بررسی بازار گاز مایع | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار گازمایع | هفته سوم آگوست 2023

افزایش صادرات آمریکا به اروپا

صادرات گاز مایع آمریکا به اروپا و به حوزه مدیترانه در روز ۱۸ آگوست به ۴۶۱ هزار تن رسید، که نسبت به مدت مشابه ماه گذشته افزایش نشان می‌دهد و پیش بینی می‌شود که تا پایان ماه آگوست صادرات گاز مایع آمریکا به اروپا به ۷۹۵ هزار تن برسد. از میان کل صادرات گاز مایع انجام شده آمریکا به اروپا در ماه آگوست ۲۱۰ هزار تن آن به شمال غرب اروپا صادر شده است که ۸۵ هزار تن نسبت به هفته گذشته بیشتر است.

صادرات گاز مایع آمریکا به مدیترانه ۲۵۱ هزار تن بوده که ۳۷ هزار تن نسبت به هفته قبل کاهش نشان می‌دهد. میزان صادرات گاز مایع آمریکا به ترکیه ۱۳۷ هزار تن، به هلند ۸۹ هزار تن، به اسپانیا ۶۸ هزار تن، به بلژیک ۶۷ هزار تن، به سوئد ۳۳ هزار تن و به فرانسه ۲۱ هزار تن بوده است و همچنین صادراتی نیز به نقاط دور و نزدیک اروپا از سوی آمریکا انجام شده است. پلتس قیمت گاز مایع را بر اساس فوب خلیج آمریکا ۴۱۰/۷۴ دلار ارزیابی نمود. قیمت پروپان در محموله های بزرگ بر اساس CIF اروپا از سوی پلتس بر روی ۵۰۶.۷۵ ارزیابی شد.

افزایش صادرات آمریکا به اروپا

افزایش صادرات آمریکا به اروپا

افزایش قیمت بوتان نسبت به پروپان

با نزدیک شدن به فصل ترکیب بنزین جهت هوای زمستانی قیمت بوتان افزایش یافته است، ولی قیمت پروپان همانند بوتان رشد نیافته است. پروپان کماکان مناسب ترین خوراک برای واحدهای پتروشیمی محسوب می‌شود، ولی با توجه به اینکه سودآوری واحدهای پتروشیمی در شمال غرب اروپا کاهش یافته است.

طبعا قیمت پروپان به عنوان خوراک روند نزولی داشته است. کاهش اخیر قیمت نفت خام نیز عامل دیگری بوده است که باعث کاهش قیمت پروپان شده است. یکی از فعالان بازار گاز مایع در آمریکا اعلام نموده است که در حال حاضر بازار پروپان کاهشی است زیرا پیش بینی در خصوص افزایش تقاضا از سوی آسیا محقق نشده و تقاضا از آسیا در حال حاضر کمتر از حد انتظار می‌باشد. از سوی دیگر کاهش تولید بوتان در آسیا باعث شده است که افزایش قیمت بوتان نسبت به پروپان بیشتر باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *