یارانه زغال سنگ اصلاحات بازار برق اروپا را به خطر می اندازد

بازار برق اروپا

پیشنهاد مربوط به تمدید یارانه نیروگاه های زغال سنگی اتحادیه اروپا ممکن است برنامه های موجود برای توافق سریع در مورد اصلاح بازار برق که بروکسل ادعا می کند قیمت برق را پایدارتر و قابل پیش بینی تر می کند، با خطر جدی روبرو کند.

سوئد، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، این پیشنهاد را در آخرین لحظه ارائه کرده و به اعضای اتحادیه اروپا پیشنهاد داده است تا یارانه های خود را برای نیروگاه های زغال سنگی حفظ کنند.

این یارانه ها تسهیلات مالی لازم را تامین خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که کشورهای اروپایی آماده تولید برق در صورت کاهش تولید از منابع دیگر هستند. این پیشنهاد با توجه به تجربه اخیر بریتانیا در زمینه انرژی خورشیدی کاملاً معقول به نظر می رسد: هوای گرم ظرفیت تولید انرژی خورشیدی این کشور را به خطر انداخت و باعث افزایش تولید برق از نیروگاه های زغال سنگی شد تا شکاف ایجادشده بین عرضه و تقاضای برق را جبران کند.

بدون تأمین مالی، نیروگاه‌های زغال سنگی فعال در اتحادیه اروپا از کار می‌افتند، زیرا فعالیت فعلی آنها به صورت پراکنده اساساً نشان می دهد برق تولیدی آنها رقابتی نیست، به‌ویژه همراه با مجوزهای انتشار گازهای گلخانه‌ای.

اصلاح بازار برق اروپا با هدف جدا کردن قیمت برق در سراسر اتحادیه اروپا از قیمت گاز طبیعی و در عوض پیوند زدن آن به قیمت برق تولید شده توسط نیروگاه های بادی و خورشیدی است.

هدف اصلی این است که اتحادیه اروپا مانع از افزایش چشمگیر قیمت برق در میان مدت و بلندمدت شود. با این حال، پیشنهاد سوئد می‌تواند این توافق را از مسیر خود خارج کند، زیرا برخی از دولت‌های اروپایی بر این باورند که ادامه حمایت مالی از زغال‌سنگ در تضاد با دستور کار خالص صفر اتحادیه اروپا است.

در عین حال، برخی از اعضای اتحادیه اروپا مانند لهستان و بلغارستان تمایلی به بستن نیروگاه های زغال سنگی خود بدون ظرفیت کافی جایگزین و قابل اعتماد نداشتند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *