افزایش نرخ بهره آمریکا قیمت نفت را کاهش داد

افزایش نرخ بهره آمریکا

نگرانی ها درباره افزایش نرخ بهره آمریکا قیمت نفت را کاهش داد؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

قیمت نفت در آغاز معاملات روز سه شنبه در بازارهای بین المللی به روند نزولی خود ادامه داد که علت اصلی آن نگرانی ها درباره افزایش نرخ بهره آمریکا و ادامه روند صعودی صادرات روسیه بوده است.

در شرایطی که بهبود چشم انداز اقتصادی چین امیدواری ها درباره افزایش تقاضای انرژی این کشور را افزایش داده است ولی از سوی دیگر گمانه زنی ها درباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و ادامه رشد صادرات روسیه، موجب شد تا قیمت نفت در معاملات امروز نیز کاهش یابد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با 5 سنت کاهش به 84.85 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 33 سنت کاهش 77.57 دلار داد و ستد شده است.
“تینا تنگ” تحلیلگر ارشد موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: بازارهای نفت با فشار ناشی از افزایش نرخ بهره در نشست فدرال رزرو آمریکا روبرو شده است. این اقدام می تواند ارزش دلار را افزایش دهد. چشم انداز تقاضا نیز هنوز نامطمئن است آن هم در شرایطی که صادرات روسیه ظاهرا از تحریم های غرب آسیبی ندیده است، گرچه بازگشایی اقتصاد چین به نفع تقاضا خواهد بود.

سرمایه گذاران بین المللی بر این باورند که فدرال رزرو در نشست چهارشنبه نرخ بهره را 25 واحد افزایش خواهد داد و بانک های مرکزی انگلیس و اروپا نیز در نشست پنجشنبه نرخ بهره را 50 واحد افزایش می دهند که این اقدام می تواند به ضرر فعالیت های اقتصادی شده و تقاضای انرژی را کاهش دهد.

نشست وزرای نفت اوپک پلاس نیز قرار است اول فوریه برگزار شود. البته تحلیلگران بر این باورند که سیاست تولید اوپک پلاس در این نشست تغییر نخواهد کرد.
برخی آمارها نشان می دهد صادرات نفت روسیه از بنادر دریای بالتیک روند کاملا صعودی داشته و ظاهرا تحریم های غرب تاثیری بر روند صادرات این کشور نداشته است.
صندوق بین المللی پول نیز در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۳ را به علت رشد چشمگیر و عجیب تقاضا در آمریکا و اروپا ، کاهش هزینه های انرژی و بازگشایی اقتصاد چین ، افزایش داده است.

رشد اقتصادی آمریکا محرک صعود قیمت نفت شد

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی جهان امسال به ۲.۹ درصد خواهد رسید. گرچه این رقم کمتر از رشد ۳.۴ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ است ولی نسبت به پیش بینی ۲.۷ درصدی صندوق در ماه اکتبر افزایش نشان می دهد.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *