5 روندی که صنعت نفت و گاز را در سال 2023 تحت تاثیر قرار می دهد

صنعت نفت و گاز

عوامل موثر در صنعت نفت و گاز در سال 2023

پایان یک سال و شروع سال جدید معمولاً وقت پیش بینی ها در مورد روندهایی است که سال جدید را برای یک صنعت خاص شکل می دهد. نفت و گاز طبیعی نیز از این قاعده مستثنی نیست: در ماه های دسامبر و ژانویه پیش‌بینی‌ها و چشم‌اندازهای زیادی برای سال جدید وجود دارد. تا آوریل، معمولاً مشخص می‌شود که کدام پیش‌بینی‌ها واقعی یا اشتباه بوده‌اند. در اینجا پنج روند وجود دارد که به وضوح مشهود هستند و احتمالاً تا پایان سال بر صنعت انرژی تسلط خواهند داشت.

1. کاهش عرضه

علی‌رغم نگرانی قابل توجه معامله‌گران در مورد وضعیت اقتصاد جهانی دلیلی وجود دارد که اکثر بانک‌های سرمایه‌گذاری و مشاوران انرژی همچنان قیمت‌های بالاتر را در سال 2023 پیش‌بینی می‌کنند.

دلیل اصلی آن عرضه است و علت اصلی پیش بینی ها درباره روند صعودی قیمت طی ماه های آینده این است که عرضه نفت خام در سطح جهانی در حال کاهش است. تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش تولید 1.16 میلیون بشکه دیگر در روز در بحبوحه افت قیمت ناشی از عوامل خارج از صنعت، یکی از نمونه هایی است که نشان می دهد عرضه رو به کاهش خواهد بود.

صنعت شیل ایالات متحده که در دهه گذشته رونق واقعی را پشت سر گذاشت، به صنعتی بسیار مقرون به صرفه تر و کارآمدتر تبدیل شده است. رونق شیل در سال گذشته به طور مکرر اعلام شد، و دلیل کمی وجود دارد که باور کنیم این گزارش های خاص اغراق آمیز هستند.

روند صعودی تولید نفت شیل ایالات متحده ادامه خواهد یافت تا زمانی که قیمت مناسب باشد ولی روند افزایشی تولید شیل نفت آمریکا دیگر مانند گذشته نخواهد بود.

2. سرمایه گذاری های بالاتر به دلیل تورم

در حالی که عرضه به صورت طبیعی کاهش می یابد، تقاضا برای نفت در سال جاری در سطوح بالاتری نسبت به سال گذشته پیش بینی می شود. آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضای نفت در سال جاری به رکورد جدیدی برسد و در اواخر سال 2023 از عرضه فراتر رود و صنعت نفت در حال آماده شدن برای پاسخگویی به تقاضا است.

وود مکنزی اوایل سال جاری گزارش داد که سرمایه‌گذاری‌های بالادستی جهانی به احیای خود ادامه خواهد داد و امسال به حدود 470 میلیارد دلار خواهد رسید. با این حال، وود مک خاطرنشان کرد، حدود نیمی از این افزایش، نتیجه هزینه‌های بالاتر است.

3. تمرکز روی انرژی های کم کربن

به این دلیل فشار فزاینده است که صنعت نفت و گاز به سمت تنوع بخشیدن به انرژی های کم کربن آورده است. این به‌ویژه در مورد شرکت‌های بزرگ آمریکایی صادق است: شورون اخیراً برنامه‌های رشد خود را در این زمینه اعلام کرد و اکسون از این هم فراتر رفت و گفت که روزی تجارت کم کربن آن می‌تواند از نفت و گاز به عنوان عامل اصلی درآمد پیشی بگیرد.

دن امان، رئیس بخش کسب و کار انرژی های کم کربن اکسون، پیش از این به فایننشال تایمز گفت: «برای موفقیت آمیز بودن انتقال انرژی، این روند باید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و این بخش بزرگی از کار است که این بخش تجاری می تواند ارزش آن را به صدها میلیارد دلار افزایش دهد و عملیات سنتی اکسون را تحت الشعاع قرار دهد.

در اروپا، شرکت‌های بزرگ همچنان بر باد، خورشید، هیدروژن، شارژ خودروهای برقی و بقیه فعالیت‌های انتقالی که سال‌ها در این زمینه تلاش کردند، تمرکز می‌کنند. اما آنها نیز در حال آماده شدن برای جذب و ذخیره کربن هستند.

4. نفوذ روزافزون اوپک

چند سال پیش، تحلیلگران استدلال کردند که به دلیل ظهور نفت شیل آمریکا، اوپک به سرعت در حال از دست دادن اهمیت و جایگاه خود است. سپس اوپک پلاس ظهور کرد، عربستان سعودی با روسیه متحد شد و این سازمان بزرگتر سهم بیشتری از عرضه جهانی نفت را نسبت به اوپک به خود اختصاص داد.

همانطور که آخرین حرکت اوپک پلاس نشان می دهد این سازمان کاملاً آماده و مایل است تا تعادل بازار را به نفع خود رقم بزند. هیچ مانعی برای انجام این کار وجود ندارد زیرا اوپک پلاس متشکل از شرکت های دولتی است. فشار فعالان سرمایه گذار بر این شرکت ها وجود ندارد.

قابل توجه است که هیچ فشاری از سوی دولت وجود ندارد زیرا همه دولت‌های اوپک پلاس از مزایای درآمدهای نفتی آنقدر آگاه هستند که فقط به نام هدفی بالاتر در قالب انتقال انرژی، آن‌ها را حذف نمی‌کنند.

5. گاز در کانون توجه

گاز طبیعی پس از رد شدن توسط طرفداران انتقال انرژی به عنوان کثیف ترین سوخت غیرقابل انتقال، در حال احیا و بازگشت است. تنها چیزی که لازم بود یک بحران انرژی بود که تا حد زیادی ناشی از کمبود گاز در اروپا است تا تصمیم گیرندگان را وادار به درک این موضوع کند که برنامه های انتقال بسیار خوب هستند اما مردم در حال حاضر به انرژی نیاز دارند، نه در سال 2050.

از آنجایی که آمریکا به بزرگترین تامین کننده سوخت مایع اروپا تبدیل شده است که جایگزین گاز تحویلی از خطوط لوله روسیه می شود، این عامل می تواند محرک خوبی برای توسعه بیشتر صنعت ال ان جی آمریکا باشد. توسعه منابع گاز همچنین در آفریقا نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفته است شاید بتوان گفت گاز در حال تجربه یک رنسانس است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *