اروپا برای مقابله با بحران گازی آینده آماده می شود

,
اروپا برای مقابله با بحران گازی آینده آماده می شود

اتحادیه اروپا قصد دارد تامین‌ کنندگان بین‌ المللی گاز طبیعی را جذب نماید تا منابع تامین انرژی مورد نیاز خود در چارچوب پلتفرم جدید گازی را متنوع کند. اتحادیه اروپا پیش از این یک پلتفرم جدید گازی را تشکیل داده است که هدف اصلی آن تامین گاز طبیعی مورد نیاز کشورهای عضو از منابع مختلف و جلوگیری از وابستگی به ذخایر گازی روسیه است. اتحادیه اروپا در واقع قصد دارد با پایین نگه داشتن قیمت ها مانع از وقوع کمبود احتمالی گاز در زمستان آینده شود.

ماروس سفکوویچ، معاون روابط بین نهادی کمیسیون اروپا در مصاحبه‌ای به تلویزیون بلومبرگ گفت: همه تامین‌ کنندگان بین‌ المللی گاز باید بیایند و در این مناقصه شرکت کنند. وی در مورد امنیت انرژی اتحادیه اروپا در سال جاری گفت: ما باید هوشیار باشیم، وضعیت هنوز بسیار شکننده است.

هفته گذشته، پلتفرم انرژی اتحادیه اروپا برای خرید مشترک گاز، اولین فراخوان برای خرید گاز را راه اندازی کرد. کمیسیون اروپا در ماه آوریل اعلام کرد: «این یک نقطه عطف مهم با هدف آماده شدن برای زمستان آینده و فصل پر شدن ذخایر گازی است.

بر اساس پلت فرم جدید و مکانیسم خرید مشترک، حجم تقاضای ارسال شده به پلتفرم تجمیع و در نهایت با پیشنهادات فروشندگان از طریق مناقصه تطبیق داده می شود. هر دور مناقصه تقریباً دو هفته طول خواهد کشید. هر دو نوع تحویل، گاز طبیعی مایع یا گاز طبیعی و تاریخ تحویل، باید توسط یک شرکت در هنگام درخواست گاز مشخص شود.

سفکوویچ در آن زمان گفت: هرچه شرکت‌کنندگان بیشتری در مناقصه داشته باشیم، شانس یافتن قراردادهای گازی جذاب بیشتر است. وی در مصاحبه روز جمعه با بلومبرگ تاکید کرد: بیش از 100 شرکت به این پلتفرم پیوسته اند که از این تعداد 65 شرکت به دنبال خرید گاز هستند. هدف اصلی از خریدهای مشترک، پایین آوردن قیمت گاز و جلوگیری از ضربه دیگری به صنایع انرژی بر است که از افزایش سرسام آور قیمت گاز در سال گذشته آسیب دیده اند.

قیمت گاز طبیعی اروپا در هفته گذشته به پایین‌ترین حد در 21 ماه گذشته رسید، اما اروپا هنوز برای عرضه زمستان آینده آماده نیست. اروپا نباید روی زمستانی گرمتر از حد معمول و رقابت کمتر از سوی کشورهای آسیایی حساب کند تا برای زمستان آینده آماده شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *