روسیه عرضه سوخت به ایران از طریق ریل را آغاز کرد

, ,
عرضه سوخت به ایران از طریق ریل

عرضه سوخت به ایران از طریق ریل

بر اساس اعلام سه منبع صنعتی و داده های مربوط به صادرات، روسیه امسال برای اولین بار، صادرات سوخت به ایران را از طریق راه آهن آغاز کرد. این در حالی است که خریداران سنتی از تجارت سوخت با مسکو اجتناب کردند.

روسیه و ایران، که هر دو تحت تحریم‌های غرب قرار دارند، روابط نزدیک‌تری برقرار کرده اند تا از اقتصاد خود حمایت کنند و تحریم‌های غرب را که هم مسکو و هم تهران ناموجه می‌دانند، تضعیف کنند.

تحریم‌های غرب علیه فرآورده‌های نفتی روسیه، بازارهای جهانی سوخت را به طور ساختاری با تحولات جدیدی روبرو کرده است آن هم به این دلیل که نفتکش ها مجبورند مسیرهای طولانی‌تری را طی می‌کنند و تامین‌کنندگان مقصدها و راه‌های حمل‌ونقل عجیب و غریب را انتخاب می‌کنند. ایران سال‌هاست که تحت تحریم‌های غرب قرار داشته و با دسترسی محدود به بازارهای جهانی روبرو بوده است.

به گفته منابع رویترز، پاییز گذشته، معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک، آغاز عرضه سوآپ فرآورده های نفتی با ایران را اعلام کرد، اما انتقال محموله های واقعی تنها در سال جاری آغاز شده است. دو منبع آگاه به رویترز گفتند روسیه در ماه های فوریه و مارس 30 هزار تن بنزین و گازوئیل به ایران عرضه کرده است.

تمام محموله ها از طریق راه آهن از روسیه و از طریق قزاقستان و ترکمنستان تامین می شد. یکی از این منابع گفت که برخی محموله های بنزین از ایران با کامیون به کشورهای همسایه از جمله عراق ارسال شده است.

یک تاجر بازار فرآورده های نفتی آسیای میانه گفت: ایران تولیدکننده نفت است و پالایشگاه های خود را دارد، اما اخیرا مصرف آن از تولید سوخت داخلی به ویژه در استان های شمالی آن بیشتر شده است. دو تاجر آگاه نیز گفتند روسیه حجم کمی از سوخت را با نفتکش از طریق دریای خزر به ایران رسانده است، همانطور که این اقدام در سال 2018 انجام شد.

شرکت‌های نفتی روسیه در حال حاضر علاقه‌مند به صادرات گازوئیل و بنزین به ایران از طریق راه آهن هستند، زیرا صادرات از طریق دریا با نرخ حمل و نقل بالا و سقف قیمتی اعمال شده توسط کشورهای گروه 7 مواجه است. به گفته این منابع، صادرات ریلی در طول مسیر با تنگناهایی مواجه است.

یکی از منابع آگاه گفت: انتظار داریم عرضه سوخت به ایران در سال جاری افزایش یابد، اما در حال حاضر به دلیل ازدحام راه آهن شاهد مشکلات متعددی در زمینه لجستیک هستیم. این ممکن است از رونق صادرات جلوگیری کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *