کاهش صادرات محصولات پالایشی چین در ماه آوریل

,
کاهش صادرات محصولات پالایشی چین در ماه آوریل

طبق آخرین آمار رسمی گمرک، با تقویت تقاضای داخلی نفت و کاهش حاشیه سود صادراتی، صادرات بنزین، دیزل و سوخت جت چین در ماه آوریل به کمترین میزان در 9 ماه گذشته یعنی 2.27 میلیون تن کاهش یافته است.

لغو محدودیت‌های کووید-19 در دسامبر منجر به بهبود تقاضای داخلی در سه ماهه اول سال 2023 شد و صادرات را برای پالایشگاه‌های چینی کمتر ضروری کرد.

تقاضا حتی برای اولین بار در ماه مارس از 15 میلیون بشکه در روز فراتر رفت. در عین حال، حاشیه سود صادرات محصولات پالایشی از ماه مارس کاهش یافته است، زیرا ممنوعیت واردات محصولات از روسیه در 5 فوریه توسط اتحادیه اروپا منجر به کمبودی نشد که بسیاری از بازیگران بازار انتظار داشتند.

یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت صادرات گازوئیل به 149000 بشکه در روز در آوریل رسیده که این رقم کمتر از نیمی از حجم صادرات در ماه مارس بوده است که این مساله بیشتر به دلیل حاشیه های سود صادراتی ضعیف تر است تا تقاضای داخلی بالاتر.

صادرات بنزین در آوریل نسبت به ماه مارس افزایش نسبی به میزان 17000 بشکه در روز نشان داد، زیرا تقاضای داخلی از سوی صاحبان خودرو افزایش یافته است.
این تاجر سنگاپوری افزود: از بین تمام محصولات پالایشی، بنزین بهترین عملکرد را دارد [در بازار آسیا و اقیانوسیه]. دلیل آن رشد تقاضا در فصل تابستان است، اما تقاضا در سپتامبر چه خواهد شد؟

پالایشگاه های چینی در سه ماهه اول سال جاری 12.88 میلیون تن (1.12 میلیون بشکه در روز) بنزین، دیزل و سوخت جت صادر کردند که بیش از دو برابر حجم صادرات در مدت مشابه سال 2022 است. البته به نظر می رسد چشم انداز بهبود اقتصادی چین اخیراً رو به افول است. در حالی که رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول قویتر از حد انتظار بود و به 4.5 درصد رسید، داده های ناامیدکننده ماه آوریل نگرانی هایی را برانگیخته است که این بازگشت عمدتاً مبتنی بر هزینه های مصرف کننده بوده است.

تحلیلگران جی پی مورگان تخمین می زنند که تولید صنعتی در ماه آوریل 5.7 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *