روند کاهشی قیمت گاز طبیعی اروپا

, ,
روند کاهشی قیمت گاز طبیعی اروپا

طولانی ترین روند کاهشی قیمت گاز طبیعی اروپا از سال 2020; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

قیمت گاز طبیعی اروپا به دلیل آب و هوای متعادل و کاهش تقاضا وافزایش ذخایر برای سومین ماه متوالی در فوریه کاهش یافت و طولانی‌ترین کاهش قیمت از سال 2020 را ثبت کرده است.

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، معاملات آتی گاز طبیعی در هاب TTF، در فوریه 19 درصد افت قیمت داشته و از ابتدای سال تا کنون حدود 40 درصد کاهش یافته است.

در آخرین روز فوریه، معاملات آتی TTF در آمستردام به 49.50 دلار (46.67 یورو) در هر مگاوات ساعت (MWh) رسید که 1.3 درصد کاهش را تجربه کرده است.

برای اولین بار از اوت 2021 میلادی، قیمت گاز طبیعی اروپا به زیر 50 یورو (53 دلار) در هر مگاوات ساعت کاهش یافته است.

قیمت ها اکنون بیش از 85 درصد از بالاترین رکورد یعنی 300 یورو (318 دلار) در هر مگاوات ساعت از آگوست 2022 کاهش یافته است.

در حالی که زمانی تا پایان زمستان باقی مانده نمانده است، نگرانی ها در مورد بحران گاز در اروپا به دلیل آب و هوای معتدل و موجودی بیش از حد متوسط در سراسر قاره کاهش یافته است.

اوله هانسن، رئیس استراتژی کالا در بانک ساکسواعلام کرد یک سال پس از تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت گاز در هاب TTF هلند بیش از 40 درصد کمتر از سطح قبل از تهاجم بوده است.

وی افزود: این امر به دلیل ترکیبی از آب و هوای معتدل زمستانی و در بیشتر موارد، کاهش داوطلبانه تقاضا از سوی مصرف کنندگان و صنعت می باشد.

 افزایش شدید تقاضا از سوی چین باعث ایجاد تحولاتی برای زمستان سال اینده اروپا می شود.

آمارهای یورواستات نشان داد که اتحادیه اروپا موفق به کاهش تقاضای گاز در زمستان شد. بر اساس این داده ها، تقاضای زمستانی اتحادیه اروپا تاکنون 19.3 درصد نسبت به میانگین پنج ساله کاهش یافته است و از هدف 15 درصدی که برای کمک به بقای این اتحادیه در زمستان تعیین کرده بود، غلبه کرده است.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *