وداع نفت با سالی پر از تغییرات قیمت

, ,
وداع نفت با سالی پر از تغییرات قیمت

وداع نفت با سالی پر از تغییرات قیمت؛ قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ نوسان شدیدی داشت و با آغاز جنگ اوکراین و دورنمای کمبود عرضه، صعود کرد و سپس، تحت تاثیر تقاضای ضعیف چین و نگرانی از وقوع رکود اقتصادی، نزولی شد اما روز جمعه، سال میلادی را با ثبت دومین رشد سالانه متوالی به پایان رساند.

سال آینده، سال نامعلوم بازار نفت 

به گزارش بازار نفت و گاز، قیمت‌ها در مارس پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین که جریان تجارت نفت جهانی را دستخوش تغییر کرد، افزایش یافت و نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، تا مرز ۱۳۹ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه صعود کرد که بالاترین قیمت از سال ۲۰۰۸ بود. قیمتها در نیمه دوم سال که بانک‌های مرکزی بزرگ جهان برای مقابله با تورم صعودی، نرخ‌های بهره را افزایش دادند و باعث تشدید نگرانی‌ها نسبت به وقوع رکود شدند، به سرعت از اوجی که داشتند، عقب نشینی کردند.

ایوا مانتی، تحلیلگر بانک آی‌ان‌جی در این باره گفت: امسال، سال خارق العاده‌ای برای بازارهای کالا بود و ریسک‌های عرضه، به افزایش نوسان و قیمت‌های بالاتر منجر شد. سال آینده، سال نامعلوم دیگری سرشار از نوسان خواهد بود.

بهای معاملات نفت برنت روز جمعه که آخرین روز معاملات سال بود، دو دلار و ۴۵ سنت معادل حدود سه درصد افزایش یافت و در ۸۵ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۸۶ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش، در ۸۰ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه بسته شدند.

نفت برنت برای کل سال حدود ۱۰ درصد رشد قیمت داشت، در حالی که در سال ۲۰۲۱، رشد قیمت ۵۰ درصدی داشت. شاخص نفت آمریکا که ۵۵ درصد رشد در سال ۲۰۲۱ داشت، سال میلادی گذشته تنها حدود هفت درصد افزایش ثبت کرد.

انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۲۳ به دلیل نگرانی نسبت به افزایش نرخ بهره و رکود احتمالی، رویکرد محتاطانه‌ای داشته باشند.

جان کیلداف، از شرکای شرکت “اگین کپیتال” در نیویورک گفت: به دلیل اقدامات بانکهای مرکزی جهان و کندی اقتصادی که توسط آنها مهندسی می شود، رشد تقاضا، یک سوال واقعی خواهد بود.

در نظرسنجی رویترز از ۳۰ اقتصاددان و تحلیلگر، پیش‌بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۳ به ۸۹ دلار و ۳۷ سنت می‌رسد که حدود ۴.۶ درصد پایین‌تر از پیش‌بینی آنها در نظرسنجی نوامبر بود. پیش‌بینی شد قیمت هر بشکه نفت آمریکا به ۸۴ دلار و ۸۴ سنت در هر بشکه برسد که پایین‌تر از برآورد قبلی است.

مطالعه نمایید:حذف سوخت CNG حقیقت دارد؟

لئون لی، تحلیلگر شرکت “سی ام سی مارکتس” درباره وضعیت بازار اظهار کرد: اگرچه افزایش سفر در ایام تعطیلات پایان سال و ممنوعیت فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به بعضی از کشورها، از قیمت نفت پشتیبانی کرده است اما کاهش مصرف به دلیل تیرگی فضای اقتصادی در سال میلادی آینده، کمبود عرضه را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. افزایش سریع نرخ بیکاری جهانی در سال ۲۰۲۳، تقاضا برای انرژی را محدود می‌کند. بنابراین تصور می‌کنم قیمت نفت سال آینده به ۶۰ دلار در هر بشکه نزول خواهد کرد.

قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ که بسیاری از بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، نرخ‌های بهره را برای مقابله با تورم افزایش دادند و نرخ دلار آمریکا صعود کرد، به سرعت کاهش پیدا کرد. صعود دلار آمریکا، قیمت کالاهایی شامل نفت که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شوند را گران‌تر کرد و در نتیجه، تقاضا برای این کالاها را کاهش داد.

دلار سال ۲۰۲۲ را با بزرگترین رشد قیمت از سال ۲۰۱۵ به پایان برد. همچنین، محدودیت‌های کووید صفر چین که تنها در دسامبر تسهیل شد، امید به احیای تقاضا برای سوخت در این کشور را ضعیف کرد. چین که بزرگترین واردکننده نفت و دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، در سال ۲۰۲۲، نخستین کاهش سالانه تقاضا برای نفت را تجربه کرد. هرچند انتظار می‌رود چین احیای کندی در سال ۲۰۲۳ داشته باشد اما افزایش موارد ابتلا به کووید در این کشور و نگرانی‌ها پیرامون رکود جهانی، دورنمای تقاضا برای کالاها را تیره کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، جدیدترین گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت و گاز آمریکا در سال ۲۰۲۲، افزایش ۳۳ درصدی داشت.

مطالعه نمایید: کرونا گریبان گیر نفت چین شد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *