بررسی بازار فرآورده های اتیلنی

petrochemical - بازار نفت و گاز پتروشیمی

کاهش تقاضا در سطح جهان برای پلی اتیلن کماکان ادامه دارد زیرا شرایط اقتصادی هیچ نشانه ای از بهبود را نشان نداده است. خرده فروشان محصولات پلی اتیلن اعلام نمودند که خانواده ها هزینه کمتری برای محصولات پلی اتیلنی می پردازند. پیش بینی می شود که درآمد حاصل از فروش پلی اتیلن در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ بین ۲ تا ۵ درصد کاهش یابد. انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۳ قیمت ها در همین حدود فعلی باقی بماند. 
 
global polyethylene outlook - بازار نفت و گاز پتروشیمی
قیمت پلی‌اتیلن های با دانسیته پایین خطی LLDPE تا اکتبر سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت. بیشترین افزایش قیمت پلی اتیلن در کشورهای اتحادیه اروپا و برای فروش های آنی محصولات پلی اتیلنی با دانسیته پایینLDPE خواهد بود. کمترین قیمت پلی اتیلن مربوط به خرید های آنی شمال شرق آسیا بوده ویا خواهد بود. میزان بهره برداری از واحد های پلی اتیلنی در آمریکا تا اکتبر سال جاری بین ۸۸ تا ۸۹ درصد خواهد بود وبیشتربن میزان تولید صرف مصرف داخلی خواهد شد. میزان صادرات پلی اتیلن آمریکا از ماه می تا اکتبر بین ۹۸۵تا ۱۰۳۱ در نوسان خواهدبود

LLDPE butene spot prices - بازار نفت و گاز پتروشیمی
چشم انداز قیمت LLDPE برای فروش آنی در آمریکا، شمال شرق آسیا و اروپاتا پایان سال جاری میلادی افزایشی خواهد بود و باشیب خفیف صعودی در طی سالهای ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ افزایش خواهد یافت. global PE capacity - بازار نفت و گاز پتروشیمیاز سال ۲۰۱۵ که ظرفیت تولید جهانی پلی اتیلن ۱۰۰ میلیون تن بوده است تاکنون ظرفیت تولید هرساله رو به افزایش بوده و در سال جاری میلادی به حدود ۱۵۰ میلیون تن رسیده است. البته میزان تولید پلی‌اتیلن هیچ‌گاه به سقف ظرفیت تولید واحدها نرسیده است و همیشه مقداری کمتر از ظرفیت اسمی و در حدود ۸۵ درصد ظرفیت اسمی بوده است.

ظرفیت های جدید تولید 

شرکت BPCL هندوستان قصد دارد یک واحد کراکر اتیلن را در پالایشگاهی با ظرفیت ۱۵۶ هزار بشکه درروز احداث نماید و خط تولید اتیلن و پلی‌اتیلن را در این پالایشگاه راه اندازی نماید. در قزاقستان یک پروژه مشترک بین روسیه واین کشور قرار است آغاز به کار نماید ویک مجتمع تبدیل گاز به مواد شیمیایی به ظرفیت تولید ۱.۲۵ میلیون تن پلی اتیلن در سال درطی سالهای ۲۰۲۷ و ۲۰۲۸ احداث گردد. در تایلند نیز دوشرکت تایلندی برای ساخت یک واحد پلی اتیلن با دانسیته بالا HDPE به توافق رسیدند. 

شرکت شل قصد دارد به زودی واحد های زیادی را در نقاط مختلف جهان راه اندازی نمایند که با با ورود این واحدها به چرخه تولید ۱۱۰۰ کیلو تن در سال ظرفیت تولید جهانی HDPE اضافه می شود. این واحدها در کشورهای آمریکا کانادا چین هندوستان ،فیلپین و ویتنام قرار دارند و زمان راه اندازی همه آنها سال ۲۰۲۳ میباشد که برخی از آنها مربوط به سال های قبل بوده اند که با تاخیرراه اندازی می گردند. 

افزایش دو برابری صادرات آمریکا به آسیا 

صادرات اتیلن آمریکا برای چهارمین ماه متوالی از ۱۰۰۰ کیلو تن فراتر رفت زیرا تولید داخلی بیشتر از نیاز بود و مسائل و مشکلات حمل و نقل نیز تا حد زیادی مرتفع گردیده است. 
صادرات اتیلن به آسیا در سه ماهه اول سال جاری میلادی افزایش یافته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ برابر شده است. صادرات اتیلن به مکزیک و آمریکای لاتین ثبات داشت و در ماه مارس در حد ۳۸۲ کیلو تن باقی ماند. 
 
از ماه مارس سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون آمریکا به صورت مستمر وارداتی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلو تن اتیلن از کانادا داشته است. کاهش تقاضا در کل زنجیره تامین اتیلن باعث شده است که ظرفیت واحدهای کراکر به پایین ترین سطوح خود در سال های گذشته در سطح جهان برسد. 

حتی اگر تقاضا برای اتیلن افزایش یابد تولید کنندگان این محصول کماکان با مسائل مربوط به محصولات جانبی و مرتبط با آن مواجه خواهند بود. با توجه به کاهش قیمت نفت‌خام از شروع ماه می،احتمال کاهش قرارداد های خرید اتیلن در ماه ژوئن وجود دارد. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *