بررسی بازار اتیلن، مونواتیلن و MTBE در نیمه ماه جولای 2023

بررسی بازار اتیلن

MTBE

قیمت MTBE در هفته منتهی به ۱۴ جولای با توجه به افزایش مستمر قیمت نفت خام برنت افزایش یافت. پلتس قیمت این محصول را با ۲۰.۷۵ دلار افزایش در هر تن برروی ۹۵۴.۷۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت شرکت Vitol و شرکت BP به ترتیب ۹۵۵ و ۹۶۲ دلار در هر تن برای محموله ۳۰۰ تنی عرضه شده بود. 

اتیلن 

در هفته منتهی به ۱۴ جولای، بازار اتیلن آسیا راکد بود زیرا قیمت های متفاوت باعث شد خریداران کنار بکشند ولی در ارزیابی های پلتس قیمت اتیلن در روز ۱۴ جولای تغییری نسبت به هفته قبل نداشت و برروی ۷۵۰ دلار باقی ماند. قیمت اتیلن برای تحویل براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیابا ۵ دلار کاهش نسبت به هفته قبل ۷۴۵ دلار در هر تن و براساس ترم فوب کره جنوبی بدون تغییر نسبت به هفته قبل ۷۳۰ دلار ارزیابی شد. 

تقاضا برای پلی اتیلن به منظور ذخیره سازی افزایش یافت. پلتس در روز ۱۴ جولای، قیمت HDPE را با ۲۰ دلار افزایش بر روی ۹۵۰ دلار‌ در هرتن براساس ترم CFR خاور دور ارزیابی نمود. 

محصولات جانبی همچون استایرن مونومر و مونو اتیلن گلایکول نیز باتوجه به بازار راکد و کاهشی، سیر نزولی داشتند. در روز ۱۴ جولای قیمت نفتا بر اساس ترم تحویل CFR ژاپن با ۱۱.۷۵ دلار افزایش در هر تن به ۶۰۲.۶۲ دلار در هر تن رسید. 

مونواتیلن گلایکول 

شرکت Nanya در تایوان به دلیل کاهش تقاضا برای مونواتیلن‌ گلایکو، سه واحد خود را تعطیل نمود. قیمت نفت‌ خام برای تحویل در ماه سپتامبر در روز ۱۴ جولای ۶۸ سنت در هر بشکه افزایش یافت که علت آن ذخیره سازی با توجه به احتمال افزایش قیمتها در آینده بود. 

ذخایر این محصول با ۱۵۰۰۰ تن افزایش نسبت به هفته قبل به ۹۶۰ هزار تن در شرق چین رسید. در چین تولید این محصول زیاد و تقاضا کم می باشد و به همین دلیل واردات این محصول نیز بسیار کم است. 

علی رغم تقویت فعالیت های اقتصادی بعد از سپری شدن دوران کوید ۱۹ و امید به بهبود نسبی اوضاع، ولی چشم انداز رشد تقاضا برای مونو اتیلن گلایکول روشن نیست. انتظار می رود فزایش تقاضا برای این کالا در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ محقق شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *