بررسی بازار اتیلن، بوتادین و PVC | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار اتیلن، بوتادین و PVC

عرضه بیشتر اتیلن

میزان معاملات اتیلن در هفته منتهی به ۱۸ آگوست بیشتر از هفته گذشته بود، زیرا فروشندگان به دلیل کمبود عرضه اتیلن و همچنین نوسانات قیمت نفتا عرضه‌های بیشتری را داشتند. در شمال شرق آسیا عرضه های آنی برای سپتامبر و اکتبر بین ۸۴۰ تا ۸۵۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR شمال شرق آسیا بود.

خریداران در شمال شرق آسیا قیمت ۸۲۰ تا ۸۳۰ دلار را پیشنهاد می دادند. سود آوری تولید مونو اتیلن گلایکول و استایرن مونومر منفی‌ و کاهشی بود. از مشتقات دیگر اتیلن قیمت های پلی اتیلن و PVC بالاتر از حد نرمال بود.

ارتباط بازار بوتادین با نفتا

در روز ۱۸ آگوست پلتس قیمت بوتادین را با ۲۰ درصد رشد نسبت به روز قبل بر روی ۸۳۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود، که بالاترین قیمت در سه ماه اخیر بوده است. در این روز قیمت نفتا با افزایش ۳.۵۰ دلاری به ۶۴۴.۲۵ دلار در هر تن رسید.

قیمت بوتادین جهانی

قیمت بوتادین جهانی

اسپرد قیمتی بین بوتادین و نفتا با افزایش ۱۶.۸۶ دلار در هر تن به ۱۸۵.۷۳ دلار رسید، که بالاترین میزان از تاریخ یکم ماه ژوئن سال جاری میلادی بوده است. پلتس قیمت بوتادین براساس ترم CFR چین را با ۲۰ دلار افزایش در روز بر روی ۸۳۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت بوتادین براساس ترم فوب کره جنوبی با ۲۰ دلار افزایش به ۷۸۰ دلار در هر تن رسید.

کاهش عرضه VCM عامل افزایش قیمت PVC

قیمت PVC آسیا نسبت به هفته گذشته باثبات بود و در بالاترین حد خود قرار داشت که ۸۹۵ دلار در هر تن براساس ترم CFR هند و ۸۷۵ دلار براساس ترم CFR چین بود. خریداران افزایش قیمت ۷۰ تا ۸۰ دلاری در قیمت PVC را برای ماه سپتامبر نسبت به ماه آگوست پذیرفتند. در هفته گذشته قیمت ها در چین ۸۸۵ دلار و در هند ۹۰۰ دلار در هر تن بود. یکی از دلایل افزایش قیمت و کاهش عرضه PVC در آسیا کاهش خوراک وینیل کلراید مونومر یا VCM بود.

بررسی بازار اتیلن، پروپیلن و MTBE آسیا | هفته اول آگوست ۲۰۲۳

تعطیل شدن چند واحد تولید VCM از یک سو و بارش باران های موسمی در هندوستان باعث بروز مشکلات حمل و تاخیر در تحویل خوراک به واحدهای تولیدکننده گردید. در روز ۱۰ آگوست پلتس قیمت VCM را براساس ترم تحویل CFR خاور دور بر روی ۶۸۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. در روز ۱۴ آگوست تمایل برای خرید PVC اندکی کاهش یافت. بعضی از فعالان بازار علت این کاهش تمایل را چشم انداز نه چندان مناسب اقتصاد چین می دانند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *