بازگشت بانک جهانی به تامین مالی پروژه های گاز طبیعی

تامین مالی پروژه های گاز طبیعی

تامین مالی پروژه های گاز طبیعی

ویکتوریا کواکوا، معاون بانک جهانی در شرق و جنوب آفریقا، در اظهاراتی گفت بانک جهانی در صورتی می ‌تواند به تأمین مالی پروژه‌ های گاز موزامبیک با هدف اطمینان از دسترسی بیشتر به انرژی ادامه دهد که هزینه‌ ها کمتر از دیگر منابع انرژی باشد.

در سال 2017، بانک جهانی اعلام کرد از سال 2019 به بعد، هزینه های مالی نفت و گاز بالادستی را تامین نخواهد کرد. اما این بانک با استناد به توافقنامه پاریس که شرایط دسترسی به انرژی پاک را برای کشورهای فقیر تسهیل کرده است، برای تامین مالی گاز بالادستی در فقیرترین کشورها استثنا قائل شد”.

در موزامبیک که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، بر اساس داده های بانک جهانی 30.6 درصد از جمعیت حدود 32 میلیون نفری در سال 2020 به برق دسترسی داشتند. وی افزود: بانک جهانی می ‌تواند از توسعه گاز بالادستی موزامبیک حمایت کند، مشروط بر اینکه کم‌ هزینه باشد تا مردم بیشتری بتوانند به برق دسترسی داشته باشند و از طریق صادرات به دیگر کشورها کمک کند تا مصرف منابع انرژی آلاینده ‌تر مانند زغال سنگ را به حداقل برسانند.

معاون بانک جهانی تاکید کرد: “ذخایر گاز طبیعی موزامبیک می تواند نقش مهمی در گذار جهانی داشته باشد. ما می بینیم که در حال حاضر بیشتر گاز موزامبیک به اروپا صادر می شود. با این حال، اروپا نه تنها از گاز موزامبیک سود می برد بلکه از بازگشت به منابع انرژی پاک نیز باز می ماند”.

شرکت‌ های بزرگ نفتی بین‌ المللی پروژه‌ های متعددی در سواحل موزامبیک دارند که در سال‌ های اخیر اکتشافات گازی زیادی داشتند.

گاز طبیعی مایع (ال ان جی) آفریقا یکی از گزینه های اتحادیه اروپا برای جایگزینی خط لوله روسیه است. با حملات شورشیان به مناطق مختلف موزامبیک توسعه ال ان جی پروژه توتال انرژیز متوقف شده است.

اما اِنی ایتالیا در نوامبر صادرات ال ان جی از میدان گازی کورال در آب‌ های بسیار عمیق حوضه روووما (رودی در افریقا که به اقیانوس هند می ریزد) در سواحل موزامبیک را استارت زد.

به گفته کلودیو دسکالزی، مدیرعامل اِنی، فروش اولین محموله ال ان جی از پروژه جنوب کورال و از موزامبیک گامی جدید در پیشبرد استراتژی اِنی برای استفاده از گاز به عنوان منبعی است که می تواند با بالا بردن تنوع منابع کمک قابل ملاحظه ای به امنیت انرژی اروپا کند و در عین حال، از یک تجارت عادلانه و پایدار نیز حمایت کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *