آنالیز بازار اتیلن، مونو اتیلن گلایکول و پروپیلن | هفته اول سپتامبر 2023

آنالیز بازار اتیلن، مونو اتیلن گلایکول و پروپیلن | هفته اول سپتامبر 2023

خریداران اتیلن در انتظار قیمت کمتر

در بازارهای اتیلن آسیا در هفته منتهی به ۳۱ آگوست، مذاکرات در محدوده خاصی صورت می گرفت. قیمت فروش ماه اکتبر در محدوده ۸۴۰ تا۸۵۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR شمال شرقی آسیا شنیده شد. در این هفته تقاضا برای خرید فوری وجود نداشت. محموله های اتیلن برای عرضه در ماه اکتبر زیاد است و خریداران در انتظار هستند تا با قیمت های کمتر خرید خود را انجام دهند، به خصوص کسانی که در ماه‌های قبل اتیلن مورد نیاز خود را از طریق حمل دریایی از آمریکا دریافت نموده بودند.

خریداران اتیلن در عین حال به تولید و پایش سودآوری محصولات پایین‌ دستی خود به ویژه استایرن مونومر (SM) و مونواتیلن گلیکول (MEG) ادامه دادند. در بالادست قیمت نفتا در آسیا در روز ۳۰ آگوست با افزایش ۱.۷۵ دلاری نسبت به روز قبل به ۶۶۵.۲۵ دلار در هر تن رسید. قیمت اتیلن براساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا به ۸۳۰ دلار و براساس ترم CFR جنوب شرق آسیا به ۸۶۰ دلار در هر تن در ارزیابی ها رسید. قیمت فوب کره جنوبی ۸۱۰ دلار در هر تن بود.

برتری عرضه بر تقاضا در بازار MEG

در روز ۳۱ آگوست، فعالیت‌های معاملاتی برای خرید مونو اتیلن گلایکول آسیا کم بود، که دلیل آن تقاضای ضعیف‌تر از حد انتظارات بود. این میزان کاهش تقاضا را می توان به عرضه فراوان MEG در بازارهای داخلی و وارداتی چین و عدم حمایت و یا خرید جدی در کل بازار MEG آسیا نسبت داد. بعضی تحلیل گران می گویند تقاضای MEG آسیا می‌تواند کماکان رشد کند. عواملی همچون افزایش تقاضای فصلی سنتی و وقایعی همچون بازی‌های آسیایی هانگژو می تواند باعث افزایش تقاضا شود.

در بازارهای داخلی چین، قیمت‌ها پایین و بازار این محصول ضعیف شنیده شد. در خبرهای قراردادی، شرکت ها خود را برای دریافت مونو اتیلن گلیکول ACP در ماه سپتامبر نامزد کردند. قیمت قراردادهای آسیایی یا ACP مکانیسمی برای کشف قیمت متوسط در یک ماه می باشد که شرکت ها با قبول آن قیمت، به‌معامله با یکدیگر می پردازند. شرکت MEG Global قیمت مونو اتیلن گلایکول خود برای ماه سپتامبر را براساس ترم تحویل CFR آسیا ۸۱۰ دلار‌ در هر تن اعلام نموده است.

پر کردن ذخایر، عامل افزایش قیمت پروپیلن در آسیا

قیمت پروپیلن در روز ۳۱ آگوست با توجه به نیاز کشورهای آسیایی به پر کردن ذخایر خود و همچنین با توجه به افزایش قیمت نفت خام افزایش یافت. قیمت نفت خام در این روز به ۸۶.۰۸ دلار تر هر بشکه رسید، که نسبت به روز قبل کمتر از نیم دلار افزایش قیمت داشت. قیمت پروپیلن تولید داخلی چین با ۴۰یوان افزایش به ۷۰۶۵ یوان در هر تن براساس ترم تحویل محل تولید یا EXW رسید که با محاسبه هزینه های جانبی معادل ۸۶۲ دلار آمریکا در هر تن می باشد.

شرکت SK Advanced کره جنوبی واحد تولید پروپیلن خود را با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال در ماه سپتامبر با ۹۰ درصد ظرفیت مورد بهره برداری مجدد قرار خواهد داد که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است. در شاندونگ چین چند واحد دی هیدروژناسیون پروپان PDH تعطیل شده و چند واحد تولید پروپیلن راه اندازی مجدد شدند که در مجموع باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت پروپیلن شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *