چگونه آذربایجان به اروپا کمک می کند تا از گاز روسیه دور شود؟

چگونه آذربایجان به اروپا کمک می کند تا از گاز روسیه دور شود؟

13 آوریل، علی اف رئیس جمهور آذربایجان، یک سفر رسمی به سارایوو، پایتخت بوسنی و هرزگوین انجام داد. علی اف در این سفر با همتای خود دیدار کرد، علیرغم کوتاه بودن، این سفر کاملاً موفق تلقی شد زیرا آذربایجان “یک شریک استراتژیک دیگر در اروپا” به دست آورد.

روابط آذربایجان و بوسنی در سال‌های اخیر تقویت شده است: آذربایجان کمک‌های بشر دوستانه به بوسنی در طول همه‌گیری کرونا ارسال کرد و سطح روابط دیپلماتیک خود در سارایوو را در سال 2021 به سفارت ارتقا داد.

تامین گاز اروپا از طریق آذربایجان

با گسترش روابط دوجانبه، سفر علی اف به بوسنی و هرزگوین در چارچوب وسیع تری قرار می گیرد. جنگ روسیه علیه اوکراین به طور قابل توجهی ساختار امنیتی اروپا را تغییر داده و ارتباط راه‌های عرضه و حمل و نقل انرژی جایگزین بین آسیا و اروپا را افزایش داده است. به دلیل کاهش وابستگی به گاز روسیه، جمهوری آذربایجان نقش مهمی را در این زمینه برای تک تک کشورها، هم در اتحادیه اروپا و هم در همسایگی اتحادیه اروپا ایفا می کند.

از آنجایی که اتحادیه اروپا علاقه مند به تامین و حفظ ثبات و امنیت در این قاره است، به مشارکت آذربایجان در بالکان و ایتالیا اهمیت زیادی می دهد. این اهمیت در اکتبر 2022 با سفر تاریخی اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا به باکو که آذربایجان را تغییر دهنده بازی در امنیت انرژی اروپا خواند، مجدداً تأیید شد. بعدها، فون در لاین در افتتاح خط اتصال گاز یونان – بلغارستان به منظور انتقال مستقیم گاز طبیعی آذربایجان به بلغارستان شرکت کرد.

در حال حاضر، آذربایجان همکاری بسیار نزدیکی با بلغارستان و یونان در بالکان دارد: در پایان سال 2022، اعلام شد که خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) بیش از 18 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را به یونان منتقل کرده است.

بلغارستان که قراردادی برای واردات 1 میلیارد متر مکعب گاز آذربایجان یا یک سوم نیاز سالانه کشور دارد، می‌خواهد پس از توقف جریان گاز روسیه به این کشور، این حجم را تا 1 میلیارد متر مکعب بیشتر از سال 2022 افزایش دهد.

پتانسیل بسیار زیادی برای پروژه های دیگر، از جمله ساخت خط اتصال گاز رومانی – صربستان وجود دارد که می تواند وابستگی منطقه به روسیه را با کمک گاز آذربایجان کاهش دهد.

علاوه بر این، خط لوله آدریاتیک (IAP) که در حال ساخت است، توانایی انتقال گاز آذربایجان را از آلبانی به کرواسی از طریق مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین قبل از تحویل به اروپای مرکزی خواهد داشت، مشروط بر اینکه حمایت های مالی و سیاسی لازم ایجاد شود.

در حالی که بیانیه اخیر شراکت استراتژیک و همچنین بیانیه های اخیر رهبران آذربایجان و بوسنی بر تعمیق روابط اقتصادی دوجانبه از جمله سرمایه گذاری آذربایجان در اقتصاد بوسنی و مشارکت بوسنی در کریدور میانی تاکید می کند، سفر علی اف همچنین انتظارات در مورد افزایش همکاری ها در بخش انرژی را تقویت کرد.

همانطور که مشفق ممدلی، عضو مجلس ملی آذربایجان اشاره کرد، هر دو طرف توافق کردند که “همکاری های نفت و گاز” را به ویژه در زمینه انرژی سبز گسترش دهند. به این ترتیب، بوسنی و هرزگوین انتظار می رود پس از تکمیل خط لوله، 1 میلیارد مترمکعب از IAP که ظرفیت خروجی آن حدود 5 میلیارد متر مکعب است، دریافت کند و سایر ذینفعان مورد انتظار آلبانی (1 میلیارد مترمکعب)، مونته نگرو (0.5 میلیارد مترمکعب) و کرواسی (2.5 میلیارد مترمکعب) هستند.

بنابراین در بحبوحه تحولات ژئوپلیتیک کنونی در اوراسیا، آذربایجان فرصتی تاریخی برای گسترش نفوذ خود در منطقه قفقاز و دریای خزر هم به سمت شرق (آسیای مرکزی) و هم به سمت غرب (بالکان) دارد. افزایش عرضه انرژی به اروپا و توسعه بیشتر پروژه‌های اتصال حیاتی (راهروی میانی) تنها به ارتقای آرزوها و فرصت‌های باکو کمک می‌کند.

آذربایجان که با ایجاد کریدور گاز جنوبی و بخش بالکان TAP به یکی از سهامداران بالکان تبدیل شده است، قرار است نقش فعال تری در منطقه ایفا کند و به یک قطب بالقوه برای انتقال منابع انرژی حیاتی به بالکان و فراتر از آن تبدیل شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *