زمان توافق اتحادیه اروپا در مورد سقف قیمت گاز نزدیک است

,
توافق اتحادیه اروپا در مورد سقف قیمت گاز

به گزارش بازار نفت و گاز، زمان برای توافق اتحادیه اروپا در مورد سقف قیمت گاز در حال تیک تیک است با کاهش دما در سراسر قاره اروپا، اعضای اتحادیه اروپا همچنان در تلاش برای دستیابی به توافق بر سر سقف قیمت گاز هستند. اختلافات در مورد ایده سقف و سطح آن در کمیسیون اتحادیه اروپا ادامه دارد. تحلیلگران جی پی مورگان معتقدند که اگر سقف قیمت معنادار باشد، باید 150 یورو در هر مگاوات ساعت یا کمتر تعیین شود.

زمستان در سراسر اروپا در حال حل شدن است و دماهای انجمادی را به همراه دارد که منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود و اتحادیه اروپا هنوز در مورد سقف قیمت گاز که 15 عضو بر اجرای آن اصرار داشتند برای محافظت از آنها در برابر افزایش قیمت ها بحث می کند. زمان برای اتحادیه اروپا رو به اتمام است.

27 عضو اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال بحث در مورد سقف پیشنهادی کمیسیون اروپا در ماه گذشته هستند که با ارائه آن به همه مورد حمایت اتفاق آرا قرار نگرفت. برعکس، سطحی که کمیسیون برای سقف تعیین کرده بود، به طور گسترده ای بسیار بالا و همراه با شرایطی تلقی می شد که عملاً اجرای سقف را غیرممکن می کرد.

با 275 یورو در هر مگاوات ساعت، که حدود 287 دلار است، سقف قیمت گاز طبیعی در بازار اروپا باید به مدت دو هفته باقی می ماند تا اینکه مکانیسم سقف شروع به کار کند. همچنین، قیمت گاز در اروپا باید حداقل 58 یورو بالاتر از میانگین قیمت LNG در بازار نقدی برای 10 روز متوالی در همان دو هفته باشد تا اوضاع پیچیده‌تر و بعید باشد. بر اساس گزارش بلومبرگ، عمدتاً به نظر می‌رسد که مخالفان روی سطح سقف قیمت متمرکز شده‌اند، به همین دلیل است که چک این هفته یک سقف جایگزین و پایین‌تر با قیمت 220 یورو ارائه کرد.

رئیس‌جمهور کنونی اتحادیه اروپا نه تنها یک سقف پایین‌تر، بلکه یک دوره کوتاه‌تر قبل از اجرایی شدن سقف قیمت گاز را از دو هفته تا پنج روز پیشنهاد کرد، که انصافاً بسیار منطقی‌تر خواهد بود: تابستان امسال، زمانی که قیمت بنزین آنها به 300 یورو در هر مگاوات ساعت رسیدند، آنها برای دو هفته روی 275 یورو یا بیشتر باقی نماندند، اما اثرات آن افزایش قیمت ویرانگر بود.

در همین حال، اختلافات بر سر ایده سقف و سطح آن، در صورت توافق، همچنان ادامه دارد. برخی از اعضای اتحادیه اروپا برای افزایش سقف حتی پایین تر تلاش می کنند که به گفته تحلیلگران جی پی مورگان منطقی است. در واقع، بلومبرگ گزارش می دهد، این تحلیلگران معتقدند که اگر سقف قیمت گاز معنادار باشد، باید 150 یورو در هر مگاوات ساعت یا کمتر تعیین شود.

 با این حال، هر گونه پیشنهادی در این راستا بلافاصله مخالفت کسانی را که قبلاً مخالف سقف قیمت گاز بودند، از جمله خود کمیسیون اروپا، که از همان ابتدا می‌گفتند ایده خوبی نبوده، خواهد داشت. فرانسه نیز مخالف سقف قیمت گاز بسیار کم است و آلمان قوی‌ترین حریف بود تا اینکه حداقل به پیشنهاد او متقاعد شد.

من قبلاً گفته‌ام که نمی‌توانیم سقفی خیلی پایین داشته باشیم. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه این هفته در نشست رهبران اتحادیه اروپا در آلبانی گفت: در غیر این صورت، ما نمی توانیم منابع داشته باشیم.

«باید مکانیزمی درپوش برای جلوگیری از قله وجود داشته باشد. این چیزی است که ما به عنوان اروپایی تصمیم گرفته ایم.» اما مسئله این است که اروپایی ها در مواجهه با رهبران خود هنوز هیچ تصمیمی نگرفته اند و زمان دارد از دست می رود. دیروز، با کاهش هوای سرد در شمال غربی اروپا، قیمت های آتی گاز 4.9 درصد افزایش یافت، همانطور که معمولاً در این زمان از سال انجام می شود. و هر چه به پایان سال جاری نزدیک‌تر می‌شویم، احتمالاً هوا سردتر می‌شود و همچنان قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

بنابراین، توافق در مورد آنچه که باید در مورد آنها انجام شود، واقعاً بسیار فوری است. اینکه آیا محدود کردن قیمت ها بهترین کاری است که می توان برای مشکل اتحادیه اروپا انجام داد یا خیر، سوال دیگری است. طبق آخرین به‌روزرسانی‌ها، اتحادیه اروپا حتی نمی‌تواند با پیشنهاد چک برای سقف قیمت گاز بسیار پایین‌تر و همچنین حق بیمه پایین‌تر قیمت‌های معیار نسبت به قیمت‌های لحظه‌ای LNG موافقت کند. سپس مشکل پیشنهادات بسیار زیاد است.

بر اساس گزارش رویترز از روز سه شنبه، در حالی که رهبران اتحادیه اروپا در مورد پیشنهاد چک بحث می کنند، هلند به اروپا پیشنهاد کرده است که تنها قیمت گازی را که توسط شرکت های دولتی خریداری می شود محدود کند، در حالی که چندین کشور دیگر از جمله بلژیک و لهستان سقف قیمتی متحرک را پیشنهاد کرده اند. بر اساس تحلیل موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، در حالی که اتحادیه اروپا در مورد سقف قیمت ها بحث می کند، اما کارهای دیگری که ممکن است بار مالی سنگین قبوض گاز را کاهش دهد، انجام نمی دهد.

در مقاله ای که این هفته منتشر شد، مرکز تحقیقات گفت: «زمان صرف شده برای بحث در مورد سقف قیمت گاز و پیشنهادات اکتبر و نوامبر هزینه فرصت واقعی برای بازارهای انرژی اروپا دارد. این پیشنهادها هیچ مشکلی برای حل مشکل اساسی افزایش قیمت ها، یعنی کاهش شدید عرضه گاز روسیه، ندارد. بهتر است زمان صرف اقداماتی شود که تقاضای گاز را کاهش می‌دهد یا از کسانی که بیشتر از قیمت‌های بالای گاز رنج می‌برند حمایت می‌کند.»

 انصافاً، دولت‌ها در اروپا سعی کرده‌اند از آسیب‌پذیرترین افراد خود حمایت کنند، اغلب با پرداخت‌های مستقیم به آنها کمک می‌کند تا هزینه‌های انرژی خود را تامین کنند، اما این نمی‌تواند یک راه‌حل بلندمدت باشد، به خصوص زمانی که هدف بزرگ دیگر شما کاهش مصرف انرژی برای مقابله با آن است. با عرضه موجود

این بدان معنی است که هر آنچه اتحادیه اروپا با توجه به سقف قیمت گاز موافقت کند، نه کافی خواهد بود و نه به موقع. زمستان دیگر نمی آید، اینجاست، در حال یخ زدن است، و برای میلیون ها اروپایی، انتخاب بین پرداخت قبوض گزاف یا انجماد است. و دومی هرگز اولین انتخاب نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *