جنگ گازی اروپا با روسیه

,
جنگ گازی اروپا با روسیه

جنگ گازی اروپا با روسیه همچنان پابرجاست. به گزارش بازار نفت و گاز، با وجود چالش ها در عرضه گاز،بحران انرژی اروپا به این زودی به اتمام نمی رسد.

به گزارش فایننشیال تایمز، قیمت گاز در اروپا نسبت به افزایش آن در اوت، ۶۵ درصد کاهش پیدا کرده است. مخازن گاز این منطقه به حد نساب رسیده و برای تامین نیاز مصرف کنندگان و صنعت در طول زمستان آماده هستند. حتی کشتی‌های حامل LNG که خریداران ناامید که برای دریافت آنها با آسیایی‌ها مجبور به رقابت بودند، اکنون برای تخلیه بار،خارج از پایانه های اروپایی صف کشیده و ترافیک سنگینی را بوجود آورده اند.

اکثر معامله‌گران معتقدند که وضعیت اروپا بعد از ماه‌ها نگرانی نسبت به کمبود عرضه در نتیجه محدود شدن صادرات روسیه، بهبود پیدا کرده است. هوای گرم‌ در چند هفته گذشته، آغاز فصل گرما را به تاخیر انداخته و به صرفه جویی در مصرف گاز کمک کرده است. همزمان، صنایع اروپایی مصرف گاز را به میزان زیادی کاهش داده‌اند.

اما احتیاط در هوا موج می‌زند. داشتن این باور که بحران انرژی تا حدودی حل شده است، با در نظر گرفتن گستردگی چالش باقی مانده، خطرناک است.

قیمت‌ها همچنان به شکل عجیبی بالا مانده است؛ به خصوص برای ابتدای سال آینده و هنگامی که سرما از راه برسد، این چالش وجود دارد که ممکن است اروپا به سرعت ذخایر گازی خود را مصرف کند و به کمبود شدید گاز پس از کریسمس دچار شود. گاز به قیمت ۱۱۵ یورو به ازای هر مگاوات ساعت همچنان معادل نفت بشکه‌ای ۱۸۰ دلار است. قراردادهای دسامبر و ژانویه معادل نفت بشکه‌ای ۲۳۰ دلار است.

جنگ گازی اروپا از نظر مدیران مسائل اقتصادی

به گفته مدیر مسائل اقتصادی شرکت مشاوره کالای CRU Group، تصویر در اروپا این است که مردم اندکی از خود راضی هستند. قیمت‌ها هفته گذشته کاهش پیدا کرده، مخازن پر هستند، اما هنوز زود است بگوییم اوضاع مرتب است. معلوم نیست زمستان امسال چقدر سرد خواهد بود و در فصل گرمایش نیستیم. متغیر بزرگ، آب و هواست.

هنینگ گلوی اشتاین از گروه اوراسیا استدلال می‌کند هرچند اروپا با قیمت بالا مخازنش که برای تامین تقاضای دو ماه در طول تابستان پر کرده اما این برای اروپا موفقیت آمیز بوده است و می‌تواند اطمینان بیشتری داشته باشد. مخازن پر از گاز، احتمال خاموشی و سهمیه بندی انرژی در زمستان را کمتر می‌کند. با این حال، از بروز چنین احتمال و همچنین رکود جلوگیری نمی‌کند.

به گفته گلوی اشتاین، در صورت که زمستان ملایم باشد آلمان با وجود اینکه بزرگترین اقتصاد اروپاست می‌تواند این فصل را با ذخایر نیمه پر سپری کند. اما اگر هوا اندکی سردتر از حد معمول باشد، مخازن گاز آلمان تا اواخر مارس به اتمام می رسند و احتمال اینکه این کشور با سهمیه بندی یا کاهش عرضه در زمستان روبرو شود، زیاد است.

این وضعیت یکی از بزرگترین ترس های صنعت است. حتی اگر اروپا بتواند زمستان امسال را براحتی بگذراند، زمستان آینده ممکن است وضع دشوارتری داشته باشد. فصل بهار نگرانی این بحران را کم می کند اما بازار گاز متوقف نمی‌شود. هنگامی که تقاضا برای گرمایش کاهش پیدا می‌کند، رقابت برای پر کردن مخازن دوباره شروع می‌شود.

اما برخلاف شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ که با وجود حمله نظامی مسکو به اوکراین، بخش زیادی از صادرات گاز روسیه به اروپا همچنان جریان داشت،این هم باید در نظر داشت که این بار، جریان مذکور نزدیک به صفر خواهد بود. در غیر این صورت اروپا با بحرانی دشوارتر از بحران کنونی برای شروع زمستان ۲۰۲۴-۲۰۲۳ مواجه خواهد شد.

جنگ گازی اروپا با روسیه

جنگ گازی اروپا با روسیه

اروپا تقریبا از همه منابع گاز موجود استفاده کرده که از افزایش واردات LNG تا درخواست از نروژ برای تولید حداکثری در ماه‌های آینده را دربرمی گیرد. در اواسط دهه جاری، مانع چندانی سر راه افزایش عرضه جهانی وجود ندارد. اتحادیه اروپااز طریق پایانه‌های شناور در آلمان و هلند، ظرفیت واردات LNG را افزایش خواهد داد اما برای تامین LNG بدلیل عرضه محدودی که دارد، ناچار به رقابت خواهد بود. اتحادیه اروپا بدون گاز روسیه، به LNG بیشتری در بیش از ۱۲ ماه آینده نیاز خواهد داشت.

بنابراین قیمت پایین گاز حداقل برای مدتی خوب خواهد بود. بازار معاملات آتی منعکس کننده نگرانی‌های مذکور است و قراردادها برای سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ معادل نفت بشکه ای ۲۰۰ دلار معامله می‌شوند.

امکان پایین رفتن قیمتها همچنان وجود دارد. مدیران انرژی در اروپا تصور می‌کنند نابودی تقاضا به طور کامل هنوز مشاهده نشده است و بعضی از شرکت‌ها با قراردادهای بلندمدت که قیمت بسیار پایین‌تری از نرخ بازار دارند، از این وضع در امان مانده‌اند. با اتمام مدت قراردادها در ماه‌های آینده، احتمالا کسب و کارهای بیشتری که نسبت به شوک قیمت انرژی آسیب پذیر هستند، کم می‌آورند. این راه کلاسیک بازار برای کاهش دادن تقاضاست.

اگر فرانسه در زمینه تعمیرات نیروگاه های هسته ای موفق شود، شرایط خوبی برای اروپا رقم می خورد. که این موضوع باعث می شود، تقاضا برای گاز به منظور تولید برق در اروپا را کاهش پیدا کند. اما احتمال داده می شود که دولت‌ها همچنان به حمایت از مصرف کنندگان در ۱۸ ماه آینده ادامه می‌دهند زیرا کاهش شدید بودجه خانوارهای طبقه متوسط، باعث افزایش فشار های اقتصادی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *