جهش قیمت گاز اروپا همزمان با افزایش تقاضا در آسیا

جهش قیمت گاز اروپا

جهش قیمت گاز اروپا همزمان با افزایش تقاضا در آسیا؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

در خلال اخباری مبنی بر اینکه روند رشد اقتصاد چین نزولی شده است و رونق اقتصادی می‌تواند عرضه را از غرب دور کند، قیمت گاز اروپا افزایش یافت.

پس از کاهش 14 درصدی در روز دوشنبه، معاملات آتی گاز امروز سه شنبه  تا 4.6 درصد افزایش یافت. در شرایطی که بخش عمده ای از زمستان هنوز باقی مانده است و موج سرمای کوتاهی در این هفته در منطقه حرکت می‌کند، چشم انداز تقاضای چین برای گاز اروپا کلیدی است. عرضه کمتر نروژ نیز به افزایش قیمت‌ها در روز سه شنبه کمک کرد.

معامله‌گران روی سرعت چین برای بازیابی خود پس از محدودیت‌های کرونایی متمرکز خواهند بود. سال پیش تولید ناخالص داخلی (GDP) افزایش 3 درصدی داشت که بسیار کمتر از تولید ناخالص داخلی 8.4 درصدی در سال 2021 ولی بالاتر از پیش‌ بینی‌های کارشناسان اقتصادی بود.

در حالی که ذخایر کامل گاز، برخی از خریداران چینی را مجبور می‌کند که محموله‌های گاز مایع طبیعی LNG را تغییر  مسیر دهند، یک رونق سریع اقتصادی می‌تواند باعث افزایش مصرف و رقابت برای عرضه با اروپا شود، به خصوص اگر در اروپا هم هوا سرد شود. سایر کشورهای آسیایی مانند هند و تایلند نیز به سرعت در حال بازگشت به بازار LNG هستند تا نهایت استفاده از قیمت‌های پایین را ببرند.

یک تحلیلگر بازار انرژی در این باره گفت:” تقاضای چین قطعا رو به بهبود خواهد بود ولی اینکه آیا به اوج خود در سال 2021 می‌رسد یا نه، ظاهرا تردید وجود دارد. “اجماع عمومی بر این است که تقاضای چین جهش دوباره خواهد داشت ولی احتمالا مشابه دوره قبلی افزایشی نخواهد بود. معاملات آتی گاز طبیعی هلند، با 2.8 درصد افزایش به 57 یورو در هر مگاوات ساعت رسید. این معاملات روز دوشنبه نسبت به 16 ماه گذشته به پایین ترین سطح خود سقوط کرد.

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *