افزایش قیمت سوخت قزاقستان برای حفظ منافع ملی

افزایش قیمت سوخت قزاقستان برای حفظ منافع ملی

افزایش قیمت سوخت قزاقستان

دولت قزاقستان افزایش قریب‌ الوقوع قیمت سوخت را اعلام کرده و در واقع شکست خود را در تلاش برای پایین نگه داشتن هزینه‌ها برای مصرف‌کنندگان داخلی اعلام کرده است. از 12 آوریل، قیمت بنزین AI-92، با 11 درصد افزایش به 205 تنگه (0.46 دلار) در هر لیتر خواهد رسید، در حالی که قیمت گازوئیل با 20 درصد افزایش به 295 تنگه خواهد رسید.

علی خان اسماعیلوف نخست وزیر قزاقستان در اظهاراتی تاکید کرد:
این تصمیم آسانی نیست، اما به ما تحمیل شده است. اگر این کار اکنون انجام نشود، در آینده نزدیک با کمبود سوخت مواجه خواهیم شد. وی افزود: نرخ بالای مصرف گازوئیل با سرانه 370 لیتر در سال، هیچ کس در آسیای مرکزی بیش از قزاقستان مصرف نمی کند عامل اصلی کسری است. حتی مصرف کنندگان سوخت در روسیه، سالانه تنها 225 لیتر گازوئیل مصرف می کنند.

تقاضا برای سایر سوخت ها و روان کننده ها نیز افزایش یافته است.

اسماعیلوف افزایش آشکار مصرف را به صادرات مواد به کشورهای همسایه مرتبط دانست. قیمت دیزل در روسیه حدود 45 درصد بیشتر از قزاقستان است. در قرقیزستان، قیمت ها 64 درصد بالاتر است. آنها در ازبکستان دو برابر هستند. سوخت اغلب توسط رانندگان شخصی که باک های خود را پر می کنند و سپس از طرف دیگر ذخیره می کنند به آن سوی مرزها منتقل می شود.

اسماعیلوف گفت که اگر اختلاف قیمت کاهش نیابد، قزاقستان ممکن است امسال با کمبود 850000 تن سوخت مواجه شود. سوخت ارزان ما به اقتصاد کشورهای همسایه به ضرر منافع ملی ما کمک می کند. بنابراین، برای تثبیت وضعیت در بازار سوخت و روان کننده ها، کاهش اختلاف قیمت ضروری است. او گفت که تلاش‌های دیگری برای محدود کردن صادرات خاکستری انجام شده و شکست خورده است.

اسماعیلوف گفت، با این حال، دولت به دنبال جلوگیری از شوک در صنعت کشاورزی با حفظ سطح قیمت سوخت تا پایان فصل کشاورزی بهار خواهد بود. قزاقستان سال‌هاست که برای جلوگیری از بی‌ثباتی داخلی، به جایگاه خود به‌ عنوان تولیدکننده بزرگ نفت تکیه کرده است تا قیمت‌های سوخت را در سطح یکنواخت نگه دارد.

رویدادهای اوایل سال 2022 تصویر واضحی از اتفاقاتی است که ممکن است در صورت مختل شدن این توافق رخ دهد. افزایش قیمت ها در مناطق غربی اعتراضات نسبتاً کوچکی را برانگیخت که در نهایت شتاب گرفت و به تظاهرات بزرگ سراسری تبدیل شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *