عدم توافق کشورهای اتحادیه اروپا برای اصلاحات انرژی

,
عدم توافق کشورهای اتحادیه اروپا برای اصلاحات انرژی

کشورهای اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از اختلاف نظر برسر پیشنهاد تمدید یارانه نیروگاه‌های زغال سنگ در چارچوب این اصلاحات و تلاش برای گسترش کمک‌های دولتی به سایر نیروگاه‌ها، نتوانستند بر سر قوانین جدید بازار برق به توافق برسند.

نشست وزرای انرژی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در حالی بدون موضع مشترک به بحث در مورد اصلاحات بازار انرژی با هدف پیشگیری از تکرار بحران انرژی در سال گذشته پایان داد که قیمت‌های بی‌سابقه گاز باعث شد تا قبض انرژی مصرف‌کنندگان به شدت افزایش یابد.

این مذاکرات با پیشنهاد دیرهنگام سوئد، که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، پیچیده شده بود مبنی بر اینکه به کشورها اجازه دهند تا از یارانه‌های نیروگاه‌های برقی زغال سنگ بهره بگیرند که باعث می‌شود ژنراتورها ظرفیت آماده به کار را برای پیشگیری از خاموشی طولانی افزایش دهند. سفرای کشورهای اتحادیه اروپا مذاکرات را با هدف دستیابی به توافق در ماه جاری ادامه خواهند داد.

ابا بوش، وزیر انرژی سوئد، در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد زغال سنگ گفت که این پیشنهاد با اطمینان از اینکه لهستان، که هم مرز با اوکراین است، تولید برق پایداری دارد، می‌تواند با برق پشتیبان (بک آپ) به حمایت از اوکراین کمک کند. لهستان که حدود 70 درصد انرژی خود را از زغال سنگ تامین می‌کند، باتوجه به این پیشنهاد می‌تواند طرح حمایتی خود از نیروگاه‌های زغال سنگ را تا سال 2028 تمدید کند.

کشورهایی همچون اتریش، بلژیک، آلمان و لوکزامبورگ مخالف بودند و گفتند “این اقدام اهداف اروپا برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی را تضعیف می‌کند”. پیش‌نویس پیشنهادی که توسط رویترز مشاهده شد، به مکانیسم‌های موجود اجازه می‌دهد تا به طور موقت از محدودیت انتشار دی اکسید کربن چشم پوشی کنند.

در این محدودیت، اگر نیروگاه‌های زغال‌سنگ قادر به جذب ژنراتور کم کربن نباشند، در صورت تاییدیه کمیسیون اروپا می‌توانند در این طرح مشارکت کنند. زغال سنگ یک سوخت فسیلی با بیشترین انتشار دی اکسید کربن است. دانشمندان معتقدند اگر جهان می‌خواهد از شدیدترین تأثیرات تغییرات آب و هوایی جلوگیری کند، باید مصرف زغال سنگ را در این دهه به حداقل برساند.

کمک های دولتی

وزرای کشورهای اتحادیه اروپا همچنین برای توافق بر سر قوانین دولتی در حمایت از نیروگاه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و هسته‌ای تلاش کردند اما آلمان و فرانسه اختلاف نظر داشتند.

آلمان، اتریش و هلند گفتند که آزاد گذاشتن کشورها در قراردادهای دولتی برق با قیمت ثابت بازار اتحادیه اروپا را مخدوش می‌کند. روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در این نشست گفت “این کار بازار را منحرف می کند زیرا بخش‌های بزرگی از بازارها همچنان انعطاف‌ناپذیر بوده و با نوسان قیمت‌ها سازگاری ندارند”.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا نگران استفاده نفوذ این یارانه‌ها در نیروگاه‌های هسته‌ای فرانسه هستند. اگنس پانیر رونچر، وزیر انرژی فرانسه، با محدود کردن چنین قراردادهایی مخالفت کرد و گفت “این کار امنیت عرضه و حمایت از مصرف کنندگان را به خطر می‌اندازد”.

هدف از اصلاحات پیشنهادی در بازار برق اتحادیه اروپا ثبات بیشتر قیمت برق است. پس از توافق بر سر موضع مشترک، کشورها باید درباره قانون نهایی نیز با پارلمان اتحادیه اروپا مذاکره کنند. این اصلاحات همچنین به کشورها اجازه می‌دهد تا در اواسط سال 2024 طرح‌های ملی را برای بازگرداندن درآمدهای بادآورده از برخی نیروگاه‌ها در صورت افزایش قیمت برق، که توسط کشورهایی مانند یونان و اسپانیا حمایت می‌شود، ارائه دهند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: investing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *