اجبار روسیه در استفاده از نفتکش های خود برای تحویل نفت به مشتریان

, ,
اجبار روسیه در استفاده از نفتکش های خود برای تحویل نفت به مشتریان

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

اعمال تحریم های بین المللی موجب شده تا روسیه در حال افزایش تعداد نفتکش های خود برای تحویل نفت خام به خریداران باشد. اتحادیه اروپا تحریم های شدیدی را علیه مسکو از 5 دسامبر وضع کرد که بر اساس آن واردات نفت خام این کشور به اتحادیه اروپا از طریق دریا را ممنوع می کند.

بلومبرگ نوشت: خریداران نفت خام دریایی روسیه که عضو گروه 7 هستند، تنها در صورتی می توانند این کار را با قیمت زیر 60 دلار در هر بشکه انجام دهند که بخواهند از کشتی ها یا شرکت های بیمه اروپایی استفاده کنند.

این تحریم ها منجر به کاهش محموله های نفتکش های اروپایی از بنادر مهم نفتی غرب روسیه شده است. از 5 دسامبر، نفتکش های اروپایی حدود 30 درصد از کل محموله های حمل شده از بنادر نفتی غرب روسیه را حمل کرده اند که نسبت به قبل 50 درصد کاهش یافته است.

با این حال به گزارش بازار نفت و گاز، فعالیت نفتکش های روسیه افزایش یافته است، به طوری که 35 درصد نفت خام بنادر از طریق نفتکش های روسی حمل می شود که نسبت به قبل 22 درصد افزایش یافته است. در حالی که واردکنندگان اتحادیه اروپا دیگر نمی توانند نفت خام روسیه را از طریق دریا خریداری کنند کشوره های عضو گروه 7 می‌توانند به شرطی که تحت سقف قیمت تعیین‌شده توسط این گروه باشد نفت خام روسیه را وارد کنند. اما از جمعه گذشته، نفت خام اورال روسیه، زیر سقف 38 دلار در هر بشکه داد و ستد شد.

کرملین این هفته اعلام کرد که هنوز هیچ موردی از اعمال محدودیت قیمت بر نفت خام روسیه طی ماه گذشته مشاهده نکرده است. رئیس‌ جمهور روسیه ماه گذشته فرمانی را امضا کرد که از اول فوریه، فروش نفت خام و فرآورده‌های نفتی را به کشورهایی که از سقف قیمتی گروه 7 تبعیت می‌کنند، ممنوع می‌کند و این ممنوعیت به مدت پنج ماه قابل اجرا است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *