صادرات نفت روسیه از طریق دریا کاهش یافت

,
صادرات نفت روسیه از طریق دریا

تازه ترین بررسی بلومبرگ نشان می دهد صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا در هفته گذشته (هفته سوم می) برای اولین بار در شش هفته گذشته کاهش یافت، اما همچنان بسیار بالاتر از فوریه است یعنی زمانی که روسیه کاهش تولید 500 هزار بشکه در روز را اعلام کرد.

بلومبرگ نوشت: در هفته منتهی به 28 می، میانگین صادرات نفت خام روسیه با افت 180 هزار بشکه‌ای به 3.64 میلیون بشکه در روز رسید که نخستین کاهش در 6 هفته اخیر به شمار می رود.

براساس محاسبات بلومبرگ، محموله‌های نفت خام روسیه علیرغم کاهش جزئی صادرات، با 1.4 میلیون بشکه افزایش در روز بیشتر از پایان سال 2022 و 270 هزار بشکه در روز بیشتر از فوریه 2023 بوده است.
هفته گذشته (هفته سوم می)، تحلیل بلومبرگ از داده‌های کشتیرانی نشان داد که صادرات نفت به خارج از روسیه در ماه‌های اخیر علی‌رغم تعهد روسیه به کاهش تولید، کاهش نیافته است.
روسیه اعلام کرده است که کاهش 500 هزار بشکه در روز تا پایان سال جاری تمدید خواهد شد، اما داده‌های صادرات نفت خام در هفته‌های اخیر نه تنها هیچ کاهشی را ثبت نکردند بلکه برعکس، صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا رو به افزایش است.

در اوایل همین ماه، گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه، به دنبال آن بود تا تحلیلگران غربی را متقاعد کند که مسکو به تعهد کاهش 500 هزار بشکه‌ای خود عمل می‌کند.

اما اوایل ماه جاری، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که روسیه تاکنون نه تنها نتوانسته است تولید نفت خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد، حتی ممکن است به دنبال افزایش تولید برای جبران درآمدهای از دست رفته‌اش باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود از بازار نفت در ماه می گفت صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه همچنان جریان دارد و صادرات آوریل به بالاترین سطح از زمان حمله به اوکراین یعنی 8.3 میلیون بشکه در روز رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع : اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *