قیمت های سوخت کوره

قیمت های سوخت کوره

قیمت های سوخت کوره؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

بررسی نوسانات کرک اسپرد سوخت کوره با درصد سولفور خیلی پایین (VLSFO) از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۳ در سه منطقه روتردام سنگاپور و هوستون آمریکا در قیاس با نفت خام دریای شمال،نفت خام دوبی ونفت خام وست تگزاس اینترمدیت نشان می دهد که بیشترین افزایش قیمت مربوط به افزایش قیمت سوخته کوره در سنگاپور بوده است که این کرک اسپرد با نفت خام دبی مقایسه می گردد.

قیمت های سوخت کوره با درصد سولفور بالا (HSFO) و سوخت کوره با درصد سولفور خیلی پایین (VLSFO) در ماه دسامبر ۲۰۲۲ میلادی پایین تر از قیمت های سال ۲۰۲۱ و شروع سال ۲۰۲۲ بود. دلیل کاهش قیمت HSFO، تحریم محصولات روسیه بود که نهایتاً فروشندگان را مجبور می کرد که کالاهای خود را هم قیمت با کالا های تحریم شده روسی به فروش برسانند که ارزان تر از قیمت های بازار بود زیرا فروشندگان روسی با ارزان فروشی سوخت کوره تولیدی خود تلاش می کردند بتوانند توجه خریداران خارج از مرزهای اروپا را به خود جلب نمایند. قیمت VLSFO نیز به دلیل کاهش سود حاصل از تولید گازوئیل وتبدیل گازوئیل تولید شده در واحد تقطیر در خلاء به VLSFO بود.

مقایسه میزان ذخایر سوخت کوره در آمریکا در طی سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲نشان می‌دهد که بالاترین میزان این ذخایر مربوط به سال ۲۰۲۰ بوده که این ذخایر در نیمه این سال به بالاتر از ۲۳ میلیون بشکه نیز رسید ولی نهایتاودر پایان سال تا حد ۱۸ میلیون بشکه کاهش یافت. در سال ۲۰۲۱ ذخایر سوخت کوره به حدود ۱۶ میلیون بشکه رسید و در سال ۲۰۲۲ به تدریج این ذخایر اندکی افزایش یافت و از مرز ۱۸ میلیون بشکه نیز عبور کرد.

به نظر می رسد که در آینده نزدیک ، کرک اسپرد سوخت کوره با سولفور خیلی پایین نسبت به نفت خام افزایش پیدا کند البته این افزایش به آرامی و در طول سال انجام خواهد شد و با توجه به اینکه در نیمه اول سال اوضاع اقتصادی کماکان نابسامان خواهد بود و به نظر می‌رسد در نیمه دوم سال این کرک اسپرد همراه با سایر متغیرهای جهانی اقتصادی بهتر شود. افزایش کرک اسپرد سوخت کوره تا حد زیادی نیز بستگی به قطع جنگ و در امان بودن از بحران اوکراین و روسیه دارد.

پیش بینی ها نشان می دهد که سوخت کوره با سولفور زیاد و سوخت کوره نیم درصد در روتردام سنگاپور فجیره و هوستون آمریکا،اگرچه ممکن است تا نیمه سال ۲۰۲۳ با کاهش قیمت مواجه گردد ولی در نیمه دوم این سال و همچنین در سال های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ روند افزایشی خواهد داشت. قیمت گازوئیل دریایی نیز تا حدودی کاهش خواهد یافت.

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *