روسیه توان قیمت گذاری در بازار گاز اروپا را از دست داد

روسیه توان قیمت گذاری در بازار گاز اروپا را از دست داد

باتوجه به اینکه ظرفیت ذخیره سازی گاز اروپا تا 68 درصد پر شده و واردات از روسیه نیز سهم بسیار کمتری از عرضه گاز منطقه را تشکیل می‌دهد، مسکو امروز نسبت به یک سال قبل قدرت بسیار کمتری در بازار گاز اتحادیه اروپا دارد.

آخرین آمارهای موجود نشان می‌دهد جریان گاز خط لوله روسیه به اروپا در ماه می نسبت به ماه مشابه سال گذشته نزدیک به 80 درصد کاهش یافته است.

با این‌حال، خریداران اروپایی به انرژی اینتلجنس گفتند “این نمی‌تواند مانع از دستیابی اتحادیه اروپا به اهداف ذخیره سازی خود برای زمستان آینده شود زیرا درحال حاضر ذخایر بالا است؛ منابع جایگزین موجود و تقاضا هم کمتر است”.

براساس گزارش زیرساخت گاز اروپا، کشورهای عضو این اتحادیه از اوایل آوریل که از ذخایر گاز به بازار تزریق شد تا 28 می امسال تنها 14 میلیارد متر مکعب گاز ذخیره کرده اند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 21 میلیارد متر مکعب بود.

روسیه توان قیمت گذاری در بازار گاز اروپا را از دست داد

روسیه توان قیمت گذاری در بازار گاز اروپا را از دست داد

اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا زمستان را با حدود 60 میلیارد متر مکعب گاز ذخیره شده گذراندند که تقریباً 55.4 درصد از آن از ذخایر تامین شد در‌حالی که در زمستان سال گذشته 28 میلیارد مترمکعب معادل 26.4 درصد ظرفیت داشت.

این مازاد نشان دهنده ترکیب هوای گرم، پیروی از اقدامات اجباری کاهش تقاضای اتحادیه اروپا، منابع LNG قوی و موفقیت در تولید برق تجدیدپذیر است.

واردات گاز از خط لوله روسیه به اروپا درحال حاضر به‌طور متوسط ​​حدود 70 میلیون متر مکعب در روز است که نسبت به حدود 300 میلیون متر مکعب در روز در سال گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته است. گازپروم تابستان گذشته، باوجود شرایط جنگی اوکراین، صادرات خط لوله خود به اروپا را کاهش داد و برای مدت کوتاهی شاخص قرارداد آتی گاز هلندی TTF در ماه اول را به بیش از 300 یورو در هر مگاوات ساعت رساند.

اما در کل، منطقه اروپا وابستگی خود به واردات گاز از خط لوله روسیه را تا حد زیادی کاهش داده و تأثیر آن بر قیمت‌ها را نیز محدود کرده است. قرارداد آتی شاخص TTF در ابتدای این هفته کمتر از 25 یورو در هر مگاوات ساعت (یعنی 7.30 دلار در هر میلیون Btu) معامله شد که نسبت به ماه قبل و ابتدای سال جاری به‌ترتیب 38.50 و 81.60 یورو در مگاوات ساعت کاهش داشت.

چه کسی هنوز خریدار گاز خط لوله روسیه است؟

یک اقتصاددان ارشد در یک شرکت بزرگ اروپایی و یک تاجر گاز به انرژی اینتلجنس گفتند “با پایان یافتن تزریق ذخایر گاز به بازار در پایان تابستان، قیمت‌ها ممکن است بیشتر از این کاهش یابد. عرضه در بازار به خوبی پیش می‌رود و انتظار می‌رود تقاضای صنعتی گاز در منطقه کمتر شود”.

با این‌حال، قیمت‌ها می‌تواند دوباره در طول زمستان که آب و هوا دوباره بر معاملات غالب می‌شود، افزایش یابد. بازرگانان انتظار ندارند که عرضه گاز روسیه به اروپا به این زودی‌ها بهبود یابد و معتقدند اگر روسیه بخواهد فشار بر اروپا را به دلیل حمایت از اوکراین افزایش دهد، ممکن است حتی بیشتر کاهش یابد.

اگرچه بسیاری از کشورها با آغاز جنگ در فوریه 2022 از روسیه دوری کردند همچون توقف کامل جریان خط لوله نورد استریم و یامال-اروپا (از روسیه آغاز شده و پس از عبور از بلاروس، در لهستان پایان می یابد)، اما برخی از کشورها به دریافت گاز روسیه ازطریق دو مسیر باقی مانده ادامه دادند.

روسیه حدود 40 میلیون مترمکعب در روز ازطریق اوکراین به اسلواکی، اتریش، اسلوونی، ایتالیا و مولداوی (غیر اتحادیه اروپا) ارسال کرده است که سطح تحویل روزانه عمدتاً از می 2022 نسبتاً ثابت بوده است.

خط لوله ترک استریم علاوه بر تامین گاز ترکیه (غیر اتحادیه اروپا)، گاز روسیه را به یونان و مجارستان در اتحادیه اروپا و همچنین صربستان، مقدونیه شمالی، بوسنی و هرزگوین که عضو اتحادیه اروپا نیستند، ارسال می‌کند.

بلغارستان و رومانی خرید مستقیم گاز روسیه از گازپروم را متوقف کردند اگرچه بلغارستان بخشی از گاز روسیه را از حجم ترانزیت تحت قراردادهای “جریان معکوس مجازی” با یونان برای خود نگه می‌دارد.

باتوجه به آسیب پذیر بودن جریان ترک استریم نسبت به تغییرات قیمت‌های نقدی و قیمت‌های قرارداد بلندمدت گازپروم و همچنین تحویل LNG به منطقه، حجم ترانزیت آن به اروپا نسبت به حجم ترانزیت اوکراین متغیرتر بوده است. در ماه می، جریان ترک استریم به اروپا به‌طور متوسط ​​حدود 25 میلیون مترمکعب در روز بوده است که از 36 و 29 میلیون مترمکعب آوریل و مارس کمتر است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرزی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *