قزاقستان صادرات سوخت خود را ممنوع کرد

,
صادرات سوخت

قزاقستان صادرات سوخت را از ۱۸ فوریه، به مدت چهار ماه به منظور تضمین تامین نیاز داخلی، ممنوع می‌کند.

به گزارش بازار نفت و گاز، کمیته درآمد دولتی وزارت دارایی قزاقستان در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور صادرات بنزین، دیزل و انواع خاصی از فرآورده‌های نفتی دیگر را ممنوع می‌کند و این ممنوعیت ۱۰ روز پس از اعلام آن، اجرایی می‌شود.

وزارت دارایی قزاقستان به همه کسانی که در تجارت خارجی و حمل مشارکت دارند و نمایندگان گمرک و سایر ذی نفعان اطلاع داده است که باید این ممنوعیت را رعایت کنند. هدف از این ممنوعیت، تضمین تامین داخلی سوخت و جلوگیری از بروز کمبود است.

ممنوعیت صادرات سوخت از قزاقستان، چند روز پس از آغاز اجرای تحریم اتحادیه اروپا علیه واردات سوخت‌های روسیه و سقف قیمت برای دیزل و فرآورده‌های نفتی دیگر روسیه در پنجم فوریه، اعلام شد. این تحریم و مکانیزم سقف قیمت برای فروش فرآورده‌های نفتی به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، با گروه هفت هماهنگ شده و مشابه تحریمی است که علیه نفت خام روسیه اعمال شده است. اتحادیه اروپا سقف قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه را برای دیزل روسیه تعیین کرده است. خریداران خارج از این بلوک، در صورت خرید بالاتر از این سقف قیمت، قادر به استفاده از خدمات بیمه و حمل شرکت‌های غربی نخواهند بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اروپا به نوبه خود واردات سوخت از خاورمیانه و ایالات متحده را پیش از آغاز این تحریم افزایش داد و همزمان، میزان زیادی دیزل از روسیه خریداری کرد. اتحادیه اروپا پس از آغاز تحریم از روز یکشنبه، خرید از صادرکنندگان غیرروسی را باید افزایش دهد. در این بین، روسیه حتی پیش از آغاز تحریم اتحادیه اروپا، عمده صادرات نفت کوره و گازوئیل خلأ (VGO) را به آسیا و خاورمیانه تغییر داده بود.

بیشتر بخوانید: افزایش صادرات نفت کوره روسیه به آسیا

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *