قیمت گاز در اروپا به پایین ترین سطح از سپتامبر 2021 رسید

, ,
قیمت گاز در اروپا به پایین ترین سطح از سپتامبر 2021 رسید

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

هوای معتدل‌تر، پایان قطعی عرضه در نروژ و انتظار وزش بادهای قوی‌تر در شمال غربی اروپا، قیمت گاز در اروپا را در روز دوشنبه ۴ درصد کاهش داد و به پایین‌ترین سطح از سپتامبر ۲۰۲۱ رساند. اروپا اکنون مطمئن تر است که تا پایان زمستان امسال کمبود گاز نخواهد داشت، در حالی که کارخانه ال ان جی فری پورت ایالات متحده اولین محموله را پس از آتش سوزی ژوئن 2022 صادر کرده است.

این عوامل موجب شد تا قیمت گاز تی تی اف اروپا، با 4 درصد کاهش به 51 یورو به ازای هر مگاوات ساعت برسد. قیمت گاز عمده فروشی بریتانیا نیز امروز به دلیل تولید انرژی بادی قوی تر در روز سه شنبه کاهش یافت.

شرکت اپراتور سوئدی برق نیز روز دوشنبه اعلام کرد که خطر کمبود برق را از “واقعی” به “کم” کاهش داده است. کاهش خطر قطعی برق نتیجه بهبود وضعیت عرضه در شمال غربی اروپا و کاهش مصرف برق در ساعات اوج تقاضا است.

در آلمان، آژانس شبکه فدرال برق روز دوشنبه اعلام کرد که عرضه گاز پایدار است و بعید است که وضعیت کسری گاز در زمستان امسال وجود داشته باشد. به گفته این رگولاتور، انبارهای ذخیره‌سازی گاز در آلمان 73.08 درصد پر هستند، در حالی که داده‌های زیرساخت گاز اروپا نشان می‌دهد که در سراسر اتحادیه اروپا، انبارهای ذخیره‌سازی گاز تا 11 فوریه بیش از 66.48 درصد پر شده‌اند که بسیار بالاتر از میانگین پنج ساله بوده است.

پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد که دمای هوا در این هفته در بریتانیا و شمال غربی اروپا بالاتر از میانگین فصلی خواهد بود، که همچنین به معنای کاهش تقاضا برای گرمایش و تولید برق از گاز طبیعی است.

عرضه گاز نروژ به اروپا نیز روز دوشنبه پس از پایان قطعی برنامه ریزی نشده در میدان گازی عظیم ترول به شدت بهبود یافت و نگرانی ها در مورد عرضه فوری را کاهش داد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *