هشدار جدید گازپروم روسیه به اروپا: ادامه منازعه گازی بین مسکو و بروکسل

هشدار جدید گازپروم روسیه به اروپا: ادامه منازعه گازی بین مسکو و بروکسل

ادامه منازعه گازی بین مسکو و بروکسل

غول گازی روسیه، گازپروم هشدار داده است که اروپا برای پر کردن مجدد ذخایر گاز طبیعی خود پیش از زمستان آینده با دشواری های زیادی روبرو خواهد شد.
گازپروم با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: پر کردن مجدد ذخایر گاز اروپا به سطح قبل از زمستان 2022/2023 می‌تواند برای شرکت‌های اروپایی به یک “ماموریت دشوار” تبدیل شود.
این شرکت روسی در ادامه افزود: با توجه به تصمیمات سیاسی با هدف امتناع از واردات گاز خط لوله روسیه، انجام این کار بسیار دشوار خواهد بود. حجم گاز موجود در بازار اروپا تا حد زیادی تحت تاثیر رقابت برای ال ان جی خواهد بود.

مدت کوتاهی پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته، گازپروم عرضه گاز از طریق خط لوله به بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا را قطع کرد یا به میزان قابل توجهی کاهش داد و خواستار پرداخت پول آن به روبل شد که بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از موافقت با آن خودداری کردند.

گازپروم همچنین بارها عرضه گاز از طریق خط لوله نورد استریم به آلمان را به دلیل عدم توانایی در تعمیر توربین ها به دلیل تحریم های غرب کاهش داده یا متوقف کرده است. آخرین مورد توقف عرضه درست قبل از انفجار خطوط لوله نورد استریم در دریای بالتیک در پایان سپتامبر بود.

بر اساس داده‌های زیرساخت گازی اروپا، در پایان دوره زمستانی، انبارهای ذخیره‌سازی گاز در سراسر اتحادیه اروپا تا 16 آوریل 56.54 درصد پر بود. این میزان بسیار بالاتر از میانگین پنج ساله و میزان گاز موجود در انبار در پایان 2 زمستان قبلی است.

برخلاف انتظارات اولیه، زمستان 2022/2023 به طرز شگفت انگیزی خوب پیش رفت، اما بحران انرژی تمام نشده است و اروپا هنوز از با چالش های زیادی برای تامین انرژی مورد نیاز روبرو است.

علیرغم عوامل نزولی کوتاه مدت و قیمت نسبتاً پایین گاز طبیعی در ماه‌های اخیر، معاملات آتی اروپا در هفته‌های اخیر افزایش یافته است، که نشان می‌دهد بازار در مورد عرضه گاز اروپا برای زمستان آینده نگران است.

قیمت در معاملات آتی دسامبر در ماه جاری افزایش یافته است که نشان دهنده نگرانی های مداوم در مورد پر کردن مجدد انبارهای اروپا قبل از زمستان آینده و عدم اطمینان در مورد در دسترس بودن نیروگاه های هسته ای فرانسه است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *