دومین خریدار بزرگ سوخت های فسیلی

, ,
دومین خریدار بزرگ سوخت های فسیلی

آلمان همچنان دومین خریدار بزرگ سوخت های فسیلی روسیه است

با وجود اینکه یک سال از حمله روسیه به اوکراین می گذرد، صادرات سوخت فسیلی این کشور به کشورهای مختلف در سراسر جهان همچنان جریان دارد.

طبق تخمین‌های مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA)، از یک سال پیش تاکنون که از حمله ی روسیه می گذرد، این کشوربا صادرات سوخت های فسیلی بیش از 315 میلیارد دلار در سراسر جهان درآمد کسب کرده است که نزدیک به نیمی از آن از یعنی 149 میلیارد دلار از کشورهای اتحادیه اروپا تامین می شود.

سوخت های فسیلی

سوخت های فسیلی

بدون شک چین از زمان آغاز تهاجم، بزرگترین خریدار سوخت های فسیلی روسیه بوده است. همسایگان و متحدان غیر رسمی مسکو بیش از 80 درصد کل واردات 55 میلیارد دلاری نفت خام از روسیه را تشکیل می دهند.

آلمان بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا و دومین واردکننده بزرگ سوخت های فسیلی روسیه است که عمدتاً به دلیل واردات گاز طبیعی بوده که ارزش آن بالغ بر 12 میلیارد دلار است.

ترکیه، یکی از اعضای ناتو همانند آلمان پس از حمله ی روسیه، به واردات از این کشور ادامه می دهد که احتمالا به زودی از آلمان در این زمینه پیشی می گیرد زیرا ترکیه عضو اتحادیه ی اروپا نیست پس می تواند از ممنوعیت هایی که بر روسیه اعمال شده است پیروی نکند و تاثیری بر واردات این کشور نداشته باشد.

بیش از نیمی از 20 کشور بزرگ واردکننده سوخت فسیلی از اتحادیه اروپا هستند، با این وجود این کشورها و بقیه اروپا برای اعمال ممنوعیت ها و سقف قیمتی واردات روسیه از جمله زغال سنگ، محموله‌های نفت خام از طریق دریا و واردات فرآورده‌های نفتی وارد عمل شده اند.

ممنوعیت بر واردات روسیه

ممنوعیت بر واردات روسیه

کاهش درآمدهای حاصل از صادرات سوخت فسیلی روسیه

ممنوعیت‌ها و سقف قیمت‌های اتحادیه اروپا منجر به کاهش درآمد روزانه سوخت‌های فسیلی در حدود 85 درصد شده اند که از اوج 774 میلیون دلاری در روز در مارس 2022 به 119 میلیون دلار در روز در 22 فوریه 2023 کاهش یافته است.

اگرچه هند واردات سوخت فسیلی خود را پس از تهاجم روسیه از 3 میلیون دلار در روز به 81 میلیون دلار در روز تا 22 فوریه در سال جاری افزایش داده است اما این افزایش به اندازه شکاف 655 میلیون دلاری در روز که از کاهش واردات کشورهای اروپایی به جای مانده است نمی باشد.

حتی اگر کشورهای آفریقایی واردات سوخت روسیه خود را از دسامبر سال گذشته دو برابر کرده باشند، صادرات محصولات نفتی دریایی روسیه همچنان از ژانویه به طور کلی 21 درصد کاهش یافته است.

سایر عوامل موثر بر درآمد

به طور کلی، اگرچه روسیه در 24 مارس با حدود 1.17 میلیارد دلار درآمد روزانه در اوج خود بود با این وجود درآمدهای سوخت فسیلی روسیه با بیش از 50 درصد کاهش به تنها 560 میلیون دلار در روز رسیده است.

همراه با کاهش خرید اتحادیه اروپا، که یکی از عوامل موثر در کاهش قیمت نفت خام روسیه بوده است از زمان تهاجم تاکنون قیمت نفت خام نزدیک به 50 درصد کاهش یافته است و از 99 دلار در هر بشکه به 50 دلار در هر بشکه امروز رسیده است.

اینکه آیا این کاهش ها ادامه خواهد داشت یا خیر هنوز مشخص نیست. با این اوصاف، دهمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا که در 25 فوریه اعلام شد، واردات قیر، مواد مرتبط مانند آسفالت، لاستیک‌های مصنوعی و سیاه کربن را ممنوع می‌کند و برآورد می‌شود که درآمد کلی صادرات روسیه را تقریباً 1.4 میلیارد دلار کاهش دهد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *