چین اولین محموله ال ان جی با پرداخت به یوان را از امارات دریافت کرد

,
چین اولین محموله ال ان جی با پرداخت به یوان را از امارات دریافت کرد

شرکت ” CNOOC ” چین از دریافت اولین محموله گاز طبیعی مایع از امارات متحده عربی خبر داده است که قرار است با پرداخت یوان تسویه شود. چاینا دیلی با اشاره به اینکه تسویه معاملات تجاری بین‌المللی به ارز محلی چینی رو به گسترش است نوشت، این شرکت انرژی دولتی 65000 تن ال ان جی از امارات خریداری کرده است.

تجارت بین‌المللی با یوان از سال گذشته تاکنون، پس از اینکه غرب روسیه را از سیستم سوئیفت خارج کرد، به سرعت رو به گسترش بوده و این کشور را تشویق کرد تا به دنبال یافتن جایگزین‌هایی برای روسیه باشد.

رویترز در اوایل ماه جاری گزارش داد با پررنگ شدن حضور بانک‌های چینی در روسیه و همچنین راه‌اندازی سیستم تسویه پرداخت جایگزین با نام CIPS، تا به امروز، تقریباً تمام کالاهایی که چین از روسیه خریداری می‌کند، به یوان پرداخت می‌شوند.

همچنین در این گزارش آمده است که از زمان آغاز جنگ اوکراین، حجم تجارت کالا بین روسیه و چین به 88 میلیارد دلار رسیده که به رشد بین‌المللی پول چین کمک کرده است، اگرچه هنوز هم بخش کوچکی از کل آن را شامل می‌شود.

براساس داده‌های سوئیفت، تجارت بین‌المللی به یوان چین 2.5 درصد کل معاملات بین المللی است، در حالی‌ که تجارت به دلار آمریکا و یورو به‌ ترتیب 39.4 و 35.8 درصد گزارش شده است.

رویترز به نقل از یکی از تحلیلگران BNP پاریباس (گروه بانکداری فرانسوی) با اشاره به اینکه کشورهای بیشتری به حوزه نفوذ چین می‌پیوندند آن هم پس از اینکه پیامدهای تحریم های آمریکا علیه روسیه را دیدند ؛ اعلام کرد: تمایل کشورهای جهان برای پذیرش یوان در بازارهای بین‌المللی در حال افزایش است.

وی افزود: “این یک توسعه بسیار بلندمدت است که تا یک یا دو، حتی سه دهه آینده ادامه خواهد یافت. انتظار داریم برای امسال و چند سال آینده، تجارت با یوان در بخش انرژی و کالا ورود کند.

به گفته Bank of Communication شرکت خدمات مالی و بانکداری چینی که پنجمین وام‌دهنده بزرگ این کشور است، “چین تأثیر زیادی بر تقاضای نفت و گاز دارد. افزایش استفاده از یوان در قیمت‌گذاری و تجارت فرامرزی نفت و گاز به بین‌المللی شدن یوان چین کمک خواهد کرد”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *