بزرگ‌ترین میدان گازی اروپا تعطیل می‌شود

,
بزرگ‌ترین میدان گازی اروپا تعطیل می‌شود

 وزیر معادن هلند اعلام کرده به‌خاطر افزایش خطر زلزله، بزرگ‌ترین میدان گازی اروپا تعطیل خواهد شد. هانس ویجلبریف اعلام کرد که دولت این کشور می‌خواهد تولید گاز از میدان گازی گرونینگن را طی ماه‌های آینده متوقف‌کند. این میدان گازی هم‌‌‌‌‌‌اکنون با ظرفیت کمی در حال فعالیت است اما این مقام هلندی می‌گوید به‌خاطر افزایش احتمال بروز زلزله ادامه فعالیت این میدان گازی بسیار خطرناک خواهد بود.

وی گفت: ما نمی‌‌‌‌‌‌خواهیم این بزرگ‌ترین میدان گازی اروپا را بیش از این باز نگه داریم. من این کار را انجام نخواهم داد؛ چراکه این به‌معنای افزایش خطر وقوع زلزله است که من نمی‌‌‌‌‌‌خواهم مسوولیت آن را برعهده داشته باشم. وزیر معادن هلند ادامه داد: موضوع بسیار ساده است. هرکسی که دانش کمی از خطر زلزله داشته باشد به من می‌گوید که ادامه تولید گاز از میدان گرونینگن بسیار خطرناک خواهد بود. من کاملا قانع شده‌‌‌‌‌‌ام که تعطیل‌کردن این میدان منطقی است. وی گفت می‌خواهد از روز اول اکتبر این میدان را تعطیل کند، البته این اقدام بستگی به آن دارد که اتحادیه اروپا پس از زمستان نیز گاز کافی داشته باشد و چنانچه نیاز باشد این میدان تا اکتبر سال‌۲۰۲۴ به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

ارزیابی‌‌‌‌‌‌ها حاکی از آن است که ارزش ذخایر گازی این میدان یک تریلیون دلار است و از سال‌۱۹۶۳ تولید گاز این میدان آغاز شده و در بیشینه خود که ۱۰ سال‌پیش بود ۵۰‌میلیارد مترمکعب در سال‌تولید گاز داشته است، اما پس از آنکه عملیات استخراج گاز از این میدان به‌وقوع زلزله و به‌خطر افتادن خانه‌‌‌‌‌‌ها و مناطق اطراف آن منجر شد، نهایتا دولت هلند تولید گاز از این میدان را کاهش داد. گفتنی است تاکنون ۱۶۰‌هزار مورد ادعای خسارت به‌خاطر زلزله‌‌‌‌‌‌های مرتبط با عملیات برداشت گاز از این میدان مطرح شده‌است.

بیشتر بخوانید: آسفالت پلیمری چیست

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *