کاربردهای لوریل الکل های اتوکسیله در صنایع مختلف

کاربردهای لوریل الکل های اتوکسیله در صنایع مختلف

لوریل الکل های اتوکسیله تحت نام تجاری KELA جز دسته الکل چرب اتوکسیله می باشند که به عنوان سورفکتانت های غیریونی شناخته می شوند. پایه و مبنای این محصولات، الکل های چرب C12-C14 هستند که برای استفاده در محصولات پاک کننده ی سازگار با محیط زیست استفاده می شوند. هر گرید از سری محصولات لوریل الکل های اتوکسیله، شامل طیفی از خواص و ویژگی های مخصوص به خود هستند. 

خواص لوریل الکل های اتوکسیله

 

این محصولات با خواص زیر شناخته می شوند:

– فعالیت سطحی و تمیزکنندگی بالا

– کمک به سایر سورفکتانت ها  در فرمولاسیون های مختلف

– پایداری خوب در آب سخت

– پایداری شیمیایی در بازه وسیعی از pH

– تهیه شده از مواد اولیه طبیعی و تجدیدپذیر

– تاثیر کم بر محیط زیست به علت تجزیه کامل و سریع

این ویژگی های مطلوب باعث کاربرد گسترده این محصولات شده است. لوریل الکل های اتوکسیله در پاک کننده ها و شوینده ها، محصولات آرایشی بهداشتی و هم چنین برخی موارد تخصصی کاربرد دارد.  انتخاب سورفکتانت غیریونی مورد نیاز در یک ترکیب، به کمک پارامترHLB مشخص می شود. این پارامتر ویژگی هایی مانند قدرت امولسیون کنندگی، تمیزکنندگی، کف کنندگی و حل شدن را مشخص می کند.

اجزای سازنده لوریل الکل های اتوکسیله 

پایه لوریل الکل اتوکسیله، الکل های چرب ساده و خطی C12-C14 هستند. این الکل از روغن های اولئو (oleo oil) مانند روغن پالم کرنل (palm kernel oil) حاصل از واکنش تبادل استری (transesterification) و هیدرژناسیون به دست می آید.

درصد اجزای سازنده لوریل الکل خام به صورت زیر است:

طول زنجیره کربنی الکل چرب درصد الکل چرب مربوطه
C10 ماکزیمم 1%
C12 75-65%
C14 28-21%
C16 8-4%
C18 ماکزیمم 5/0%

جرم مولکولی لوریل الکل خام به طور متوسط 200 گرم بر مول است.

اجزای سازنده لوریل الکل های اتوکسیله 

روش تهیه لوریل الکل های اتوکسیله

لوریل الکل اتوکسیله از واکنش بین الکل چرب C12-C14 با مقادیر متفاوت از اتیلن اکساید تهیه می شود. هر گرید از این محصول در تعداد مول های اتیلن اکساید اضافه شده متفاوت است و از این رو، طول زنجیره پلی اتیلن گلایکول اتر نیز متفاوت است. گاهی لوریل الکل اتوکسیله تحت نام لورت (laureth) شناخته می شود. مثلا لورت 7 معادل لوریل الکل 7 مول اتوکسیله است.

 

خلوص لوریل الکل های اتوکسیله

گرید های مختلف محصول KELA محتوی مقادیر گوناگونی از ماده فعال الکل چرب اتوکسیله می باشند. بسته به مقدار و درجه اتوکسیلاسیون، مقداری الکل چرب اولیه ممکن است در محصول باشد. الکل چرب آزاد، که با افزایش درجه اتوکسیلاسیون مقدارش کاهش می یابد، در میزان تمیز کردن و تنظیم مقدار کف تاثیر گذار است.

در طی فرآیند اتوکسیلاسیون، فرآیند جانبی دیگری نیز انجام می شود که موجب تشکیل پلی اتیلن گلایکول با فرمول شیمیایی H(OCH2CH2)nOH می شود. مقدار پلی اتیلن گلایکول که زنجیره هایی با طول متفاوت دارند، کمتر 2% است. این پلی دی ال ها محلول در آب هستند و خواص سورفکتانت غیریونی را تضعیف نمی کنند.

برای خنثی کردن کاتالیست بازی استفاده شده در فرآیند سنتز KELA  از اسید آلی کوتاه زنجیر(معمولا استیک اسید) استفاده می شود تا محصول نهایی به محدوده pH خنثی برسد. بنابراین، محصول اتوکسیله تولید شده شامل کمی نمک آلی و آب می باشد. مقدار آب موجود در محصول کمتر از 5/0% است.

ساختار لوریل الکل های اتوکسیله

ساختار این ماده مطابق شکل زیر می باشد:

ساختار مولکولی نونیل فنل اتوکسیله

انواع نونیل فنول اتوکسیله :

همانطور که پیشتر اشاره شد نونیل فنول اتوکسیله دارای گرید های مختلفی است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.شایان ذکر است به دلیل خواص مشابه این مواد، عمدتا کاربرد آنها نیز یکسان می باشد.

  • NPE6 (صابون مول 6) :

نوعی سورفکتانت غیر یونی میباشد با قدرت مرطوب کنندگی و امولسیفایر کنندگی مناسب که در سیستم های هیدروکربنی بعنوان شوینده کمکی استفاده میشود.این ترکیب در پاک کننده ها و چربی گیرها ، صنایع نساجی و چرم ، تولید مواد شوینده خشک خانگی و صنعتی و همچنین فرمولاسیون سموم کشاورزی استفاده می شود.

 

  • NPE9 (صابون مول 9)  :

این ترکیب نیز به دلیل خاصیت پاک کنندگی و ایجاد رطوبت مناسب در تولید شوینده ها به وفور استفاده می شود، کاربرد در صنایع تولید پارچه و کاغذ، تولید سموم دفع آفات کشاورزی و همچنین استفاده به عنوان عامل امولسیون در آبکاری فلزات از دیگر موارد استفاده از این ماده می باشد.

 

  • NPE10 (صابون مول 10) :

این گرید از نونیل فنل اتوکسیلات ترکیبی بسیار غلیظ بوده که همین امر باعث افزایش استفاده از آن به عنوان ماده اولیه صابون هایی که روزانه از آنها استفاده می کنیم گردیده است، مانند سایر گرید ها این ماده نیز در تولید شامپو و شوینده ها و همچنین صنایع نساجی بسیار استفاده می شود.

 

  • NPE20 (صابون مول 20) :

به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی مناسب در شستشوی پشم خام و پاک کردن آلودگی های آن خصوصا گریس، به وفور از این ماده استفاده می شود.در صنایع نساجی نیز در مرحله سفید سازی، برای بهبود عملکرد عامل سفید کننده به کار می رود.خاصیت آنتی استاتیک و روان کنندگی و امولسیفایری آن، میزان استفاده از این ماده را علاوه بر شستشوی اولیه پشم، در صنایع کشاورزی و تولید کود های شیمیایی ، رنگ و رزین و حتی صنعت نفت افزایش داده است.

  • NPE30 (صابون مول 30)

این ماده به عنوان امولسیفایر محلول در آب و نوعی پایدار کننده در دمای بالا شناخته می شود، در صنایع رنگ و رزین به دلیل ایجاد رطوبت، سبب یکنواخت شدن و کنترل غلظت رنگ و تثبیت آن روی سطوح و در کشاورزی نیز در فرمولاسیون سموم دفع آفات و تولید کود شیمیایی استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *