که اخیراً به تثبیت قیمت‌ها کمک کرده است، با وجود پایان دادن به جریان NS1، آماده شوند. با این حال، افزایش هزینه های کالاها فشار اقتصادی بر اعضا را نیز افزایش داده است.

تعیین سقف قیمت گاز اروپا

در ماه سپتامبر، اتحادیه اروپا تعدادی از سیاست‌ های انرژی را با هدف کاهش این فشارها، از جمله محدودیت قیمت احتمالی بر قیمت گاز طبیعی در داخل بلوک و گاز وارداتی، ترسیم کرد. فرستادگانی از جمله بلژیک، فرانسه، یونان، ایتالیا، لهستان و اسپانیا، نامه ای را به کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا امضا کردند و خواستار پیشنهادی برای تعیین سقف قیمتی در سراسر اتحادیه اروپا برای واردات گاز شدند. اعضا نوشتند که حمایت از سقف قیمت یکی از اقداماتی است که به هر کشور عضو کمک می کند تا فشار تورمی را کاهش دهد، انتظارات را مدیریت کند و چارچوبی را در صورت اختلالات احتمالی عرضه فراهم کند و سود اضافی در این بخش را محدود کند.

بحران گاز اروپا

بحران گاز اروپا

جاناتان استرن، محقق موسسه مطالعات انرژی آکسفورد (OIES)، گفت که چشم انداز سقف قیمت واردات به سرعت باعث سردرگمی در مورد اینکه دامنه چنین سیاستی چیست و چگونه عملاً اجرا می شود، ایجاد کرد.

اگرچه اعضای اتحادیه اروپا نتوانستند روی سقف قیمت به توافق برسند، اما همه اعضای اتحادیه اروپا موافقت کردند که 140 میلیارد دلار کمک مالی برای خانوارها و مشاغل متاثر از افزایش شدید قیمت انرژی جمع آوری کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *