بررسی بازار اتیلن، مونو اتیلن گلایکول و پروپیلن | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار اتیلن، مونواتیلن گلایکول و پروپیلن

آربیتراژ اتیلن از آمریکا به آسیا

در روز ۲۵ آگوست قیمت اتیلن نسبت به روز قبل تغییری نداشت. در این روز قیمت براساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا به ۸۳۰ دلار و براساس ترم CFR جنوب شرق آسیا به ۸۶۰ دلار‌ در هر تن رسید. تعداد معاملات آنی اندک بود. واحدهای کراکر‌ نفتا با ظرفیت کمتر از ۱۰۰ درصد کار می کردند، که باعث شد فروش های آنی در بازار به حداقل برسد. قیمت بوتادین افزایش یافت و پلتس در ارزیابی های خود قیمت بوتادین در روز ۲۵ آگوست نسبت به روز قبل را ۳.۵۰ دلار در هر تن بیشتر و بر روی ۶۶۳.۵۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

تفاوت قیمت نفتا و اتیلن در این روز به ۱۶۶.۵۰ دلار در هر تن رسید، که بسیار پایین تر از حالت تعادلی ۳۰۰ تا ۳۵۰ دلار در هر تن بود. پنجره آربیتراژ اتیلن از آمریکا به آسیا باز بود و قیمت اتیلن براساس ترم تحویل فوب خلیج آمریکا ۵۳۱.۷۵ دلار بود. سودآوری محصولات پایین دست اتیلن نسبت به هفته قبل بیشتر بود و قیمت HDPE براساس ترم تحویل CFR خاور دور به ۹۹۰ دلار‌ در هر تن رسید.

افزایش قیمت MEG هم راستا با نفت خام

فعالیت های تجاری در بازار مونو اتیلن گلایکول آسیا با توجه به تقاضا های فصلی و شرایط مناسب عرضه و تقاضا در چین، افزایش یافت. با توجه به افزایش تقاضای چین قیمت نفت خام افزایش یافت. قیمت نفت آیس برنت برای تحویل در ماه اکتبر با افزایش ۱.۳۸ دلاری در هر بشکه به ۸۴.۳ دلار در هر بشکه رسید، که بازار ماه‌های آینده مونو اتیلن‌ گلایکول را مورد حمایت قرار داد.

بررسی بازار اتیلن، مونواتیلن گلایکول و پروپیلن

در بازار محلی چین قیمت این محصول در هفته منتهی به ۲۵ آگوست با ۲۰ یوان افزایش نسبت به هفته قبل به ۴۰۴۰ تا ۴۰۴۵ یوان رسید. پلتس قیمت MEG را در روز ۲۵ آگوست با ۴ دلار افزایش نسبت به روز قبل بر روی ۴۷۳ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

تعطیلی واحد پلی پروپیلن تایوان

در روز ۲۵ آگوست بازار پروپیلن به دلیل کاهش معاملات باثبات باقی ماند. افزایش قیمت نفت خام برنت باعث نشد که بازار واردات پروپیلن تغییر پیدا کند. یکی از خریداران پروپیلن در شمال شرق آسیا اعلام نمود، که خرید در این بازار با احتیاط صورت می گیرد، زیرا خریدان پروپیلن نگران این هستند که در صنایع پایین دست پلی پروپیلن قیمت ها نتوانند همسو با افزایش قیمت خوراک رشد یابند. شرکت LCY Chemical تایوان از روز ۲۷ آگوست، خط تولید پلی پروپیلن خود با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال را به دلیل قیمت های پایین تعطیل خواهد نمود.

این شرکت دارای دو خط تولید پلی پروپیلن می باشد که یکی از آنها را بعد از انجام تعمیرات در پایان ماه جولای مجددا در چرخه تولید قرار داد. پلتس در روز ۲۵ آگوست قیمت این محصول را براساس ترم تحویل CFR چین بر روی ۸۲۰ دلار و براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ۷۸۰ دلار، ارزیابی نمود که این ارزیابی ها در هر دو کشور کمتر از قیمت هایی بود که مورد توافق خریداران و فروشندگان قرار گرفته بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز/ پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *