روسیه صادرات گاز طبیعی به چین را 50 درصد افزایش می دهد

,
روسیه صادرات گاز طبیعی به چین را 50 درصد افزایش می دهد

صادرات گاز طبیعی به چین

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه گفت مسکو قصد دارد صادرات گاز طبیعی به چین را در سال جاری 50 درصد افزایش دهد.

گازپروم روسیه طی قراردادی 30 ساله به ارزش مجموعا 400 میلیارد دلار، از طریق خط لوله Power of Siberia به چین گاز می فرستد. این خط لوله در سال 2019 راه اندازی شد و سال گذشته شاهد عبور 15.5 میلیارد متر مکعب گاز از آن بود.

این رقم باید در سال جاری به 22 میلیارد متر مکعب افزایش یابد و به تدریج به ظرفیت کامل خود یعنی 38 میلیارد متر مکعب در سال 2027 برسد. نواک گفت: تامین گاز در سال گذشته 15 میلیارد متر مکعب بود. در سال 2023، انتظار داریم 22 میلیارد متر مکعب، یعنی تقریبا 50 درصد افزایش یابد.

همچنین برنامه‌هایی برای توسعه قدرت سیبری با خط لوله دو قلو به نام Power of Siberia-2 با هدف افزایش عرضه گاز به چین به حداقل 98 میلیارد متر مکعب تا سال 2030 وجود دارد.

در همین حال، معاون نخست‌ وزیر روسیه همچنین گفت که مسکو برای صادرات نفت و گاز خود یوان بیشتری دریافت می‌کند. این کشور همچنین نفت و گاز بیشتری را به روبل می فروشد.

نواک به رسانه های روسی گفت: یوان و روبل تقاضای بالایی دارند، بنابراین این روند ادامه خواهد داشت. چین در حال حاضر برای گاز و تا حدی برای نفت به یوان پرداخت می کند، همچنین تسویه حساب ها بر روی روبل نیز وجود دارد.

ارز چین در سال گذشته 23 درصد از پرداخت های وارداتی روسیه را به خود اختصاص داد که نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش داشت.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *