تلاش اتحادیه اروپا برای خروج از سوخت های فسیلی روسیه با واردات LNG

تلاش اتحادیه اروپا برای خروج از سوخت های فسیلی روسیه با واردات LNG

فشار سیاسی در اتحادیه اروپا برای مقابله با توقف استفاده از سوخت های فسیلی روسیه: گاز طبیعی مایع (LNG) در حال افزایش است. پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، اتحادیه اروپا واردات نفت و زغال سنگ از طریق دریا از روسیه را تحریم کرد.

علیرغم اعمال نکردن تحریم ها بر روی سوخت، وابستگی خود را به گاز خط لوله روسیه به شدت کاهش داده است. اما در عین حال، کشورهای اتحادیه اروپا خرید کلی LNG روسیه را افزایش داده اند و این تعهد اتحادیه را برای پایان دادن به استفاده از سوخت های فسیلی روسیه تا سال 2027 تضعیف کرده است.

در نتیجه، اتحادیه اروپا میلیاردها دلار به شرکت‌های گاز روسی گازپروم و نواتک ارسال کرده است که می‌تواند برای تامین مالی جنگ در اوکراین استفاده شود، زیرا شرکت‌های انرژی، از طریق مالیات شرکت‌ها، از بزرگترین کمک‌کنندگان به بودجه روسیه هستند.

تحلیلگران شرکت جهانی پیش‌بینی گاز(CapraView)، تخمین می‌زنند که تقریباً نیمی از LNG صادراتی روسیه در ده ماه اول پس از تهاجم این کشور به اوکراین به اروپا، که تقریباً 14 میلیارد دلار درآمد دارد.

تجزیه و تحلیل اتحادیه اروپا نشان داد که واردات LNG روسیه در سال گذشته به 22 میلیارد متر مکعب (میلیارد متر مکعب) افزایش یافته است که از 16 میلیارد متر مکعب در سال 2021 افزایش یافته است. از زمان جنگ افزایش چشمگیری داشته است.

تجزیه و تحلیل Kpler نشان داد که بلژیک و اسپانیا واردات LNG روسیه را در 12 ماه پس از حمله روسیه به اوکراین تقریباً دو برابر کردند.

تلاش برای رسیدگی به این موضوع در 27 عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته است، اما هیچ توافقی در مورد چگونگی خطرات افزایش قیمت انرژی و افزایش ناخواسته درآمدهای انرژی روسیه قابل توجه نیست.

کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا ماه گذشته از کشورهای عضو و شرکت‌های اتحادیه اروپا خواست که خرید LNG روسیه را متوقف کنند و افزایش واردات LNG را “خطر اعتباری” خواند در حالی که اتحادیه تلاش‌های خود را برای کاهش درآمد به روسیه نشان می‌دهد.

همچنین ماه گذشته، ترزا ریبرا، وزیر انرژی اسپانیا از خریداران اسپانیایی خواست قراردادهای جدید LNG روسیه را امضا نکنند. اما او گفت که اگر تحریم‌ها وجود نداشته باشد، شرکت‌های اتحادیه اروپا که خرید ال‌ان‌جی روسیه را متوقف کرده‌اند، می‌توانند مجبور به پرداخت جریمه برای شکستن قراردادهای موجود خود شوند.

ریبرا به رویترز گفت: «من فکر می‌کنم این باید بخشی از بحث در موضوع تحریم‌ها باشد، زیرا در غیر این صورت وضعیت کاملاً پوچ است. او گفت: “درست است که در مجموع این مقدار زیاد نیست. اما من فکر می کنم توضیح اینکه چرا ما هنوز این واردات LNG را می پذیریم آسان نیست.” با توجه به موانع سیاسی تصویب تحریم ها، که نیاز به اتفاق آرا دارد، برخی در اتحادیه اروپا به گزینه های دیگر روی آورده اند.

هفته گذشته، کشورهای عضو به طور جمعی پیشنهاد کردند که اتحادیه یک گزینه قانونی ایجاد کند تا به کشورها اجازه دهد شرکت‌های روسی را برای رزرو ظرفیت زیرساخت مورد نیاز برای ارسال LNG به اروپا متوقف کنند.

این پیشنهاد، که بخشی از قانون حاوی قوانین گسترده تر در مورد بازارهای گاز اتحادیه اروپا است، باید با پارلمان اروپا مذاکره شود. پارلمان می خواهد فراتر برود و ممنوعیت مؤثری برای واردات گاز روسیه از اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است. یرژی بوزک، نخست وزیر اسبق لهستان، مذاکره کننده اصلی پارلمان درباره قانون گفت: «زمان های بی سابقه نیازمند پاسخ های بی سابقه ای است. او گفت این پیشنهاد با استراتژی اتحادیه اروپا برای پایان دادن به اتکای این اتحادیه به تمام سوخت های فسیلی روسیه مطابقت دارد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *