بررسی بازار اتیلن و پلی اتیلن در نیمه آوریل

بررسی بازار اتیلن و پلی اتیلن در نیمه آوریل

ثبات قیمت اتیلن در اروپا و آسیا اقیانوسیه

بازار اتیلن اروپا در طی ماه آوریل تغییرات کمی داشته است. تقاضا با ثبات است و در حد پایینی قراردارد و نشانه ای از افزایش تقاضا در صنایع تولیدی پایین دست دیده نمی شود. با توجه به کاهش تقاضای پایین دست واحد ها نیز مطابق با تقاضای موجود ظرفیت تولید خود را تنظیم می کنند. یک واحد کراکر در فرانسه به دنبال وقوع آتش سوزی از مدار تولید خارج گردید.

حداقل دو واحد کراکر یکی در مرکز اروپا و یکی در شمال غرب اروپا به زودی تحت تعمیرات قرار خواهند گرفت. روند بازگشت به کار اعتصاب کنندگان فرانسه نیز تسریع شده و اعتصاب رو به پایان است. مشکلات حمل و لجستیک نیز که به عامل کاهش معاملات تبدیل شده بود اکنون تا حدی بهبود یافته است.

در منطقه آسیا اقیانوسیه، ارقیمت ها در هفته دوم آوریل تا حد زیادی با ثبات بود و در غیاب معامله گران خرید های آنی که باقیمت های ثابت خرید انجام می دهند بازار اتیلن بدون‌ تغییر و با ثبات باقی ماند.

قیمت های فروش اتیلن بر اساس CFR شمال شرق آسیا در حدود ۹۸۰ تا ۱۰۰۰ دلار بود ولی پیشنهادات قیمت خریداران در حدود ۹۰۰ دلار و براساس ترم CFR چین بود. بعضی از واحدهای کراکر در آسیا اقیانوسیه با توجه به بالاتر رفتن ارزش نفتا در صدد افزایش تولید خود هستند.

در حالی که قیمت اتیلن در خلیج آمریکا برای انتقال از طریق خط لوله از ماه مارس سال گذشته تاکنون باثبات و در حدود ۶۰۰ دلار در هر تن بوده است قیمت های اتیلن در شمال غرب اروپا و شمال شرق آسیا بین ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار در هر تن بوده و در طی سال گذشته مرتباً کاهش یافته و اکنون به حدود ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در هر تن رسیده است.

تمایل خریداران هندی به خرید LDPE و تکمیل ذخایر

پلتس قیمت پلی‌اتیلن با دانسیته پایین یا LDPE را در هفته منتهی به ۱۲ آوریل باثبات و بدون تغییر نسبت به هفته قبل ارزیابی نمود.

در هندوستان تمایل خریداران برای خرید با شروع سال مالی جدید بیشتر شده است. خریداران سعی در پر نمودن مخازن خود دارند و قیمت ها در این کشور باثبات است.

در چین تقاضا برای بخش کشاورزی در حال افزایش است. صادرات چین به کشورهای دیگر محدود شده است.

کاهش تقاضا برای HDPE در چین

قیمت های پلی‌اتیلن‌ با دانسیته‌ بالا HDPE به‌ دلیل کاهش تمایل به خرید در هفته منتهی به ۱۲ آوریل در چین کاهش یافت ولی در جنوب شرق و جنوب آسیا افزایش یافت. در چین عرضه ها از هفته گذشته تا کنون باثبات شده است. در هندوستان تولید کنندگان تلاش می کنند که قیمت های خود را ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر تن افزایش دهند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: Platts magazine

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *