قطر: اعمال سیاست‌های افراطی انتقال انرژی موجب کمبود گاز خواهد شد

قطر: اعمال سیاست‌های افراطی انتقال انرژی موجب کمبود گاز خواهد شد

قطر درباره اختلال در عرضه گاز طبیعی به اروپا هشدار داد زیرا سیاست‌های انتقال انرژی دولت‌های مختلف سرمایه‌گذاری‌های لازم برای تامین گاز طبیعی مورد نیاز جهان در دهه آینده را متوقف می‌کند.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، در مجمع اقتصادی قطر به اروپا هشدار داد که در آینده “به دلیل فشار ناشی از انتقال انرژی که به اعتقاد ما بسیار تهاجمی و افراطی است ” با “کمبود جدی” گاز مواجه خواهیم شد.

وزیر انرژی عربستان سعودی نیز هشدارهای مشابهی داد و سیاستگذاران را متهم کرد که “به این کار تمایل دارند” و با امید کاذب به اینکه جهان تا چه اندازه می‌تواند سریع خود را از شر نفت و گاز خلاص کند، به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر برای جایگزین کردن آنها چشم دوخته‌اند.
قطر تامین کننده اصلی گاز طبیعی اروپا به شمار می رود.

نوامبر گذشته، آلمان که بزرگترین بازار گاز اروپا است، قراردادی 15 ساله با قطر برای فاز دوم MTPA ال ان جی امضا کرد که در سال 2026 ازطریق یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به کونوکوفیلیپس (شرکت نفت و گاز امریکایی چندملیتی) آغاز خواهد شد.

این اولین قرارداد بلندمدت تامین LNG قطر با آلمان است. علیرغم این قرارداد بلندمدت تامین، آلمان در اوایل سال جاری اعلام کرد که قصد دارد میلیاردها یورو به صنعت خود برای حمایت از انتقال انرژی تزریق کند. اما برای اقدامات اقلیمی و امنیت انرژی حدود 13 میلیارد دلار کسری بودجه دارد. الکعبی گفت قطر بر سر پروژه‌های توسعه گازی خود، میدان شمالی شرقی و میدان شمالی جنوبی، “به‌طور جدی در حال مذاکره است”.

قطر همچنین افزایش ظرفیت مازاد گاز طبیعی را بیش از 126 میلیون تن در سال در نظر گرفته است. الکعبی گفت که اروپا ممکن است به دلیل زمستان بسیار معتدل امسال از کمبود نفت و گاز جان سالم به در برده باشد اما “اوضاع بدتری با کمبود نفت و گاز در راه است”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *