عوامل تاثیر گذار بر بازار انرژی و رشد تولید

عوامل تاثیر گذار بر بازار انرژی و رشد تولید

عوامل تاثیر گذار بر بازار انرژی و رشد تولید؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

امیدها برای رشد ۴ درصدی در سال ۲۰۲۳

معمولاً در ژانویه هر سال اتفاقات سال گذشته مورد بررسی قرار می گیرد و آینده بازار ها و اقتصاد جهانی نیز پیش بینی می گردد. هر چند در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ در چین GDP رشد یافت ولی سال گذشته اقتصاد جهانی وضع بدتری پیدا کرد. بازارهای جدید و اقتصاد های نو شاهد کندی روند رشداقتصادی بودند. تنگنا های زنجیره تامین و همچنین شروع جنگ اوکراین و روسیه باعث گردید که قیمت انرژی تا حد زیادی افزایش یابد و بسیاری از اقتصادهای پیشرفته جهان شاهد تورم دو رقمی شوند.

پس از یک دهه که اقتصاد های جهان دارای تورم پایین بودند با شروع وقایع سال ۲۰۲۲ مجبور به اعمال سیاست های سخت اقتصادی جهت جلوگیری از تورم شدند. انتشار مجدد ویروس کووید ۱۹ در چین در سال ۲۰۲۲ باعث گردید که اقتصاد این کشور که سهم عمده ای در اقتصاد جهانی دارد وضعیت ضعیفی پیدا کند و GDP چین تا حد ۳ درصد باقی بماند ولی امید می‌رود که در سال ۲۰۲۳ تا ۴ درصد افزایش پیدا کند.

بر اساس پیش‌بینی‌های آرگوس، احیای اقتصادی به تدریج از نیمه دوم سال ۲۰۲۳ محقق خواهد شد یعنی بعد از زمانی که بازار های جدید واقتصادهای پیش رفته جهان از حالت ضعف طولانی مدت خود پس از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ بیرون آمدند و توان قوی تر نمودن خود را برای ادامه سال به دست آوردند.در هر صورت رشدسالانه GDPطبق پیش بینی ارگوس در سطح جهانی در سال ۲۰۲۳تنها۱.۳درصد و کمتر از نصف رشد اقتصادی سال ۲۰۲۲ خواهد بود که در سال ۲۰۲۴ تا حد۲.۹درصد افزایش خواهد یافت.

پس از شیوع کوید ۱۹در پایان سال ۲۰۱۹ و شروع سال ۲۰۲۰ در همه جای جهان ومن جمله در قاره آمریکا شامل آمریکا و کانادا و مکزیک و مناطق آمریکای شمالی, در سال ۲۰۲۰ GDP کاهش چشمگیری داشت و به ۴-تا۶- درصد رسیدواگرچه در سال ۲۰۲۱ مجددا به ۴تا ۶ درصد رسید ولی GDP در آمریکا روند کاهشی تا سال ۲۰۲۶ خواهد داشت و کمتر از ۲درصد خواهد بود.

آمریکای لاتین که تا قبل از کوید ۱۹ نیز دارای GDP کمتر از ۵ درصد و عمدتا بین ۱تا ۲ درصد بود در سال ۲۰۲۱ توانست GDP خود را در بعضی مناطق به ۵ تا ۱۲ درصد برساند ولی در سال ۲۰۲۲ این‌ روند صعودی کاهش یافت و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۶ در این منطقه GDP بین ۱تا ۳ درصد باقی بماند. شیلی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سایر کشورها رشد بهتری داشت ولی در نهایت همراه با برزیل و کلمبیاو آرژانتین در سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ در محدوده ۱ تا نهایتا ۴ درصدی باقی خواهند ماند.

قیمت نفت خام و گاز طبیعی

قیمت نفت خام و گاز طبیعی

در حالی که قیمت نفت خام بر اساس هر بشکه و قیمت گاز طبیعی بر اساس هر میلیون btu انرژی در شروع سال ۲۰۲۲ بین ۸۵ تا ۹۰ دلار بودو در ماه فوریه و با شروع جنگ روسیه و اوکراین جهش شدید یافته و به ۱۱۰ تا ۱۲۰ دلارو حتی بالاتر رسیدند اما خیلی زود قیمتها مجدداً از جولای سال ۲۰۲۲ روند نزولی پیدا نموده به گونه‌ای که در ژانویه سال جاری میلادی به ۷۰ تا ۸۰ دلار رسیدند و افزایش قیمت احتمالی نیز نهایتاً تا سقف ۹۰دلار تا ژانویه ۲۰۲۵ پیش بینی می گردد . به عبارت دیگر آنچه که از این پس اتفاق خواهد افتاد بازگشت قیمت ها به شرایط قبل از جنگ اوکراین خواهد بود با این تفاوت که در این میان بخش زیادی از انرژی روسیه دیگر در معادلات و معاملات سابق با اروپا حضور ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *