وابستگی زیاد اروپا به نفت خاورمیانه بر اثر جنگ اوکراین

,
وابستگی زیاد اروپا به نفت خاورمیانه بر اثر جنگ اوکراین

به گزارش بازار نفت گاز تلاش آمریکا و اروپا برای قطع وابستگی به محصولات نفتی روسیه و جنگ اوکراین، وابستگی اروپا را به نفت خاورمیانه و آسیا بیشتر کرده است.

 به نقل از بلومبرگ، جنگ اوکراین اقتصاد آسیا و خاورمیانه به‌عنوان اصلی‌ترین عرضه‌کنندگان سوخت‌هایی مانند بنزین و گازوئیل را در دنیا تقویت کرده‌ است. قطع وابستگی اروپا و آمریکا به محصولات نفت روسیه باعث کاهش عرضه شده است. بدین ترتیب فرصت‌های جدیدی برای پالایشگاه‌های بزرگ چین و کویت جهت عرضه سوخت به بازار فراهم شده‌است.

تحلیلگران معتقدند اروپا و آمریکا با تحریم محصولات نفتی روسیه، نیاز به بشکه‌های خاورمیانه و آسیا را افزایش داده‌اند. حمله روسیه به اوکراین یک نابرابری بین غرب و شرق به وجود آورده است. در شرایطی که کشورهای غربی ظرفیت پالایشگاهی خود را طی سال‌های اخیر کاهش داده‌اند، در آن‌سوی دنیا این ظرفیت گسترش یافته است.

بحران کرونا تغییرات در صنعت پالایشگاهی جهان را تسریع کرد. با کاهش تقاضا برای نفت، پالایشگاه‌های قدیمی‌تر تعطیل شدند. اما چین از آن زمان برای تأمین نیاز فزاینده مردم به نفت، پالایشگاه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تری را راه‌اندازی کرده‌ است، درحالی‌که آمریکا و اروپا تمرکز خود را بر دور شدن از سوخت‌های فسیلی گذاشته‌اند.

تحریم ها علیه نفت و محصولات نفتی روسیه و حمله به اوکراین، بازارهای جهانی انرژی را شگفت‌زده کرده و نگرانی درمورد امنیت سوخت را در مرکز توجه کشورهایی قرار داده که ظرفیت پالایشگاهی کافی در اختیار ندارند. در این شرایط، هرگونه تعطیلی پالایشگاه‌ها به‌خاطر اعتصاب کارگران یا اتفاقات ناخواسته بیش‌ از پیش بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مسافت طولانی محصولات نفتی از شرق به غرب، به‌ شدت هزینه کشتیرانی را بالا برده و درآمد نفتکش‌ها را افزایش داده است. حجم انتقال سوخت از طریق دریا نسبت به 5 سال گذشته 3 درصد بالاتر بوده‌ است که شامل انتقال گازوئیل از آسیا و خاورمیانه به اروپا می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *